در روز جمعه 1 مارس قیمت انواع سنگ آهن و پرمیوم کلوخه صعودی بود. بازار جو مثبت پیدا کرده و این خوش بینی در افزایش قیمت فولاد و قراردادهای آتی مشهود است. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 2.63 دلار در تن بالا رفت و شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 2.70 دلار در تن افزایش داشت. به گزارش متال بولتن شاخص انواع سنگ آهن در روز جمعه 1 مارس به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد: 87.92 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 2.63 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد معدن پیلبارا (Pilbara): 87.32 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 2.63 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد آلومینا پایین: 90.10 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.13 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 58 درصد پرمیوم: 77.85 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.88 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد: 98.10 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 2.70 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد بندر چین: 638 یوآن در تن (Wet)، معادل 84.96 دلار در تن (Dry). افزایش 6 یوآنی در تن

بعدازظهر جمعه قیمت آتی محصولات آهنی چین اوج گرفت و شاخص سنگ آهن هم رشد کرد و به نسبت توافق های صورت گرفته در روز پنجشنبه 3.7% افزایش یافت. قیمت میلگرد و کویل نورد گرم چین هم 20 تا 60 یوآن در تن معادل 3 تا 9 دلار بالا رفت. تقاضای فولاد در فصل بهار کم کم نمایان می شود و همین امر موجب تقویت بازار محصولات آهنی شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 21 ژوئن 2019

در روز جمعه سنگ آهن عیار 62 درصد مارس و آوریل در بورس سنگاپور تقریباً سه دلار در تن صعود کرد. معاملات سنگ آهن عیار 65 درصد هم رشد داشت و با نرخ 98 دلار در تن سی اف آر چین برای ماه مارس و 97 دلار در تن سی اف آر چین برای ماه آوریل معامله شد.

پرمیوم سنگ آهن معدن پیلبارا برای ماه مارس هم صعود کرد و به 1.75 دلار در تن رسید. اما پرمیوم سنگ آهن برزیل به شدت جهشی بود و معاملات صورت گرفته نرخ 5.80 تا 5.90 دلار در تن را نشان می دهد. رقم تخمینی در اوایل هفته 4 دلار در تن بود.

قابل به ذکر است که به علت افزایش شدید آلودگی در تانگشان (Tangshan) مسئولان محلی محدودیت هایی را اعمال کرده اند. این محدودیت ها شامل قطع 40 تا 100 درصدی فرآیند پخت و تولید گندله و همچنین محدود شدن حمل و نقل در داخل و خارج بندرها و کارخانه ها در بازه ی 1 تا 6 مارس است. بعضی معتقدند که این محدودیت ها به علت کنگره ملی خلق چین (NPC) و اجلاس شورایی و سیاسی مردم چین (CPPCC) است که در 3 تا 5 مارس در شهر پکن و در مجاورت تانگشان انجام می شود.

به گفته ی تاجری اهل پکن با وجود اتمام تعطیلات چین فعالیتی در بازار مشاهده نمی‌شد اما بالاخره کاربران نهایی خرید فولاد را آغاز کرده اند و به دنبال آن فولادسازان هم مجبور به خرید سنگ آهن به عنوان ماده خام اولیه می شوند.

تهیه گزارش: مهرداد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp