به گزارش متال بولتن عقب نشینی تعداد زیادی از معدن داران چینی طی چند سال گذشته موجب شده که تولید و تأمین سنگ آهن داخلی در چین محدود شود و احتمال افزایش تولید بسیار کم است. سال 2018 تولید سنگ آهن خام در معادن چینی 763 میلیون تن برآورد شد که به نسبت سال 2017 کاهشی معادل 37.9% داشت. به علت مقررات زیست محیطی شدیدتر و همچنین افزایش هزینه ها، بسیاری از معادن سنگ آهن کوچک و متوسط که کیفیت محصولشان هم مطلوب نبوده تعطیل کرده اند.

در حوزه ی کنسانتره که به لحاظ عیار با محصول دریایی قابل قیاس است، محصول سنگ آهن چین در سال 2018 جمعاً 233 میلیون تن بود که به نسبت حجم سال 2017 نسبتاً کمتر است اما به نسبت حجم تولیدی در سال 2007 که 369 میلیون تن و در اوج بوده، کاهش چشمگیری داشته است.

نسبت ROM/Concentrate که درجه ی ROM را می سنجد در سال 2017 به حداکثر خود و حدود 5.5 رسید و سپس در سال 2018 کاهش داشت و به حدود 3 رسید. این مسئله نشان می دهد که کیفیت سنگ خام از سال 2017 به شکل معناداری افزایش یافته که علت آن بسته شدن تعداد بسیاری معادن عیار پایین در سراسر چین مخصوصا استان های هبئی (Hebei) و سیچوآن (Sichuan) است.

قابل به ذکر است که با بسته شدن تعداد زیادی از معادن، هم اکنون رقابتی تنگاتنگ میان باقیمانده ی معادن تولیدکننده سنگ آهن به وجود آمده و تمامی معادن بزرگ تولیدکننده ی محصولات عیار بالا به دنبال در دست گرفتن بازار هستند. پیش بینی می شود که با افزایش تدریجی قوانین زیست محیطی شاهد بسته شدن بیشتر معادن باشیم  و به تدریج سنگ آهن تولیدی چین کاهش خواهد یافت. همچنین با وجود کاهش احتمالی صادرات سنگ آهن برزیل به چین در پی حادثه ی پیش آمده در معدن برزیلی واله (Vale) در اواخر ژانویه، معادن بزرگ چین فقط پتانسیل افزایش 5 تا 10 درصدی تولید سنگ آهن را دارند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 30 آوریل 2019

از سوی دیگر در سال 2017 مصرف سنگ آهن در چین به اوج 1.4 بیلیون تن رسید و در سال 2018 به 1.297 بیلیون تن کاهش یافت. به دنبال رشد اقتصادی کندتر، افزایش مصرف قراضه در صنعت فولادسازی و مقررات زیست محیطی بیشتر، مصرف سنگ آهن چین در سال 2019 و 2020 باید کمتر شود. در نتیجه بازار سنگ آهن جهانی با افزایش بیش از حد ظرفیت روبرو می شود و این موضوع بر قیمت سنگ آهن تأثیر گذار است.

شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد متال بولتن از نوامبر 2014 زیر 80 دلار در تن سی اف آر چین باقی مانده بود که با حادثه ی پیش آمده در معدن واله (Vale) افزایش یافت و به 82.53 دلار در تن سی اف آر چین در 30 ژانویه 2018 رسید. از پایان ژانویه این شاخص بالای 80 دلار در تن باقی مانده و حتی در 5 مارس به 87.03 دلار در تن هم رسیده است. بررسی سایر بازارهای جهانی نشان می دهد که با وجود اینکه اقتصاد هند و تولید فولاد در هندوستان با سرعت بالا شتاب می گیرد، رشد تقاضای این کشور برای سنگ آهن کاهش تقاضای چین را جبران نخواهد کرد.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp