تقویت قیمت سنگ آهن در پی کمبود محصول

قیمت سنگ آهن دریایی در روز جمعه تقویت شد. این تغییر قیمت ناشی از عملکرد قوی بازار مشتقات و همچنین کمبود محصول پیش بینی شده می­باشد. به روایت پلتس شاخص قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد معادل 94.2 دلار در تن، سی­اف­آر شمال چین می­باشد که شاهد افزایش 3.7 دلاری است.

به گفته­ منابع قیمت سنگ آهن دانه بندی شده­ی پیلبارا (Pilbara) با عیار 62 درصد معادل 93.95 تا 94.5 دلار در تن تحویل بندر چینگدائو چین (سی­اف­آر) در ماه ژانویه می­باشد و عیار 61 درصد هم معادل 92.76 دلار در تن است.

این قیمت­ها بعد از محاسبه هزینه تنظیم ناخالصی معادل 94.19 تا 94.74 دلار در تن بر پایه­ی IODEX  می­باشد.  ارزیابی پلتس قیمت سنگ آهن 65 درصد شمال چین را هم معادل 107.20 دلار در تن سی­اف­آر و سنگ آهن 58 درصد را هم معادل 86 دلار در تن سی­اف­آر شمال چین اعلام کرده است.

احتمال می­رود که شرکت برزیلی واله (Vale) نیاز مصرف کنندگان داخلی را در اولویت قرار دهد و این موضوع کارخانه­های فولاد خارج از کشور را نگران می­کند.

قابل به ذکر است که براساس داده­های وزرات صنایع و تجارت خارجی صادرات آهن خام برزیل در ماه ژانویه معادل 316.050 تن بوده است که به نسبت ژانویه سال قبل رشد 109 درصدی و به نسبت ماه دسامبر رشد 19 درصدی داشته است. آمریکا مقصد اصلی آهن خام برزیل در ماه ژانویه بوده است و تناژی معادل 140.085 تن را از برزیل وارد کرده است. هلند هم با واردات 85.144 تن در رتبه دوم قرار دارد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 2 اکتبر 2019

بعضی از تاجران که سنگ آهن استرالیایی موجود دارند هم فعلا برنامه ای برای فروش محصول خود ندارند. به گفته­ی تاجری سنگاپوری فروش محصول با قیمت بسیار پایین یا پیشنهاد قیمت خیلی بالا معقول نیست و بهتر است تا زمان ثبات قیمت ها صبر کرد.

پیش بینی می­شود که قیمت سنگ آهن 62 درصد و 65 درصد به هم نزدیک شود زیرا بازار فولاد بعد از  افزایش قیمت سنگ آهن وارد فاز منفی شده است. تاجران عقیده دارند که حتی بعد از اتمام تعطیلات چین، قیمت فولاد به قیمت سنگ آهن نخواهد رسید. بازار فولاد در ماه ژانویه ضعیف و منفی بوده است و معمولا در این شرایط کارخانه­ها ترجیح می­دهند که خاکه سنگ عیار پایین در کوره­های ذوب آهن خود استفاده کنند تا آهن خام کمتری تولید شود.

همچنین انتظار می­رود که قیمت سنگ آهن یندی (Yandi) هم افزایش یابد زیرا این محصول حاوی اکسید آلومینیوم کمی می­باشد که جانشین مناسبی برای محصول شرکت واله (Vale) است. بعضی از کارخانه­های چینی ممکن است موجودی بنادر را به جای خرید از بازار خارجی مورد هدف قرار دهند. شرایط کنونی و رشد قیمت سنگ آهن همچنین میتواند موجب افزایش قیمت فولاد هم بشود. در واقع تولیدکنندگان فولاد می­توانند این موقعیت را غنیمت بشمارند و به بهانه­ی رشد قیمت سنگ آهن، قیمت فولاد را هم که مدتی ضعیف بوده را ارتقا دهند.

بررسی رشد قیمت سنگ آهن کلوخه نشان می­دهد که ممکن است قیمت حق العمل کلوخه ثابت بماند زیرا انتخاب هم اکنون محدود است و بعید است که تولیدکنندگان فولاد نسبت ترکیب مورد استفاده خود را به این زودی تغییر بدهند.  ارزیابی پلتس قیمت حق العمل سنگ آهن کلوخه را 33 سنت در تن نشان میدهد.

See also  بازارجهانی سنگ آهن 18 فوریه 2019

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp