خلاصه ی جامع:

توجه بازار کم کم به سه ماهه ی دوم سال 2019 جلب می شود. هفته ی گذشته در غرب کانال سوئز تقریباً هیچ معامله نقدی صورت نگرفت زیرا خریداران اصلی در برزیل و آفریقای شمالی پیرامون قرارداد های آتی مذاکره می کنند. واضح و مبرهن است که قیمت های اولیه در شرق توسط برخی از تولیدکنندگان گوگرد تعیین می شود اما هنوز برای به توافق رسیدن بر سر قیمت خیلی زود است. انتظار می رود که خریداران به دنبال کاهش قیمت ها باشند زیرا در چند هفته ی اخیر خرید خود را افزایش داده بودند و هم اکنون نیز بازار کود تضعیف شده است.

سردمداران بازار:

  • افزایش خرید گوگرد در هفته ی منتهی به 7 مارس در چین ممکن است موجب تأمین کامل موجودی مورد نیاز چینی ها برای ماه مارس و اوایل آوریل شده باشد.
  • شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی فروش ماهانه خود را برگزار می کند و نتیجه ی این مناقصه طبیعتاً جهت گیری قیمت های آوریل را مشخص می کند.

چشم انداز ماهانه:

اوایل آوریل با عقد قراردادهای سه ماهه ی دوم، جهت گیری قیمت های بازار نقدی هم مشخص می شود و احتمال می رود وقفه ایجاد شده در مذاکرات به اتمام برسد و خرید از سر گرفته شود.

آسیا:

چین:

به دنبال اجلاس داخلی گوگرد در هفته ی گذشته، فعالیت درزمینه ی گوگرد گرانولار رونق گرفت و محموله های مختلفی با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر چین معامله شد. خریداری مطرح از جنوب چین 30 تا 40 هزار تن گوگرد خریداری کرد که در ماه مارس بارگیری می شود.

کاربر دیگری از جنوب چین نیز 35 هزار تن گوگرد را رزرو کرد تا در اویل آوریل به دستش برسد. شنیده ها حاکی از فروش گوگرد کانادا با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر به چین نیز است. در جنوب چین خریداران قیمت 120 دلار در تن سی اف آر را مدنظر دارند. به نظر می رسد که موجودی مورد نیاز ماه مارس تأمین شده و هم اکنون توجه ها به آوریل جلب شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 18 آوریل 2019

بازار گوگرد کلوخه در چین آن چنان رونقی نداشت و فروشندگان و خریداران کمی در این حوزه فعال بودند.

هند:

تقاضای واردات هم اکنون در بازار هند دیده نمی شود و قیمت ها ثابت باقی مانده اند. تولیدکننده ای هندی محموله ی کوچک بدون مشخصات خود را این هفته فروخت تا فضای انبار خود را برای گوگرد جدید آماده کند. این محموله سیاه رنگ بود و احتمالاً برای تولید کود هم مناسب نیست.

ماه فوریه تقاضای گوگرد داخلی در هند بالا رفته بود زیرا تولیدکنندگان سولفوریک اسید به علت قیمت مناسب گوگرد خرید خود را افزایش داده بودند. تولیدکنندگان نیشکر هند هم بسیار خواهان گوگرد بودند اما هم اکنون فصل خریدشان رو به پایان است.

خاورمیانه:

شنیده ها حاکی از فروش محموله ی گوگرد امارات با قیمت 110 دلار در تن فوب به چین است. فروش نقدی گوگرد خاورمیانه به آفریقای جنوبی هم گزارش شده است اما قیمت دقیق آن مشخص نشده است و گزارش ها نرخ 110 تا 112 دلار در تن فوب را نشان می دهند. قیمت گوگرد خاورمیانه بر پایه ی فوب 104 تا 111 دلار در تن ارزیابی شده است. مذاکرات پیرامون قرارداهای سه ماهه ی دوم نیز با قیمت پیشنهادی 110 دلار در تن فوب کلید خورده است.

اردن:

تهیه ی مدارک جهت شرکت درمناقصه ی خرید شرکت معادن فسفات اردن تا 4 مارس میسر بود. این مناقصه در 18 مارس به پایان می رسد.

قطر:

شرکت دولتی مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی فروش ماهانه ی خود را آغاز کرده است. طی این مناقصه 35 هزار تن گوگرد در بندر راس لفان (Ras Lafan) در ماه آوریل بارگیری می شود. شایان ذکر است که در ماه فوریه قطر 178500 تن از گوگرد تولیدی خود را صادر کرده است.

عربستان صعودی:

آمار و اطلاعات بنادر نشان می دهد که 182 هزار تن گوگرد در ماه فوریه برای صادرات در بنادر دریای سرخ و خلیج فارس عربستان صعودی بارگیری شده است.

امارات:

در ماه فوریه 570 هزار تن از گوگرد امارات صادر شده است. هم اکنون نیز محموله ای 30 هزار تنی از امارات به مقصد بندر چنای (Chennai) در هند در 15 تا 18 مارس بارگیری خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 8 مارس 2019

آفریقا:

خریداران آفریقای شمالی به علت مذاکره پیرامون قراردادهای سه ماهه از بازار نقدی دور بودند. انتظار می رود که خریداران منتظر کاهش قیمت باشند زیرا از ابتدای سال 2019 شاهد شیب تند کاهش قیمت بوده اند و هم اکنون نیز تمایل به خرید در بازار کود دیده نمی شود. قیمت نقدی آفریقای شمالی 105 تا 123 دلار در تن سی اف آر ارزیابی شده است.

مصر:

خریداران مصری قیمت 110 دلار در تن سی اف آر را برای گوگرد کلوخه و نهایتا 120 دلار در تن سی اف آر را برای گرانولار مدنظر دارند؛ اما تعداد کمی از فروشندگان قیمت های مشابه این ارقام را پیشنهاد می دهند. هزینه حمل فله بین دریای سیاه و مصر برای محموله های کمتر از 10 هزار تن 27 دلار در تن برآورد شده است.

لیبی:

مناقصه ی فروش گوگرد شرکت ان ا سی (NOC) جهت فروش دو محموله ی هشت هزار تنی در چهار مارس بسته شد. این مناقصه با قیمت 100 دلار در تن فوب ملیتاه (Mellitah) به شرکتی در مصر واگذار شده است. هزینه حمل بین لیبی و مصر حدود 15 دلار در تن است.

مراکش:

هزینه حمل محموله های 45 تا 55 هزار تنی از خاور میانه به مراکش 15 دلار در تن تخمین زده شده است. بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) هم به علت شرایط بد جوی بسته شده است و تاریخ بازگشایی آن مشخص نیست. حداقل دو کشتی حاوی گوگرد که در حال تخلیه بوده اند به علت بدی آب و هوا به لنگرگاه منتقل شده اند. حدود 467 هزار تن گوگرد در صف تخلیه در این بندر هستند که تا 17 مارس باید تخلیه شوند.

موزامبیک:

محموله ی فله 20 هزار تونی گرانولار در اوایل می به بندر بیرا (Beira) در موزامبیک می رسد. مبدأ و خریدار این محموله هنوز تأیید نشده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 3 اکتبر 2019

سنگال:

شرکت تولیدکننده کود آی سی اس (ICS) 35 هزار تن گوگرد را از شرکتی تجاری با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر داکار (Dakar) خریده است. ارسال این بار در اواخر مارس- اوایل آوریل صورت می گیرد. همچنین این شرکت قصد خرید 40 هزار تن گوگرد فله با قیمت مطلوب برای تأمین نیاز سه ماهه ی دوم خود را دارد. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، یکی از ایستگاه های تولیدی این شرکت در بندر داکار هم تا 23 مارس تولید خود را متوقف می کند.

آفریقای جنوبی:

 شرکت تولید کننده کود فسکر (Foskor) به دنبال نشت گاز در ایستگاه اسید خود در ریچاردز بی (Richards Bay) مجبور به توقف تولید و تعمیرات بدون برنامه ریزی شده است. بازگشایی مجدد این ایستگاه هنوز اعلام نشده است. با این حال هفته ی گذشته دو معامله برای خرید گوگرد خاورمیانه توسط آفریقای جنوبی صورت گرفته است که هنوز توسط خریدار یا فروشنده تأیید نشده اند.

قیمت سی اف آر آفریقای جنوبی 110 تا 120 دلار در تن ریچاردز بی (Richards Bay) است. همچنین هفته گذشته شرکت تولید کننده کاغذ سپی (Sappi) محموله ی کوچکی از گوگرد خریداری کرده است که هنوز جزییات کامل آن منتشر نگردیده است.

خلاصه ی بازار حمل و نقل:

هزینه ی حمل کود در هفته ی منتهی به 7 مارس افزایش یافت و سپس به سرعت پایین آمد. شرایط بد جوی و مه در می سی سی پی موجب محدودیت تردد شد و همین مسئله قیمت حمل را افزایش داد اما به محض مساعد شدن آب و هوا نرخ حمل کاهش یافت.

در اوایل هفته ی گذشته شرکت برزیلی واله (Vale) برای برخی از ارسال های خود از برزیل شرایط فورس ماژور اعلام کرد. قابل به ذکر است که این مسئله بر بازار حمل کشتی های کپ سایز اثر دارد و کشتی های سوپرامکس را تحت الشعاع قرار نمی دهد.

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp