بازار سنگ آهن دریایی آسیا در روز جمعه به علت تقاضای بالا و افزایش موجودی انبارها تقویت شد. با وجود افزایش تولید سنگ آهن در معادن استرالیا، موجودی بنادر حدود یک میلیون تن در هفته گذشته نزول کرده است. کارخانه های فولاد سازی هفته ی گذشته به شدت مشغول خرید سنگ آهن بودند و تقاضای مصرف کنندگان سنگ آهن بسیار بالا بود. کاهش عرضه ی محصول شرکت برزیلی وله (Vale) تأثیر مشهودی بر بازار گذاشته است. در بازار دریایی هیچ تاجری محموله ی برزیلی پیشنهاد نمی داد و حتی تاجرانی که سنگ آهن تولید برزیل موجود داشتند، سعی می کردند موجودی خود را به آرامی بفروشند زیرا عرضه ی سنگ آهن برزیل محدود شده است. بعضی از مصرف کنندگان هم به جای محصول شرکت وله، سنگ آهن Sudeste یا IOC6 از بنادر خریداری می کردند.

به گزارش نشریه پلتس در روز جمعه 9 مه شاخص سنگ آهن عیار 62%، 95.45 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر، تحویل شمال چین ارزیابی شده که به نسبت روز پنجشنبه 0.30 دلار در تن افزایش داشته است. شاخص اعلامی پایین تر از قیمت های پیشنهادی برای محصول برزیل است. شرکت برزیلی وله (Vale) محموله ی 170 هزار تنی عیار 62% را با قیمت 100.50 دلار در تن فروخت. این محموله 13 تا 22 ژوئن ارسال خواهد شد. همچنین وله محموله ی 140 هزار تنی عیار 65% (IOCJ) خود را با قیمت 111.50 دلار در تن واگذار کرد. محموله ی فروخته شده با عیار 65% در 6 مه بارگیری خواهد شد.

شاخص سنگ آهن عیار 65%، 112.40 دلار در تن بر پایه سی اف آر و تحویل شمال چین در روز جمعه ارزیابی شده که به نسبت روز قبل 0.30 دلار در تن صعود کرده است. به این ترتیب اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 65% و 62% معادل 16.95 دلار در تن ثابت باقی مانده است. شاخص سنگ آهن عیار 58% هم 88.50 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل شمال چین اعلام شده که به نسبت پنجشنبه 95 سنت افزایش داشته است. اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 58% و 62% به 6.95 دلار در تن کاهش یافته است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 5 نوامبر 2019

با وجود اینکه کیفیت سنگ آهن جیمبلبار (Jimblebar) اخیراً پایین آمده است، محصولات عیار متوسط هم چنان مشهور و پرطرفدار هستند. به طور کل فولادسازان با تنوع محصول برای خرید مواجه نیستند و عرضه بسیار محدود است. تاجران به دنبال خرید در بازار دریایی و افزایش موجودی بودند تا بتوانند در موقعیت مناسبی محصول خود را در بنادر بفروشند. روز جمعه معاملات در بنادر راکد نبود و بعدازظهر شاهد افزایش آفرهای فروشندگان بودیم اما خریداران مشتاق به خرید آفرها با قیمت بالا نبودند.

طبق ارزیابی پلتس، پرمیوم سنگ آهن کلوخه نقدی 32.50 سنت در تن اعلام شده که به نسبت روز قبل 0.5 سنت بالا رفته است. به گفته ی منابع آگاه پرمیوم نقدی سنگ آهن کلوخه 32 الی 34 سنت در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل چین معامله شده است. عرضه ی محدود کلوخه موجب افزایش تقاضا شده است. کنسانتره داخلی هم بسیار درخواست می شود و تولیدکنندگان قیمت آن را در اوایل هفته ی گذشته افزایش داده اند. از سوی دیگر به علت آغاز مرحله ی دیگری از کنترل های زیست محیطی در استان شانکسی (Shanxi)، عرضه ی کنسانتره داخلی محدود شده است. آلومینا پایین، عیار بالای آهن و مقرون به صرفه بودن کنسانتره داخلی موجب تمایل کارخانه داران چینی به مصرف این محصول شده است. کنسانتره داخلی عیار 66% طبق ارزیابی پلتس 850 یوآن در تن اعلام شده (تحویل کارخانه های استان تانگشان) که به نسبت روز قبل 20 سنت رشد کرده است.

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp