خلاصه جامع:

هفته ی گذشته خرید و فروش گوگرد در شرق کاهش داشت و اکثر خریداران و فروشندگان ترجیح می دادند صبر کنند تا ببینند چه اتفاقی خواهد افتاد زیرا نرخ ماهانه گوگرد خاورمیانه کاهش داشته و قیمت های آگوست به طور گسترده پایین آمده است. با این حال شاهد اندکی فعالیت در بازارهای مدیترانه و شمال آفریقا بودیم. شرکت ان ا سی لیبی مناقصه ی فروش خود را برای دو محموله که در سپتامبر بارگیری خواهد شد واگذار کرد. خریداری مصری نیز 8 هزار تن گوگرد را با نرخ 70 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تهیه کرده است. شرکت ترکی Tupras هم مناقصه ی فروشی برای ماه سپتامبر برگزار کرده است.


سردمداران بازار:

  • تأمین کننده ای از بالتیک مناقصه ی فروش نقدی خود را بست اما با توجه به روند نزولی قیمت و بلاتکلیفی بازار، پیشنهاد فروشندگان روسی برای ارسال محموله در اواسط اکتبر زود به نظر می رسد!
  • شرکت مونتاجات نرخ سپتامبر خود را 65 دلار در تن بر پایه ی فوب اعلام کرده که کمترین نرخ اعلامی این شرکت در سه سال گذشته است.
  • شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی فروش خود را تا 30 آگوست تمدید کرده تا بلکه پیشنهادهای بهتر و بیشتری دریافت کند.

چشم انداز ماهانه:

فعالان بازار از توقف روند نزولی قیمت گوگرد ناامید شده اند زیرا بازار کود هم چنان ضعیف است. در نتیجه برخی از خریداران گوگرد ناچارند مصرف خود را در سه ماهه ی چهارم کاهش دهند.


آسیا

چین:

بازار گوگرد در چین ضعیف و راکد گزارش شده است. تقریباً تمام واردکنندگانی که عجله ندارند صبر کرده اند تا ببینند چه پیش خواهد آمد. کاهش ارزش یوآن هم تمایل واردکنندگان چینی را به خرید گوگرد کم کرده است.

خریداران قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای جنوب چین پیشنهاد می دهند. گوگرد ایران و خاورمیانه هم با قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به خریداران جنوب چین پیشنهاد شده است. خریداران یانگ تسه قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای محمموله های خاورمیانه مد نظر دارند.

بازار گوگرد کلوخه در چین به شدت راکد و متوقف است. قیمت کلوخه به نسبت گرانول بسیار کمتر است و به قیمت گوگرد مایع نزدیک شده است؛ اما گوگرد مایع نیز وضعیت بهتری ندارد. تقاضای آن به حداقل رسیده و قیمت ها به 60 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر نزدیک شده است. خریداران انتظار دارند قیمت گوگرد مایع هم مثل گرانول پایین بیاید در نتیجه فعلاً صبر کرده و دست از خرید کشیده اند. به طور کلی قیمت گوگرد در چین 60 الی 84 دلار در تن ارزیابی شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 17 جولای 2019

هند:

مناقصه ی خرید شرکت هندی آر سی اف هنوز واگذار نشده اما انتظار می رود که به تاجری داخلی با نام   Devdhar Chemical  واگذار شود که کمترین نرخ را پیشنهاد داده بود. قیمت پیشنهادی این فروشنده 6291 روپیه تحویل درب کارخانه بوده است که با احتساب هزینه های GST و ˛RCF 8700 روپیه معادل 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر خواهد شد. مدت زمان تمدید شده ی مناقصه ی خرید شرکت ام ام تی سی هم به پایان رسید و فقط 2 پیشنهاد رسمی به این شرکت فرستاده شده است. تا زمان انتشار این گزارش این مناقصه واگذار نشده است.

قیمت سی اف آر هندوستان به علت عدم عقد قرارداد و نبود پیشنهاد از جانب فروشندگان و خریداران ثابت باقی مانده است. تقاضای داخلی هندوستان نیز به علت بارش های سیل آسا فعلا پایین است. بارندگی موجب تخریب جاده ها شده و حمل و نقل کود را دشوار کرده است. پالایشگاه Mangalore مربوط به شرکت ام آر پی ال هند نیز با رانش زمین روبرو شده و بازگشت به وضعیت نرمال 10 روز زمان می برد. این حادثه بر روند تولید گوگرد اثری نداشته است.

کشتی MV Sulphur Guardian حاوی گوگرد مایع 7 سپتامبر به بندر Vizag خواهد رسید. کشتی Mitsui هم 24 آگوست از ژاپن حرکت کرده و محموله ی آن احتمالا مربوط به خرید شرکت هندی سی آی ال از طریق قرارداد است. قابل ذکر است که هندوستان 633 هزار تن گوگرد از ژانویه الی ژوئن وارد کرده که به نسبت سال قبل 6% افزایش داشته است.


خاورمیانه:

قیمت فوب خاورمیانه 65 الی 68 دلار در تن ارزیابی شده است.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی خود را تا 30 آگوست تمدید کرد. در آخرین مناقصه ایران قیمت گوگرد به بازه ی 50 الی 60 دلار در تن به ترتیب برای گوگرد کلوخه و گرانولار بر پایه ی فوب سقوط کرد.

اردن:

شرکت تولیدی کود جی پی ام سی هنوز مناقصه ی خرید خود را واگذار نکرده است. طبق شنیده ها موجودی این شرکت بالا گزارش شده است. شرکت تجاری بی جی ان نیز 50 هزار تن گوگرد فله را در امارات بارگیری کرده تا به اردن فرستاده شود. این کشتی 28 آگوست امارات را ترک کرده و 7 سپتامبر به اردن خواهد رسید.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 22 جولای 2019

قطر:

شرکت قطری مونتاجات نرخ سپتامبر خود را 65 دلار در تن بر پایه ی فوب Ras Laffan اعلام کرده که پایین ترین نرخ این شرکت از آگوست 2016 است.


 آفریقا:

قیمت گوگرد در شمال آفریقا 70 الی 80 دلار در تن برای محموله های زیر 10 هزار تن ارزیابی شده است. خرید محموله با تناژ بیشتر از 10 هزار تن دیده نمی شود زیرا خریداران محلی گوگرد مورد نیاز خود در سه ماهه ی سوم را قبلا خریداری کرده اند.

مصر:

محموله ی 8 هزار تنی گوگرد از مبدا قزاقستان توسط شرکت گرین فیلد با قیمت 73 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به مصر فروخته شد. خریداران مصری قیمت کمتر از 73 دلار را پیشنهاد می دهند.

لیبی:

شرکت ان ا سی آخرین مناقصه فروش خود را به شرکت گرین فیلد با قیمت 60 دلار در تن بر پایه ی فوب واگذار کرد. احتمالاً این محمول به مصر ارسال خواهد شد.

مراکش:

به علت مه شدید در بندر Jorf Lasfar ، تخلیه گوگرد با تاخیر روبرو شده است. حدوداً 321 هزار تن گوگرد در این بندر آماده ی تخلیه است. در بندر Safi هم 124 هزار تن گوگرد به شرح زیر آماده ی تخلیه است:

  • 34325 تن از کشتی MV Ras Ghumays در 29 آگوست باید تخلیه شود. این محموله از عربستان فرستاده شده است.
  • 43070 تن توسط کشتی MV Spar Cappella که 3 سپتامبر به این بندر می رسد. ای محموله هم از عربستان ارسال شده است.
  • کشتی MV Paloma 27500 تن گوگرد را 12 سپتامبر در این بندر تخلیه می کند. این کشتی از لهستان ارسال شده است.
  • کشتی MV Sider Joy هم 19 هزار تن گوگرد از روسیه را در 18 سپتامبر در بندر Safi تخلیه خواهد کرد.

آفریقای جنوبی:

شرکت فوسکور تا اوایل سپتامبر به بازار خرید نقدی بازنخواهد گشت. این شرکت آخرین بار در ماه جولای به بازار آمد و 40 هزار تن گوگرد از قطر با نرخ 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ریچاردز بی خریداری کرد.

تونس:

بندر Sfax هم چنان به علت اعتصاب کارگرها با مشکل تخلیه بار روبرو است.


خلاصه بازار حمل و نقل:

نرخ حمل کود هفته گذشته بازهم روند صعودی داشت به خصوص در حوزه ی اقیانوس اطلس. نرخ حمل در حوزه ی اطلس به 25 هزار دلار در تن بین آمریکا و اروپا افزایش یافت.

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp