به گزارش نشریه پلتس بازار سنگ آهن دریایی آسیا در روز جمعه سیر نزولی در پیش گرفت که علت آن مارجین پایین فولادسازان و تمایل آن ها به خرید مواد خام ارزان تر است. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 109.40 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل شمال چین ارزیابی شد که به نسبت پنجشنبه 80 سنت پایین آمده است. شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم با 80 سنت کاهش به 123.90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل شمال چین رسید. اختلاف بین شاخص سنگ اهن عیار 65% و 62% معادل 14 الی 15 دلار در تن است. شاخص سنگ آهن عیار 58 درصد با 1.05 دلار اُفت به 102.20 دلار در تن کاهش یافت. اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 58% و 62% به 7.20 دلار در تن افزایش یافته است.

قیمت نقدی فولاد در روز جمعه کاهش داشت و به گفته ی برخی از منابع احتمال منفی شدن مارجین فولاد در پی رشد بی سابقه ی قیمت سنگ آهن وجود دارد. قیمت های پیشنهادی فولادسازان با نرخ مدنظر فروشندگان سنگ آهن اختلاف دارد؛ و فولادسازان تمایلی به خرید سنگ آهن گران قیمت ندارند در نتیجه به دنبال تهیه محصولات ارزان قیمت و عیار پایین هندوستان هستند. خریدارانی که محدودیت بودجه دارند مجبورند سنگ آهن با ناخالصی بالاتر از جیمبل بار (Jimblebar) و سوپراسپشال (Super Special) تهیه کنند. به همین علت سنگ آهن هندوستان با بیش از 4% آلومینا، بیشتر از قبل تقاضا می شود.

صعود بی رویه قیمت سنگ آهن در هفته ی گذشته موجب شده که محموله های دریایی به نسبت موجودی بنادر به شدت گران شوند. بسیاری از تاجران با وجود بالا بودن پرمیوم به علت عرضه ی پایین، حاضر به خرید این محموله های گران قیمت نیستند. تمایل به خرید سنگ آهن از بنادر بالا رفته و موجودی سنگ آهن در بنادر چین 3.6 میلیون تن کاهش داشته است. روز جمعه بسیاری از تاجران با تصور افزایش مجدد قیمت ها سخت مشغول خرید در بنادر بودند. اختلاف بین قیمت سنگ آهن استرالیا و سنگ آهن عیار متوسط برزیل کمتر شده است و به علت کاهش کنترل های زیست محیطی، حساسیت فولادسازان بر ناخالصی سنگ آهن کمتر شده است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 28 فوریه 2019

پرمیوم سنگ آهن کلوخه در طول روز ثابت بود. بسیاری از فولادسازان از ماه مه گندله را جانشین کلوخه ی مصرفی در کوره های ذوب خود کرده اند. از سوی دیگر درصد آهن در کلوخه نیومن (Newman) کاهش داشته و ممکن است این امر بر پرمیوم سنگ آهن کلوخه در آینده نزدیک اثر بگذارد. پرمیوم نقدی سنگ آهن 33 سنت ارزیابی شده است.

هفته ی گذشته کنسانتره داخلی هم با افزایش نرخ روبرو شد. به طور معمول اول محصولات وارداتی گران می شوند و سپس به دنبال آن ها قیمت تولیدات داخلی هم افزایش می یابد. تقاضای محصولات داخلی هم چنان بالا است. کنسانتره داخلی عیار 66% به ارزیابی پلتس 880 یوآن در تن تحویل کارخانه های استان تانگشان اعلام شده است که به نسبت هفته ی گذشته 5 یوآن بالا رفته است.

شرکت بی اچ پی (BHP) استرالیا تخفیف های خود برای فروش سنگ آهن طی قرارداد جهت ارسال در سه ماهه ی سوم سال 2019 را اعلام کرد. سنگ آهن جیمبل بار عیار 60.3% با 0.5% تخفیف فروخته می شود. سنگ آهن عیار 61% Mining Area C و سنگ آهن عیار 57% یندی هم با قیمت ثابت فروخته می شوند. در سه ماهه ی دوم سال 2019 سنگ آهن جیمبل بار معادل 6%، سنگ آهن MAC معادل 3% و سنگ آهن یندی هم 3% تخفیف داشتند. تخفیف های جدید اعلامی با توجه به شرایط بازار قابل پیش بینی بود.

تهیه گزارش: مهرداد نجفی

 

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp