خلاصه ی جامع:

با پایان تعطیلات روز کارگر، در بسیاری از نواحی شاهد رشد فعالیت خواهیم بود. تعطیلات هفته ی گذشته تنها علت راکد بودن بازار گوگرد نبود، بسیاری از خریداران صبر کرده اند تا جهت گیری بازار و قیمت ها مشخص گردد و همین امر موجب رکود بیشتر بازار می شود. در حال حاضر قیمت های ماه مه خاورمیانه از حد انتظار پایین تر و معادل 102 الی 105 دلار در تن بر پایه ی فوب اعلام شده است. از سوی دیگر بازار ضعیف فسفات هم بر روند ثابت تا کاهشی قیمت گوگرد دامن می زند. هم اکنون بازار گوگرد منتظر مصرف کنندگان هندی و برزیلی است تا با بازگشت خود به بازار جهت گیری قیمت نقدی گوگرد را مشخص کنند.


سردمداران بازار:

  • تمام توجه ها به مناقصه ی نقدی اخیر شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) جلب شده است. محموله ی پیشنهادی در این مناقصه در ماه ژوئن بارگیری خواهد شد. این مناقصه هفته ی آینده به اتمام خواهد رسید.
  • با کاهش خرید در اواسط آوریل، انتظار می رود که موجودی بنادر چین به شکل قابل ملاحظه ای در ماه مه و بعد از 20 ماه افول، افزایش یابد.
  • گروه فلزات FQM برنامه ریزی های اولیه برای آغاز فعالیت معدن نیکل Ravensthorpe در استرالیای غربی را شروع کرده است. با آغاز فعالیت این معدن شاهد بازگشت استرالیا به عنوان منبع فروش گوگرد خواهیم بود.

چشم انداز ماهانه:

بازار گوگرد هنوز جهت گیری روشنی ندارد و به همین علت چشم انداز بازار در یک دو ماه آینده واضح نیست. بعضی از فروشندگان به افزایش نرخ گوگرد در سه ماهه ی سوم 2019 امید دارند در حالی که بعضی از خریداران معتقدند که قیمت ها هم چنان ثابت باقی خواهد ماند.


آسیا:

چین:

با اتمام تعطیلات روز کارگر، کم کم فعالیت در بازار چین آغاز خواهد شد اما هنوز هم بسیاری از خریداران منتظر جهت گیری روشن بازار گوگرد هستند و فعلاً دست از خرید کشیده اند. عدم تمایل به خرید گوگرد ناشی از قیمت های پایین اعلامی خاورمیانه برای ماه مه و همچنین بازار ضعیف فسفات است. از سوی دیگر تهدید آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه ی کالاهای چینی هم بر بازار ارز تأثیر منفی داشته و وضعیت را بدتر کرده است. فروشندگان خاورمیانه نرخ 125 الی 126 دلار در تن بر مبنای سی اف آر، تحویل رودخانه ی یانگ تسه (Yangtze) را پیشنهاد می دادند در حالی که پیشنهادات خریداران چینی حداکثر 120 دلار در تن سی اف آر بود. گزارش ها حاکی از فروش 50 الی 55 هزار تن گوگرد گرانولار با قیمت 118 دلار در تن سی اف آر تحویل جنوب چین است اما هنوز این خبر تأیید نشده است. محموله ی 50 هزار تنی از مبدأ کانادا هم به خریداری در رودخانه یانگ تسه با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر فروخته شده است. خبرهایی هم مبنی بر فروش محموله ی گوگرد ایران به جنوب چین منتشر شده که هنوز قطعی نشده است. بازار گوگرد کلوخه چین هفته ی گذشته راکد بود و قیمت کلوخه معادل 110 دلار در تن سی اف آر باقی مانده است. گوگرد مایع هم 90 دلار در تن سی اف آر قیمت گذاری شده است اما هیچ گونه معامله ای با این نرخ در هفته ی گذشته ثبت نشده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 10 ژوئن 2019

هند:

بازار واردات گوگرد هندوستان به زودی شاهد رشد فعالیت خواهد بود زیرا شرکت هندی پارادیپ (PPL) مناقصه ی خرید گوگرد برگزار خواهد کرد. شرکت تولیدکننده کود IFFCO هم محموله ی خریداری شده خود را در اواسط ژوئن دریافت می کند. کارخانه ی پارادیپ هم اکنون تحت تعمیر و نگهداری است به همین علت تا قبل از اتمام تعمیرات به گوگرد نیازی ندارد. شرکت CIL هم فعلاً تمایلی به خرید محصول نقدی ندارد. در بخش عرضه ی گوگرد، شرکت MRPL هندوستان حدود 15750 تن گوگرد را برای ارسال به چین بارگیری می کند. این محموله طی آخرین مناقصه نقدی MRPL به فروش رفته است. شرکت MRPL هم اکنون فعالیت پالایشگاه منگلور (Mangalore) خود را برای تعمیر و نگهداری متوقف کرده است.

فعالیت بنادر خلیج شرقی هند بعد از طوفان و گردباد در 3 مه، هم اکنون به حالت طبیعی خود بازگشته است. شایان ذکر است که واردات گوگرد هندوستان در ماه ژانویه الی فوریه 2019 با 50% افزایش به 325000 تن رسیده است. بیشترین تناژ وارداتی به شرکت های تولیدکننده کود PPL و FACT هندوستان مربوط می شود. شرکت PPL 82 هزار تن و FACT هم 55 هزار تن گوگرد وارد کرده است. بر اساس داده های گمرگ هند گوگرد خاورمیانه در رأس گوگرد وارداتی به هند بوده است و حدوداً 71% از مجموع گوگرد وارد شده به هند به امارات و قطر مربوط می شود. امارات با 165 هزار تن صادرات گوگرد به هند در مقام اول قرار گرفته و قطر هم با 66 هزار تن رتبه ی دوم را به خود اختصاص داده است. واردات گوگرد از امارات به هند 28% رشد داشته است. گوگرد وارداتی عربستان هم از صفر به 44 هزار تن رسیده است. ژاپن با افزایش 77 درصدی، گوگرد صادراتی خود به هند را به 22 هزار تن رسانده است. از سوی دیگر گوگرد صادراتی هند در ماه ژانویه الی فوریه با 48% کاهش به 51 هزار تن رسیده است. علت اصلی ریزش صادرات گوگرد هند، کاهش تقاضای خریداران چینی می باشد زیرا کشور چین مشتری اصلی گوگرد هندوستان است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 10 جولای 2019

خاورمیانه:

هیچ گونه معامله ی نقدی گوگرد در هفته ی گذشته منعقد نشده است اما قیمت های رسمی ماه مه 2019 خاورمیانه معادل 102 الی 105 دلار در تن بر پایه ی فوب اعلام شده است.

ایران:

فعالیت در بازار ایران راکد بوده و هیچ معامله ی نقدی گزارش نشده است؛ اما درخواست حمل 30 الی 40 هزار تن گوگرد از بندر امام خمینی به جنوب چین در 25 مه الی 10 ژوئن برای گوگرد گرانولار فله مطرح شده است. درخواست دیگری هم برای بارگیری 27 الی 42 هزار تن گوگرد در بندر عباس در 5 تا 15 مه و ارسال به چین وجود دارد.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات مناقصه ی ماهانه خود را جهت فروش 35 هزار تن گوگرد گرانولار برای ماه ژوئن برگزار کرده است. محموله ی پیشنهادی در بندر راس لفان (Ras Laffan) بارگیری خواهد شد.

امارات:

شرکت ادنک (Adnoc) قیمت فروش رسمی ماه مه خود را 105 دلار در تن بر پایه ی فوب تعیین کرد. در بازار حمل کود امارات درخواستی مبنی بر بارگیری 40 هزار تن گوگرد در 24 الی 28 مه و ارسال به چین مطرح است.


آفریقا:

هفته ی گذشته بازار معاملات نقدی محموله های بیشتر از 10 هزار تن راکد بود زیرا اغلب خریداران اصلی در بازار حضور نداشتند و مابقی خریداران هم به دنبال محموله های قیمت مناسب بودند. همین امر موجب ثابت ماندن قیمت سی اف آر آفریقا در بازه ی 95 الی 110 دلار در تن شد.

مصر:

هیچ معامله ی قطعی در مصر گزارش نشده است و قیمت های پیشنهادی خریداران 90 دلار در تن بر پایه سی سی اف آر برای گوگرد گرانولار گزارش شده است. قیمت پیشنهادی خریداران برای گوگرد کلوخه ده دلار کمتر از گرانولار و معادل 80 دلار در تن سی اف آر است.

See also  بازار جهانی سنگ‌آهن 22 فوریه 2019

ماداگاسکار:

خانه ی بازرگانی BGN محموله ای از خاورمیانه به ماداگاسکار در ماه ژوئن ارسال می کند. شرکت معدنی Ambatovy خریدار این محموله است.

مراکش:

حدوداً 282 هزار تن گوگرد هم اکنون در بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) آماده ی تخلیه است.

نامیبیا:

پالایشگاه اسکرپین (Skorpion) متعلق به گروه فلزات جهانی VZI در جنوب نامبیا بعد از تعلیق فعالیت ناگهانی، مجدداً در 17 آوریل شروع به کار کرد و از اواسط جولای به شکل گسترده فعالیت خود را افزایش خواهد داد.

آفریقای جنوبی:

محموله ی گوگرد با وزن 55694 تن از مبدأ امارات به آفریقای جنوبی ارسال شده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، 23 مه به بندر ریچاردز بی (Richards Bay) خواهد رسید.


گوگردخلاصه بازار حمل و نقل:

هفته ی گذشته نرخ حمل کود برخلاف پیش بینی ها بسیار تحت فشار بود. انتظار می رفت بازار حمل کود روند صعودی در پیش داشته باشد که محقق نشد. تعادل بین عرضه و تقاضا نشانگر کاهش فصلی معمول در ژانویه و فوریه است و به نظر نمی رسد که قیمت ها بالا رود. تعطیلات عمومی روز کارگر نیز موجب تضعیف فعالیت در سرتاسر آسیا شد زیرا بسیاری از صاحبان کشتی در بازار حضور نداشتند. کشتی های اولترامکس از خلیج شرقی آمریکای جنوبی تا آسیای شرقی با کاهش قیمت همراه بودند و 13 هزار دلار در روز رزرو شدند. تناژ فراوان در خلیج آمریکا هم موجب کاهش هزینه ی حمل به شمال اروپا و مذاکره بر سر نرخ 11 هزار دلار در روز یا حتی کمتر شده بود.

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp