خلاصه جامع:

تقاضای پایین گوگرد منجر به کاهش قیمت آن در بازار فوب و سی اف آر شد. قیمت گوگرد در چین به 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رسید و نرخ پیشنهادی خریداران و فروشندگان کاهش داشت. نرخ مدنظر خریداران جنوب چین 80 دلار در تن گزارش شده است. قیمت سی اف آر در شمال آفریقا حدوداً 9 دلار در تن پایین آمده است. تأمین کنندگان گوگرد در خاورمیانه هم آفرهای خود را به 75 الی 78 دلار در تن رساندند. با اتمام مناقصه ی شرکت پتروشیمی خارک ایران، قیمت گوگرد ایران به 50 الی 60 دلار در تن بر پایه ی فوب کاهش یافت. چشم انداز بازار گوگرد هم چنان نزولی به نظر می رسد و بسیاری از خریداران فعلاً دست از خرید کشیده اند و منتظر کاهش بیشتر قیمت گوگرد هستند.


سردمداران بازار:

  • قیمت های داخلی در رود یانگ تسه پایین آمد و به معادل 89 الی 90 دلار در تن در بازار سی اف آر رسید. کاهش قیمت ها خریداران چینی را از خرید گوگرد منصرف کرده است.
  • شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی ماهانه ی خود را برای فروش 35 هزار تن گوگرد نقدی برگزار کرده است. این مناقصه نرخ گوگرد خاورمیانه بر پایه ی فوب را محک خواهد زد.

چشم انداز ماهانه:

بهبود قیمت گوگرد بعید به نظر می رسد. مصرف کنندگان گوگرد مورد نیاز خود را قبلاً خریداری کرده و بازار فسفات نیز هم چنان ضعیف است. در نتیجه تقاضای جهانی گوگرد پایین باقی خواهد ماند؛ اما سطح پایین نقدینگی می تواند میزان تغییر قیمت گوگرد را محدود کند، مخصوصاً با نزدیک شدن به مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی چهارم سال 2019.


آسیا:

چین:

بازار گوگرد چین هم چنان به سیر نزولی خود ادامه می دهد. خریداران و تاجران خرید را به تعویق انداخته اند تا از نزول بیشتر قیمت گوگرد در هفته های آتی بهره ببرند. طبق شنیده ها گوگرد خاورمیانه و کانادا و تایوان با نرخ 90 الی 94 دلار در تن به بنادر رود یانگ تسه و جنوب چین فروخته شده است. البته این معاملات تأیید نشده اند. گوگرد گرانول با نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر یانگ تسه و جنوب چین در اوایل هفته و برای بارگیری در آگوست و سپتامبر پیشنهاد می شد اما با گذشت زمان، قیمت های پیشنهادی به علت فقدان تقاضا، 2 الی 3 دلار در تن پایین آمدند. گوگرد خاورمیانه و کانادا در اواخر هفته ی گذشته و اوایل این هفته با قیمت 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر معامله شده اما این قیمت هم توسط طرفین معامله تأیید نشده و نمی تواند نشانگر قیمت گوگرد در حال حاضر باشد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 25 سپتامبر 2019

خریداران قیمت 90 الی 91 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر یانگ تسه را پیشنهاد می دهند. قیمت پیشنهادی آن ها در جنوب چین هم 90 دلار در تن و حتی پایین تر گزارش شده است. به طور کلی قیمت گوگرد گرانول چین 70 الی 93 دلار در تن ارزیابی شده است. هفته ی گذشته هیچ گوگرد کلوخه ای معامله نشد و محموله های گوگرد مایع هم با نرخ 70 الی 75 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رزرو شده اند.

هند:

شرکت هندی فکت (FACT) 25 هزار تن گوگرد از شرکت تجاری سوئیس سنگاپور از طریق مناقصه با نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر هندوستان خریداری کرده است. چندین مناقصه خرید دیگر هم توسط واردکنندگان جزئی هند برگزار شده و رو به اتمام است. مناقصه شرکت ام ام تی سی (MMTC) برای خرید 8 هزار تن گرانول به شکل فله هم چنان باز است و در 9 آگوست بسته می شود. مناقصه ی شرکت آر سی اف (RCF) جهت خرید 10 هزار تن گوگرد فله هم 8 آگوست به اتمام رسیده اما تا زمان انتشار این گزارش نرخ واگذاری این مناقصه اعلام نشده است.

در بازار عرضه هم پالایشگاه هندی ام آر پی ال (MRPL) مناقصه خود جهت فروش 15 هزار تن گوگرد را با نرخ 60 دلار در تن بر پایه ی فوب به خریداری داخلی واگذار کرده است. طبق گزارش ها درخواستی برای حمل 25 هزار تن گوگرد فله از کویت به بندر کوچین (Cochin) هند مطرح شده است. به طور کلی قیمت گوگرد در هند 96 الی 99 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ثابت باقی مانده است.

طبق اطلاعات GGT، هندوستان از ماه ژانویه الی مه 574 هزار تن گوگرد وارد کرده که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 10% بیشتر شده است. شایان ذکر است که افزایش واردات گوگرد هندوستان در این دوره با صعود تولید گوگرد در هند نیز همراه بوده است. تولیدکنندگان خاورمیانه هم چنان در صدر صادرکنندگان به هند بوده اند و 83% گوگرد خریداری شده هند در ماه های ژانویه الی مه از خاورمیانه ارسال شده است. امارات با ارسال 358 هزار تن گوگرد به هند بزرگترین صادرکننده گوگرد به این کشور بوده و گوگرد صادراتی امارات در ژانویه الی مه 63% افزایش داشته است. صادرات گوگرد عربستان صعودی به هندوستان نیز با 85% افزایش به 45 هزار تن در این بازه رسیده ؛ اما واردات هند از قطر 56% کاهش داشته و به 66 هزار تن رسیده است. صادرات ژاپن نیز ثابت و معادل 28 هزار تن گزارش شده است.

طبق اطلاعات GGT، هندوستان در ماه مه 36 هزار تن گوگرد وارد کرده که به نسبت مه 2018، 26% کاهش داشته است. 20 هزار تن این تناژ از قبرس صادر شده است و سال قبل این کشور در ماه مه هیچ گوگردی به هند ارسال نکرده بود؛ اما داده های مجله ی آرگوس نشان می دهد که هند 48 هزار تن گوگرد در ماه مه وارد کرده که 36 هزار تن آن از قطر و 13 هزار تن از عربستان بوده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 17 ژوئن 2019

خاورمیانه:

تولیدکنندگان گوگرد خاورمیانه نرخ محصول خود را برای ماه آگوست کاهش داده و نسبت به ماه جولای 22 الی 25 دلار در تن پایین آورده و به 75 الی 78 دلار در تن بر پایه ی فوب رسانده اند. این قیمت پایین ترین نرخ گوگرد اعلامی از جانب تولیدکنندگان خاورمیانه از سپتامبر 2016 تا به حال است.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی فروش 40 هزار تن گوگرد خود را به علت قیمت های پیشنهادی پایین لغو کرد. مشخص نیست که این شرکت مجدداً کی به بازار صادرات بازگردد. شرکت پتروشیمی خارک هم مناقصه ی فروش 30 هزار تن گوگرد گرانول خود را هفته ی گذشته بسته است. طبق گزارش ها این مناقصه با نرخ 60 دلار در تن بر پایه ی فوب جزیره خارک واگذار شده است اما این قیمت هنوز از جانب خریدار و فروشنده تأیید نشده است. قیمت گوگرد تولید ایران 50 الی 60 دلار در تن بر پایه ی فوب ارزیابی شده است.

کویت:

شرکت نفت کویت کی پی سی (KPC) نرخ گوگرد آگوست خود را به نسبت ماه جولای 23 دلار در تن کاهش داد و به 75 دلار در تن بر پایه ی فوب رساند. با توجه به نرخ شرکت کی پی سی کویت و مونتاجات قطر، قیمت گوگرد چین بر پایه ی سی اف آر، 97 الی 101 دلار در تن می شود. هزینه ی حمل بین کویت و قطر به چین 22 الی 26 دلار در تن ارزیابی می شود.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات مناقصه ی ماهانه اش را برای فروش 35 هزار تن گوگرد گرانول برگزار کرد. این مناقصه 20 آگوست بسته خواهد شد و نتیجه ی آن قیمت بعدی گوگرد خاورمیانه را محک خواهد زد.

امارات:

شرکت اماراتی ادنک (Adnoc) قیمت گوگرد آگوست خود را به نسبت ماه جولای 22 دلار در تن کاهش داده و به 78 دلار در تن بر پایه ی فوب رسانده است. ارسال گوگرد با این قیمت فقط به شبه قاره هند امکان پذیر است و طبق این قیمت، نرخ گوگرد هندوستان 93 الی 95 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است. در بازار حمل و نقل، درخواستی برای ارسال 38 هزار تن گوگرد از امارات به بنادر Kandla، Haira، Jaigarh در هندوستان مطرح شده که باید در 13 الی 15 آگوست بارگیری شوند.

See also  افزایش بی سابقه صادرات ایران به روسیه در سال 2018

آفریقا:

قیمت گوگرد در شمال آفریقا به 80 الی 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رسیده است.

آنگولا:

کشور آنگولا به دنبال سرمایه گذار برای بخش معدن و فسفات خود می گردد تا بتواند کود مورد نیاز داخل کشور و بازارهای محلی را تأمین کند.

مصر:

قیمت پیشنهادی خریداران مصری برای گوگرد گرانول 80 الی 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر بنادر مصر گزارش شده است. نرخ پیشنهادی برای گوگرد کلوخه 10 دلار کمتر است. به طور کلی تقاضا گوگرد در مصر اندک است و هیچ معامله نقدی جدیدی در هفته ی گذشته منعقد نشد. تاجری کشتی MV Genco Charger را برای ارسال 25 هزار تن گوگرد به بندر Abu Qir رزرو کرده است.

مراکش:

محموله گوگرد فله 40 الی 50 هزار تنی به شرکت مراکشی OCP فروخته شده است. این محموله از روسیه به مراکش فروخته شده و در سپتامبر ارسال خواهد شد. حدوداً 417 هزار تن گوگرد در بندر جرف لسفار مراکش در صف تخلیه است. قابل ذکر است که بعد از این دولت ویتنام بر کودهای وارداتی از مراکش و اردن مالیات لحاظ خواهد کرد.

آفریقای جنوبی:

واردکننده ای نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای محموله ی گوگرد فله بر پایه ی سی اف آر ریچاردز بی پیشنهاد داد اما هفته گذشته هیچ معامله ای با این نرخ منعقد نشد. تاجری داخلی نیز محموله ی 50 هزار تنی خود را 18 آگوست در بندر ریچاردز بی تحویل خواهد گرفت. به گفته این تاجر، 95% این محموله که از روسیه تهیه شده، از هم اکنون به خریداران محلی اختصاص داده شده است. این تاجر در حال حاضر به بازار نقدی بازگشته تا برای ماه سپتامبر و اکتبر خرید کند.


خلاصه بازار حمل و نقل:

هفته گذشته نرخ حمل کود به علت تعطیلات سنگاپور و کاهش رفت و آمد انواع کشتی ها، سیر نزولی داشت؛ اما نرخ حمل از خلیج شرقی آمریکای جنوبی به چین و سایر نقاط در آسیا و اقیانوسه اندکی بالاتر رفت که علت آن ارسال محموله های غلاتی است که دیر برداشت شده اند. محموله ای از خلیج شرقی آمریکا جنوبی با نرخ 16 هزار دلار در روز به شرق آسیا فرستاده شد. محموله های ارسالی از طریق اقیانوس اطلس 15 الی 16 هزار دلار در روز برای سفرهای مابین آمریکا و اروپا و 17500 دلار برای سفرهای بین آمریکای جنوبی به اروپا قیمت گذاری شده است.

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp