خلاصه ی جامع:

در هفته ی گذشته اولین قراردادهای سه ماهه ی دوم 2019 منعقد شدند. قیمت های توافقی بین مراکش و تولیدکنندگان خاورمیانه کمتر از 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر بود. همچنین مراکش در حال مذاکرات بیشتر برای خرید گوگرد از سایر مناطق با قیمت 80 دلار در تن سی اف آر است. در برزیل نیز قیمت گوگرد 100 دلار در تن سی اف آر است.

قراردادهای منعقد شده بر پایه ی سی اف آر با کاهش 33 تا 35 دلاری به نسبت قراردادهای سه ماهه ی اول در آفریقای شمالی و برزیل همراه هستند. قراردادهای گوگرد در غرب اروپا با نرخ 130 تا 146 دلار در تن سی اف آر منعقد شدند اما تعدادی از آن ها هنوز قطعی نشده اند و گزارش ها حاکی از احتمال افزایش قیمت 5 دلاری این قراردادها است.


سردم داران بازار:

  • تولیدکنندگان گوگرد خاورمیانه قیمت ماهانه ی خود بر پایه ی فوب را 105 دلار در تن اعلام کردند. به این ترتیب جهت گیری نرخ گوگرد خاورمیانه در ماه آوریل مشخص شد.
  • با قیمت نقدی 100 تا 110 دلاری گوگرد بر پایه ی سی اف آر در برزیل، تفاوت قیمت شرق و غرب سوئز برجسته تر شده است.
  • در حالی که بازار داخلی چین به ثبات رسیده است، نمی توان اذعان کرد که قیمت های سی اف آر به حداقل خود رسیده است زیرا چشم انداز فسفات ضعیف باقی مانده و فعالیت در این حوزه کم است.

چشم انداز ماهانه:

اگر اتفاقات دو سال گذشته تکرار شود، در ماه می شاهد قیمت های ثابت و نسبتاً پایدار گوگرد خواهیم بود؛ اما آینده ی بازار گوگرد به شدت به بازار کود بستگی دارد وهم اکنون بازار ضعیف فسفات موجب افزایش نگرانی ها شده است.


آسیا:

چین:

به علت کنفرانس آرگوس (Argus) که هفته ی آینده در شانگهای برگزار خواهد شد، قیمت گوگرد در چین فعلا موضع و جهت گیری مشخصی ندارد. محموله ای 8 هزار تنی از گوگرد گرانولار ویتنام با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر به تاجری در رودخانه یانگ تسه (Yangtaz River) چین فروخته شد اما چون تناژ این بار کمتر از 10 هزار تن است، در روند ارزیابی قیمت گوگرد چین در نظر گرفته نمی شود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 7 اکتبر 2019

همچنین شنیده ها حاکی از فروش محموله ای 50 هزار تنی گوگرد با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر به فنگ چنگ (FangCheng) چین است اما این خبر هنوز تأیید نهایی نشده است. بعضی از خریداران چینی قیمت 113 تا 119 دلار در تن سی اف آر را پیشنهاد می دهند اما اغلب خریداران ترجیح می دهند که صبر کنند تا روند بازار مشخص شود. قیمت گوگرد کلوخه هم 110 دلار در تن سی اف آر گزارش شده ولی هیچ معامله ای با این نرخ قطعی نشده است. گوگرد مایع با قیمت کمتر از 100 دلار در تن سی اف آر معامله شده و تقاضای گوگرد مایع به علت بسته بودن کارخانه ها هم چنان ضعیف است.

هند:

شنیده ها حاکی از قیمت نقدی 130 دلاری گوگرد بر پایه ی سی اف آر است اما تناژهای معامله شده پایین است زیرا مصرف کنندگان نهایی گوگرد فعلاً صبر کرده اند و در نتیجه خریداران اصلی دست از خرید کشیده اند. شایان ذکر است که بزرگترین پالایشگاه دولتی هند، آی ا سی (IOC)، فعالیت دومین تصفیه خانه ی بزرگ خود به نام کیالی (Koyali) را متوقف کرده است اما فعالیت در بزرگترین تصفیه خانه ی نفت خود به نام پانیپت (Panipat) را از سر گرفته است.


خاورمیانه:

شنیده ها حاکی از عقد قرارداد بین تولیدکنندگان گوگرد خاورمیانه و خریداران آفریقای شمالی است و هنوز هم مذاکرات ادامه دارد. در برزیل خریداران نرخ 102 دلار در تن سی اف آر را گزارش داده اند که به بر پایه ی فوب 80 دلار در تن است. با این حال هنوز هم مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی دوم با تولیدکنندگان خاورمیانه ادامه دارد. تاجران با شرکت ادنک (Adnoc) امارات قیمت 104 دلار در تن فوب برای سه ماهه ی دوم را توافق کرده اند. در حال حاضر قیمت گوگرد در قراردادهای سه ماهه ی دوم خاورمیانه در بازه ی 78 تا 104 دلار در تن بر پایه ی فوب است. قیمت نقدی فوب خاور میانه هم 100 تا 105 دلار در تن ارزیابی شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 29 جولای 2019

اردن:

 مناقصه ی خرید شرکت معادن فسفات اردن (JPMC) تا 17 آوریل تمدید شده و باید برای اخبار جدید پیرامون این مناقصه منتظر ماند.

کویت:

قیمت گوگرد کویت در ماه آوریل 102 دلار در تن فوب برآورد شده است. شرکت تولید کننده ی گوگرد دولتی کویت، کی پی سی (KPC)، نرخ گوگرد خود را 102 دلار در تن اعلام کرد که به نسبت نرخ ماه مارس این شرکت 4.5 دلار در تن کاهش داشته است.

 امارات:

شنیده ها حاکی از صادرات محموله های گوگرد امارات در هفته ی گذشته است اما این قراردادها از جانب خریداران و بازار تأیید نشده است. شرکت اماراتی ادنک (Adnoc) هم نرخ 105 دلار در تن فوب را برای فروش گوگرد تولیدی خود در ماه آوریل تعیین کرده است. نرخ جدید 3 دلار پایین تر از قیمت ادنک برای ماه مارس است. قابل ذکر است که این نرخ پایین ترین قیمت رسمی اعلامی ادنک از سپتامبر2017 تا الان است.


آفریقا:

شرکت مراکشی تولیدکننده کود، ا سی پی (OCP)، قرارداد خرید گوگرد برای سه ماهه ی دوم با تولیدکنندگان خاورمیانه را با قیمت 90 دلار در تن سی اف آر منعقد کرده است. مذاکرات بیشتر هم چنان ادامه دارد و انتظار می رود که هفته ی آینده نتیجه ی این مذاکرات مشخص شود. قیمت 80 دلار در تن سی اف آر هم حداقل قیمت در مذاکرات است که احتمالاً به گوگرد کلوخه مربوط می شود.

هیچ گونه قیمتی از جانب تولیدکننده تونسی کود، شرکت جی سی تی (GCT) و قرارداد های سه ماهه ی آن به گوش نمی رسد. در بازار نقدی هم هیچ گونه معامله ای با تناژ بیشتر از 10 هزار تن صورت نگرفته است و قیمت ها در بازه ی 100 تا 115 دلار در تن سی اف آر ثابت باقی مانده اند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 7 نوامبر 2019

مصر:

محموله ای از مبدأ یونان با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر به مصر فروخته شده است اما به علت تناژ بسیار پایین این محموله، در ارزیابی قیمت سی اف آر مصر در نظر گرفته نمی شود. همچنین نرخ 106 تا 114 دلار در تن سی اف آر هم در سایر معاملات مصر شنیده می شود. خریداران مصری هم اکنون قیمت 100 دلار در تن سی اف آر را برای گوگرد گرانولار و 90 دلار در تن سی اف آر را برای گوگرد کلوخه پیشنهاد می دهند.

 لیبی:

مناقصه ی فروش 8 هزار تن گوگرد شرکت تولیدکننده گوگرد، ان ا سی (NOC)، در 3 آوریل بسته شد. این محموله در نیمه ی دوم آوریل ارسال می شود.

مراکش:

واردات سولفوریک اسید شرکت دولتی تولید کود ا سی پی (OCP) در سه ماهه ی اول 2019 اُفت کرد.

نامیبیا:

شرکت معدنی Swakop Uranium، مناقصه ی خود را به تاجری با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر تحویل بندر لودریتز (Luderitz) واگذار کرد.


خلاصه ی بازار حمل و نقل:

هفته ی گذشته نرخ حمل کود روند کاهشی داشت زیرا بازار کشتی های سوپرامکس اقیانوس اطلس تحت فشار بود؛ اما افزایش فعالیت در حوضه ی اقیانوس آرام موجب احتیاط کاربران و امکان افزایش بیشتر قیمت حمل در هفته ی آینده شده است.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp