خلاصه ی جامع:

هفته ی گذشته قیمت گوگرد در برخی از بازارها اندکی کاهش داشت اما عمدتاً ثابت و بدون تغییر باقی ماند. هنوز مشخص نیست که ثبات قیمت ناشی از عدم فعالیت در بازار است یا نشانگر امکان بازیابی و جهش بازار است. جشن عید فطر، جشنواره ″قایق اژدها″ (Dragon Boat Festival) و اجلاس صنعتی در مونترال (Montreal) همگی موجب عدم فعالیت در بازار شده اند. دور بعدی خرید نقدی گوگرد رقابتی پرتنش است زیرا هم خریداران و هم فروشندگان هم اکنون منتظر مانده اند تا نشانه ی جدیدی از تغییر قیمت ها دریافت کنند و سپس به بازار نقدی بازگردند. همچنین با نزدیک شدن به سه ماهه ی سوم سال 2019، خریدارانی که نیاز ضروری ندارند صبر می کنند تا مذاکرات مربوط به قراردادهای سه ماهه ی سوم آغاز شود.


سردمداران بازار:

  • قیمت گوگرد تولید خاورمیانه در ماه ژوئن هم چنان بالای 100 دلار در تن بر پایه ی فوب باقی مانده و همین امر به ثبات بازار کمک کرده است.
  • شرکت بازرگانی گاز ایران (IGCC) و شرکت پتروشیمی خارک (KHIPC) هر دو مناقصه ی فروش گوگرد برگزار می کنند. مجموعاً 80 هزار تن گوگرد طی مناقصه توسط این دو شرکت ایرانی به فروش خواهد رفت و انتظار می رود که بار دیگر چین خریدار اصلی این محصولات باشد.

چشم انداز ماهانه:

سه سال گذشته شاهد بهبود بازار گوگرد از اواسط سه ماهه ی دوم تا اواسط سه ماهه ی سوم بودیم. به همین جهت بسیاری از تأمین کنندگان به امید بهبود بازار طبق روال سال های گذشته، هم اکنون صبر کرده اند و منتظر نشانه های بهبود قیمت گوگرد هستند. از سوی دیگر بازار ضعیف فسفات و هم چنین موجودی فراوان مخصوصاً در چین نشان می دهد که حداقل در بازه ی کوتاه مدت بهبودی حاصل نخواهد شد.


آسیا:

چین:

عدم اطمینان از قیمت گوگرد موجب لطمه به بازار نقدی شده و هفته ای آرام و بدون فعالیت را رقم زده است. تعطیلات مربوط به جشنواره ″قایق اژدها″ و همچنین کنفرانس صنعتی در مونترال که به زودی برگزار خواهد شد، به رکود بازار دامن زده اند. هفته ی گذشته پیشنهاد قطعی برای فروش گوگرد گرانولار توسط تولیدکنندگان خاورمیانه مطرح نشد زیرا تعطیلات مربوط به عید فطر فعالیت را محدود کرده بود. همچنین تاجران نیز منتظر بهبود قیمت ها هستند و فعلاً از فعالیت دست کشیده اند. قیمت سی اف آر چین در بازه ی 95 الی 118 دلار در تن ثابت باقی مانده است.

See also  بازار جهانی سنگ‌آهن 25 فوریه 2019

در جنوب چین پیشنهاد قطعی از جانب فروشندگان و خریداران بسیار کم بود و آفرهای پیشنهادی نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای ارسال فوری پیشنهاد می دادند. گزارش ها حاکی از فروش محموله ی گرانولار با نرخ 115 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر در هفته ی گذشته است اما سایر خریداران ادعا می کنند که محصول مدیترانه در حال حاضر با این قیمت موجود نیست.

خرید و فروش گوگرد کلوخه هم راکد بود و هیچ معامله و قیمتی گزارش نشده است. گوگرد مایع وارداتی به چین 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ارزیابی شده اما هم تقاضا و هم عرضه محدود است. در نتیجه میان عرضه و تقاضای گوگرد مایع تعادل وجود دارد.

 شایان ذکراست که موجودی گوگرد در بنادر چین افزایش یافته و به 1.71 میلیون تن رسیده است. برای اولین بار از اوایل آگوست موجودی بنادر به بالای 1.7 میلیون تن رسیده است.

هند:

بازار گوگرد در هندوستان راکد بود زیرا نیاز شرکت های هندی طی قراردادهای پیشین تأمین شده است. شرکت تعاونی کود کشاورزان هندی (IFFCO) 35 هزار تن گوگرد از طریق قرارداد از شرکت بی جی ان (BGN) خریداری و دریافت کرده است. این شرکت طبق تعهد، محموله ی 50 هزار تنی دیگری را در اواسط جولای به شرکت تعاونی کود کشاورزان هندی ارسال خواهد کرد.


خاورمیانه:

تعطیلات عید فطر و عدم موجودی کافی گوگرد در شرکت های عرضه کننده خاورمیانه، موجب محدود شدن معاملات نقدی شده بود.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران و شرکت پتروشیمی خارک مجموعاً 80 هزار تن گوگرد گرانولار را طی مناقصه می فروشند. تناژ فروشی شرکت پتروشیمی خارک 30 هزار تن اعلام شده است که در 15 الی 20 ژوئن در جزیره خارک بارگیری خواهد شد. شرکت بازرگانی گاز ایران هم 50 هزار تن گوگرد فروشی خود را در نیمه ی دوم ماه ژوئن و در بندر عسلویه بارگیری خواهد کرد. آخرین مناقصه ی فروش گوگرد گرانولار در ایران توسط شرکت بازرگانی گاز ایران در اواسط مه انجام شد که طی آن 50 هزار تن گوگرد با نرخ 85 دلار در تن بر پایه ی فوب به فروش رفت. امسال این شرکت مناقصه ی فروش گوگرد کلوخه برگزار نخواهد کرد زیرا اکثر کلوخه ی تولیدی این شرکت در داخل ایران مصرف می شود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 19 فوریه 2019

کویت:

شرکت نفت کویت «کی پی سی» نرخ گوگرد ماه ژوئن خود را به نسبت ماه مه 1 دلار در تن پایین آورد و به 101 دلار در تن بر پایه ی فوب رساند.

قطر:

مناقصه ی فروش ماهانه شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) در 18 ژوئن بسته خواهد شد. طی این مناقصه 35 هزار تن گوگرد به فروش می رسد و در ماه جولای بارگیری خواهد شد.

امارات:

شرکت تولیدی گوگرد ادنک (Adnoc) قیمت رسمی فروش خود در ماه ژوئن را 102 دلار در تن بر پایه ی فوب الرویس (Ruwais) تعیین کرده است که به نسبت ماه مه سه دلار کاهش داشته است. قابل ذکر است که عملیات بارگیری در بندر الرویس هم چنان با محدودیت روبرو است. بارگیری گوگرد فقط از طریق یک اسکله صورت می گیرد، در نتیجه سرعت بارگیری پایین آمده است. هنوز تاریخ بازگشت به شرایط قبلی اعلام نشده است.


آفریقا:

قیمت سی اف آر شمال آفریقا 88 الی 99 دلار در تن ارزیابی شده است. آخرین محموله با نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به فروش رفته است.

مصر:

قیمت های پیشنهادی خریداران هم چنان پایین تر از 95 دلار در تن بر پایه سی اف آر برای گوگرد گرانولار و 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر برای گوگرد کلوخه است. کشتی MV Rek Titan با وزن خالص 7643 تن، 1 ژوئن رومانی را به مقصد خلیج ابوقیر (Abu Qir) ترک کرده است. این محموله توسط شرکت بی جی ان (BGN) به مصر فروخته شده است.

ماداگاسکار:

شرکت Ambatovy محموله ای 55 هزار تنی از امارات خریداری کرده که در 21 الی 23 جولای بارگیری خواهد شد. این محموله با نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر فروخته شده است.

مراکش:

درخواست بارگیری 50 هزار تن گوگرد از مبدأ یانبو (Yanbu) در 16 الی 18 ژوئن و ارسال به مراکش در بازار حمل و نقل مطرح شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 30 سپتامبر 2019

آفریقای جنوبی:

شرکت تولیدکننده کاغد سپی (Sapi) 6 هزار تن گوگرد گرانولار را از تاجری با قیمت 112 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر و تحویل ریچاردز بی (Richards Bay) خریداری کرده است. پیش بینی می شود که این شرکت در اواخر ماه ژوئن برای خرید محموله ای با تناژ بالاتر به بازار بازگردد.

آفریقای جنوبی از ابتدای سال 2019 تا آوریل، 204 هزار تن گوگرد وارد کرده است که به نسبت سال پیش 13% کاهش داشته است. کاهش تقاضا علت اصلی پایین آمدن واردات گوگرد به این کشور است. قطع تولید در ایستگاه های کود شرکت فسکر (Foskor) و هم چنین مشکلات پیش آمده در ریچاردز بی موجب کاهش تقاضا شده است. امارات با 65 هزار تن گوگرد صادر شده به آفریقای جنوبی، 32% گوگرد وارداتی به این کشور را به خود اختصاص داده است و در صدر صادرکنندگان گوگرد به آفریقای جنوبی است. صادرات امارات به آفریقای جنوبی رشد 21 درصدی داشته است. واردات از قزاقستان و عربستان صعودی به ترتیب با 29% و 34% کاهش به 57 هزار و 45 هزار تن رسیده است.

آفریقای جنوبی در ماه آوریل 27 هزار تن گوگرد وارد کرده که به نسبت بازه ی مشابه در سال پیش 50% کاهش داشته است. 99% گوگرد وارداتی به آفریقای جنوبی در ماه آوریل 2019 از کشور امارات صادر شده است.


بازار حمل و نقل:

هفته ی گذشته بازار حمل و نقل کود بدون تغییر باقی ماند. فعالیت در حوضه ی اقیانوس اطلس بیشتر بود اما تعداد محموله ها به اندازه ای نبود که قیمت ها را افزایش دهد. طبق گزارش های رسیده، محموله های ارسالی از خلیج آمریکا به اقیانوس اطلس با نرخ 14 هزار دلار در روز رزرو شدند اما برخی از آن ها به 12 هزار دلار رسیدند. هزینه ی حمل برای مسیر طولانی تر در اقیانوس اطلس، از خلیج شرقی آمریکای جنوبی به شرق مدیترانه معادل 16 هزار دلار در روز گزارش شده است. نرخ حمل از دریای بالتیک به مدیترانه با اندکی افزایش به 8 هزار دلار در روز رسید.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp