خلاصه ی جامع:

قیمت گوگرد گرانولار چین بر پایه ی سی اف آر برای اولین بار از ابتدای اکتبر تا به الآن افزایش داشت. دو دیدگاه در مورد علت صعود قیمت گوگرد گرانولار وجود دارد. دیدگاه اول این رشد قیمت را موقتی می داند زیرا هم اکنون واردات تحت تأثیر قیمت های بالاتر بازار داخلی بر پایه ی یوآن است و ممکن هست به زودی قیمت سی اف آر مجدداً نزولی شود. بر اساس دیدگاه دوم قیمت گوگرد در همین سطح جدید باقی می ماند یا در هفته های آتی با ادامه معاملات مارس افزایش هم خواهد داشت که علت آن ثابت باقی ماندن قیمت های خاورمیانه و تعداد بسیار کم محموله های پیشنهادی برای بارگیری در ماه مارس است.

سردمداران بازار:

  • قیمت های مارس خاورمیانه معادل 106.5 تا 108 دلار در تن فوب است که می تواند موجب تقویت ثبات در بازار شود.
  • احتمال می رود که افزایش قیمت فوب ایران بر قیمت سی اف آر چین اثر بگذارد زیرا محموله های ایران معمولاً حداقل قیمت گرانولار چین را نشان می دهند.
  • قیمت ها در دریای بالتیک و دریای سیاه روند کاهشی داشته اند زیرا فروش نقدی، محصول مورد نیاز کاربران نهایی در غرب سوئز را تأمین کرده است.

چشم انداز ماهانه:

بررسی داده ها و آمار و ارقام نشان می دهد که در اوایل آوریل قیمت ها به روند ثابت تا کاهشی گرایش دارند ولی در حال حاضر نشانه های کمی هست که بر فاصله گرفتن بازار از این روند فصلی دلالت می کند.

آسیا:

چین:

برخلاف انتظارات، اجلاس صنعتی در شهر ووهان، بازار را به طور کامل تعطیل نکرد. محموله ای از مبدأ خاورمیانه با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر به چین فروخته شد در حالی که در جنوب چین کاربران نهایی عجله ای برای خرید نداشتند. گمان می رود که این صعود قیمت دوام نخواهد داشت زیرا اولین بار در سال جدید است که تمایل برای خرید در بازار دیده می شود. از سوی دیگر ممکن است قیمت همین گونه باقی بماند زیرا با نرخ فعلی ارز، قیمت داخلی بر پایه ی یوآن از قیمت محصول وارداتی بیشتر است. گوگرد کلوخه هم با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر قیمت گذاری شده است.

هند:

هیچ معامله ی جدیدی در هفته ی منتهی به 28 فوریه در بازار هند دیده نشد و خریدهای قبلی در حال تخلیه بودند. تمایل به خرید گوگرد در هند وجود ندارد. با این حال شاهد افزایش قابل توجه مصرف گوگرد توسط تولیدکنندگان سولفوریک اسید به علت قیمت کاهشی گوگرد هستیم.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 11 جولای 2019

خاورمیانه:

شرکت نفت کویت «کی پی سی» (KPC) قیمت مارس را معادل 106.5 دلار در تن فوب کویت تعیین کرد. شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) هم برای اولین بار از اکتبر تا به حال قیمت ماهانه گوگرد خود را افزایش داد. قیمت اعلامی این شرکت برای ماه مارس 108 دلار در تن فوب راس لفان (Ras Laffan) است که یک دلار در تن به نسبت نرخ ماه فوریه افزایش داشته است.

شرکت ادنک (Adboc) امارات هم قیمت 108 دلار در تن فوب رووایس (Ruwais) را برای ماه مارس اعلام کرده است. روند قیمت تقریباً ثابت شده و در بازار نقدی هم قیمت ها بین 104 تا 108 دلار در تن فوب ثابت باقی مانده است. افزایش قیمت ماهانه هم در همین بازه بوده است.

ایران:

مناقصه ی جزیره خارگ برای فروش سی هزار تن گوگرد گرانولار با قیمت 94 دلار در تن فوب خارگ به تاجری واگذار شده است. با این معامله قیمت فوب ایران به 84 تا 94 دلار در تن فوب افزایش یافت. با اتمام این معامله سه درخواست حمل هم در بازار ایران به شرح زیر نمایان شد:

  • بارگیری 25 هزار تن در جزیره خارگ در تاریخ 1 تا 5 مارس به مقصد ویتنام
  • بارگیری 30 هزار تن در جزیره خارگ در تاریخ 1 تا 5 مارس به مقصد چین (هزینه حمل بین ایران و چین در حال حاضر 30 تا 35 دلار در تن است)
  • بارگیری 25 تا 30 هزار تن در ایران در تاریخ 1 تا 10 مارس به مقصد ویتنام

اردن:

شرکت معادن فسفات اردن (JPMC) برای تأمین نیاز سه ماهه ی دوم خود مناقصه ی خرید 235 هزار تن گوگرد را برگزار کرده است. در عربستان سعودی 45 هزار تن گوگرد 1 تا 2 مارس برای ارسال به اردن بارگیری می شود. این محموله مربوط به مناقصه ی خرید قبلی شرکت معادن فسفات اردن است.

عمان:

عمان در شرف ادغام شرکت دولتی گاز عمان (OOC) و شرکت پالایش و صنایع نفتی عمان، اُرپیک (Orpic) است. تا پایان سال 2020 از ساختار سازمانی جدید پرده برداری خواهد شد و بیشتر از 28 بیلیون دلار در ده سال آینده در این حوزه سرمایه گذاری خواهد شد.

آفریقا:

قیمت گوگرد آفریقای شمالی به 105 تا 125 دلار در تن سی اف آر کاهش داشته است. هزینه ی حمل از دریای بالتیک به آفریقای شمالی هم 25 تا 27 دلار در تن ارزیابی شده است.

مصر:

قیمت 120 دلار در تن سی اف آر برای ارسال به مصر به گوش می رسد که این قیمت معادل نرخ محموله های بارگیری شده در دریای سرخ عربستان سعودی است؛ اما اخیراً گزارش ها حاکی از فروش 35 هزار تن گوگرد با قیمت متوسط 110 دلار در تن سی اف آر است که در اواسط مارس در دریای سرخ بارگیری می شود ولی این معامله هنوز قطعی نشده است. خریداران کوچک تر هم به دنبال فروشندگانی هستند که بتوانند ماهانه هزار تا سه هزار تن گوگرد را با کانتینر ارسال کنند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 28 آگوست 2019

لیبی:

در 4 مارس مناقصه ی فروش گوگرد شرکت ملی نفت لیبی (ان.او. سی) بسته می شود. محموله ی فروشی در دو بخش ارسال خواهد شد. هشت هزار تن این محموله در 13 تا 15 مارس و هشت هزار تن دیگر در 23 تا 25 مارس بارگیری می شود.

مراکش:

شرکت مراکشی ا سی پی (OCP) طی دو هفته ی آینده مذاکرات خود را پیرامون قراردادهای سه ماهه ی دوم آغاز خواهد کرد. در بازار حمل هم درخواستی برای حمل 50 هزار تن گوگرد از امارات به مراکش وجود دارد که مربوط به قراردادهای سه ماهه ی اول است.

سنگال:

این هفته محموله ی 20 هزار تنی از دریای سیاه به سنگال فروخته شده است. طبق گزارش‌ها قیمت فوب معادل 70 دلار در تن و قیمت سی اف آر هم معادل 90 دلار در تن اعلام شده است اما این معامله هنوز قطعی نشده است.

آفریقای جنوبی:

موجودی کلی بندرها در آفریقای جنوبی فراوان است و بعضی خریداران در صورتی که محصول وارداتی قیمت بهتری به نسبت جنس داخلی داشته باشد به خرید گوگرد وارداتی تمایل دارند.

تونس:

دو درخواست حمل در بازار دیده می شود.  محموله ی 5500 تنی و محموله ی 6 هزار تنی که هر دو از 27 فوریه تا 9 مارس در گرجستان بارگیری شده و به تونس فرستاده می شوند.

 خلاصه بازار حمل و نقل:

قیمت حمل کود در هفته ی منتهی به 28 فوریه کاهشی بود که علت آن کاهش تناژ محموله ها و تعطیلات عمومی پیش رو است. چندین ناحیه در اقیانوس اطلس مخصوصا برزیل به علت تعطیلات عمومی بیشتر هفته را غایب خواهند بود. این موضوع بعضی از صاحبان کشتی را به شدت نگران کرده و موجب شده تا با قیمت های کمتر رزرو محموله ها را تا قبل از تعطیلات انجام دهند.

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp