خلاصه جامع:

بازار گوگرد هندوستان بالاخره شاهد خریدوفروش نقدی بود و شرکت تولیدکننده کود پارادیپ (Paradeep) 40 هزار تن گوگرد خود را به علاوه ی 20 هزار تن دیگر طی مناقصه به خریداری واگذار کرد. در آفریقای جنوبی، ترکیه و چین هم گوگرد به شکل نقدی به فروش رفت.

اما با وجود معاملات نقدی˛ هنوز هم قیمت گوگرد در اکثر بازارها ثابت است و به عقیده ی فعالان، بازار گوگرد رونق ندارد و راکد است. تمام توجه ها به قراردادهای سه ماهه ی سوم و همچنین بازار کود جلب شده تا جهت گیری بازار در کوتاه مدت مشخص شود. به نظر می رسد که تا زمان عقد قرادادهای سه ماهه ی سوم، فعالیت خاصی در بازار صورت نگیرد.


سردمداران بازار:

  • موجودی گوگرد در بنادر چین به بالای 2 میلیون تن رسیده و همین امر موجب کاهش تمایل به خرید نقدی بر پایه ی سی اف آر و کاهش قیمت های بنادر شده است.
  • شرکت تونسی تیفرت (Tifert) مناقصه ی فروش دو محموله ی 30 هزار تنی را در 27 ژوئن بست. محموله ی فروخته شده در سه ماهه ی سوم سال 2019 ارسال خواهد شد. این مناقصه قیمت گوگرد بر پایه ی سی اف آر در آفریقای شمالی را مشخص کرده است.
  • قیمت های ماه جولای خاورمیانه این هفته منتشر خواهد شد و جهت گیری قیمت ها مشخص می شود.

چشم انداز ماهانه:

وضعیت بازار کود هم چنان بر قیمت گوگرد اثر مستقیم می گذارد مگر اینکه شوکی به روند عرضه و تقاضا در سه ماهه ی سوم وارد شود.


آسیا:

چین:

تقاضای گوگرد در چین به علت بازار ضعیف کود و افزایش موجودی داخلی هم چنان راکد است. نرخ پیشنهادی خریداران در رودخانه یانگ تسه به 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رسیده زیرا تاجران اکثراً در ماه های آوریل و مه به صورت عمده گوگرد خریده اند و هم اکنون تصمیم به واردات ندارند. با این حال نرخ پیشنهادی فروشندگان 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر گزارش شده و جای تخفیف هم وجود ندارد.

در جنوب چین، فروشندگان قیمت 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را پیشنهاد می دهند اما از جانب خریداران تقریباً قیمتی پیشنهاد نشده است. با این حال گزارش ها حاکی از خرید 35 هزار تن گوگرد خاورمیانه توسط مصرف کننده ای چینی با نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است. این محموله در ماه جولای بارگیری خواهد شد.

طبق گزارش ها محموله ی گوگرد از مبدأ عربستان صعودی با نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به چین فروخته شده که در نیمه ی اول جولای بارگیری خواهد شد. انتظار می رود که تقاضای گوگرد در کوتاه مدت محدود باشد و قیمت ها هم روند ثابت – کاهشی را طی کنند زیرا اکثر فعالان بازار منتظر قراردادهای سه ماهه ی سوم هستند تا روند قیمت ها معلوم شود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 1 نوامبر 2019

گوگرد کلوخه تولید روسیه با نرخ 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر پیشنهاد میشد اما هیچ معامله ای صورت نگرفت. گوگرد مایع هم 90 دلار در تن قیمت گذاری شده اما عرضه ی آن محدود بود.

شایان ذکر است که چین واردات گوگرد خود را در ماه مه با 13% افزایش به 5 میلیون تن رسانده است. خاورمیانه با ارسال 2.7 میلیون تن گوگرد به چین در ماه مه 54% از گوگرد وارداتی به چین را به خود اختصاص داده است که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 11% رشد داشته است. عربستان صعودی با صادرات 726 هزار تن گوگرد به بنادر چین در صدر صادرکنندگان بوده است اما با این حال به نسبت سال قبل صادرات این کشور به چین در ماه مه 15% پایین آمده است. صادرات گوگرد امارات به چین هم با 18% کاهش به 584 هزار تن در ماه مه رسید. ایران نیز موفق شده است که صادرات گوگرد خود به چین در این بازه را 117% افزایش دهد و به 548 هزار تن برساند. تحریم های اعمال شده بر صادرات ایران، ارسال ها به بنادر چین را افزایش داده است.

هند:

شرکت تولیدی کود پارادیپ (Paradeep) مناقصه ی فروش 40 هزار تن گوگرد خود را به شرکت تجاری سوئیس سنگاپور (Swiss Singapore) با نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر واگذار کرد. شرکت SPIC هم 20 الی 25 هزار تن گوگرد از تاجری در خاورمیانه با قیمت نزدیک به 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر خریده است. نرخ گوگرد در هندوستان معادل 115 الی 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر گزارش شده است.


خاورمیانه:

گزارش ها حاکی از عقد قراردادهای سه ماهه ی سوم با نرخ 100 دلار در تن بر پایه ی فوب است که به نسبت سه ماهه ی دوم 4 دلار در تن کاهش داشته است. شرکت های مهم بازرگانی هم اکنون در حال مذاکره هستند و بازار ضعیف کود و هم چنین حملات در تنگه هرمز و افزایش تنش ها در این ناحیه بر قیمت ها اثر دارد.

کویت:

تعمیرات برنامه ریزی شده در شرکت کی ان پی سی (KNPC) تأثیری جزئی بر روند تأمین گوگرد این شرکت در سه ماهه ی سوم خواهد گذاشت. فقط ممکن است شاهد کمی تأخیر در ارسال ها باشیم اما گوگرد به میزان کافی توسط این شرکت تولید خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 26 مارس 2019

قطر:

پروژه گاز بارزن (Barzan) متعلق به دولت قطر با ارزش 10.3 بیلیون دلار بعد از تأخیر طولانی مدت، امسال تولید خود را آغاز خواهد کرد.


آفریقا:

مذاکرات پیرامون قرادادهای سه ماهه ی سوم میان تأمین کنندگان گوگرد و مصرف کنندگان آفریقایی در جریان است. بازار ضعیف کود موجب شده که خریداران آفریقایی قیمت هایی پایین تر از قرادادهای سه ماه ی دوم را پیشنهاد دهند.

مصر:

تقاضای گوگرد در بازار مصر افزایش داشت اما خریداران هنور هم نرخ نزدیک به 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای گوگرد گرانولار و 80 دلار را برای گوگرد کلوخه پیشنهاد می دهند.

لیبی:

شرکت تولیدی کود ان ا سی (NOC) مناقصه ی فروش گوگرد خود را با نرخ 80 دلار در تن بر پایه ی فوب به شرکت گرینفیلد (Greenfield) واگذار کرد. این محموله با نرخ حمل 14 الی 15 دلار در تن به مصر فرستاده خواهد شد.

مراکش:

هم اکنون 296 هزار تن گوگرد در بندر جرف لسفار Jorf Lasfar)) آماده ی تخلیه است. تناژ آماده ی تخلیه در این بندر به نسبت قبل کمتر شده که علت آن کاهش قرادادهای مربوط به سه ماهه ی دوم و هم چنین مشکلات بارگیری در بندر الرویس امارات است.

موزامبیک:

کشتی MV V Due با وزن خالص 37877 هزار تن گوگرد فله در تاریخ 24 ژوئن به بندر بریا (Beria) رسیده است. طبق آمار اولین بار است که محموله ی گوگرد به شکل فله در این بندر تخلیه می شود و گویا این عملیات با موفقیت در حال انجام است و تا 29 ژوئن تخلیه این کشتی به اتمام می رسد.

آفریقای جنوبی:

محموله ای از مبدأ خاورمیانه توسط تاجری با نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر برای ارسال در ماه جولای به آفریقای جنوبی فروخته شده است. طبق گزارش ها محموله ی ارسال ماه آگوست نیز با همین قیمت فروخته شده است. تاجری داخلی در آفریقای جنوبی هم به دنبال خرید گوگرد به شکل فله برای دریافت در اواخر جولای است.

تونس:

شرکت تولیدی کود جی سی تی (GCT) به دنبال خرید 200 الی 250 هزار تن گوگرد طی قرارداد در سه ماهه ی سوم است. شرکت تولیدی کود تیفرت (Tifert) هم مناقصه ی خرید دو محموله ی 30 هزار تنی گوگرد را برای دریافت در سه ماهه ی سوم، در 27 ژوئن بست.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp