خلاصه ی جامع:

خرید گوگرد در بازار جهانی به حداقل خود رسیده است و فعالان بازار به دنبال راهنمایی روشن هستند تا جهت گیری بازار را به آن ها نشان بدهد. هفته ی گذشته معامله گوگرد در بازار بزرگ غرب سوئز راکد بود و فقط محموله هایی با تناژ پایین در مدیترانه و شمال آفریقا معامله شد. بازار شرق نیز از این جریان مستثنی نبود و معاملات در چین سیر نزولی داشت زیرا تاجران چینی منتظر قیمت های ماهانه ی تولیدکنندگان خاورمیانه هستند که هفته ی آینده اعلام خواهد شد. امیدواریم که قیمت های اعلامی هفته ی آینده، جهت گیری بازار را حداقل در کوتاه مدت مشخص کند.


سردم داران بازار:

  • شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی فروش 60 هزار تن گوگرد گرانولار خود را کنسل کرده زیرا پیشنهادهای دریافتی از جانب خریداران کمتر از قیمت مدنظر این شرکت بوده است و هم اکنون مناقصه ی دیگری برای فروش 50 هزار تن گوگرد برگزار کرده است.
  • قیمت های مدیترانه بر پایه ی فوب سیر نزولی داشته است در حالی که قیمت گوگرد در سایر بازارها ثابت مانده است.
  • پیشنهادها از جانب فروشندگان کم شده زیرا بسیاری از تأمین کنندگان محموله های ماه می و حتی مقداری از تولید ماه ژوئن خود را پیشاپیش فروخته اند.

چشم انداز ماهانه:

با نزدیک شدن به پایان سه ماهه ی دوم 2019، وضعیت بازار کود به عنوان محصول نهایی بسیار تأثیرگذار است و نقش تعیین کننده و اساسی در بازار گوگرد در سال 2019 خواهد داشت. قیمت های بازار کود بر مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی سوم گوگرد اثر مستقیم خواهد داشت. این مذاکرات در اواخر سه ماهه ی دوم 2019 آغاز خواهد شد.


آسیا:

چین:

هفته ی گذشته معاملات گوگرد گرانولار در چین راکد بود. تاجری محموله ای از مبدأ خاورمیانه را با قیمت 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به چین فروخت. همچنین تاجر بین المللی دیگری محموله ی 8 هزار تنی گوگرد ویتنام را به با قیمت 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به کشور چین واگذار کرد. مصرف کننده ای در جنوب چین نیز محموله ای با تناژ پایین با قیمت 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر خریداری کرد اما تناژ تمامی این محموله ها پایین تر از حدی است که بتوان از آن ها برای ارزیابی قیمت گوگرد استفاده کرد. گزارشی مبنی بر خرید محموله ای با تناژ بالا و قیمت 120 دلار در تن سی اف آر هم منتشر شده اما این خبر هنوز تأیید نشده است. طبق اخبار تعداد پیشنهادات هم از جانب خریداران و هم از جانب فروشندگان بسیار کم شده است زیرا مصرف کنندگان هنوز نیاز به خرید ندارند و محصول مورد نیاز خود را قبلاً ذخیره کرده اند. از سوی دیگر تأمین کنندگان نیز بیشتر گوگرد خود را فروخته اند و منتظر اعلام قیمت های ماه می هستند زیرا امیدوارند که با رشد قیمت روبرو شوند تا بتوانند قیمت های پیشنهادی خود را افزایش دهند. شایان ذکر است که بیشتر چینی ها تمایل به خرید محصول ایران را دارند زیرا قیمت گوگرد ایران هنوز زیر 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 21 فوریه 2019

حداکثر قیمت گوگرد کلوخه 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر اعلام شده است و مصرف کننده ای در جنوب چین هفته ی گذشته محموله ی کلوخه را با قیمت 117 دلار در تن، سی اف آر، تحویل ماه می خریداری کرده است. گوگرد مایع نیز 90 تا 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر قیمت گذاری شده است.

هند:

در بازار حمل و نقل هندوستان، درخواستی برای حمل 15 هزار تن گوگرد به جنوب چین مطرح است. این محموله مربوط به آخرین مناقصه ی فروش شرکت ام آر پی ال (MRPL) است. با توجه به اینکه تعمیرات کارخانه ها در ماه آوریل کم کم رو به پایان است، خریداران گوگرد هندی احتمالاً به زودی به بازار باز خواهند گشت. بزرگترین پالایشگاه دولتی هند، آی ا سی (IOC) نیز اعلام کرده است که فعالیت پالایشگاه ماتورا (Mathura) را در نوامبر به مدت یک ماه به علت تعمیرات متوقف خواهد کرد.


خاورمیانه:

گزارشی از فروش گوگرد با قیمت 100 دلار در تن بر پایه ی فوب در بازار نقدی خاورمیانه به گوش می رسد اما به علت قطعی نبودن خبر، در ارزیابی قیمت ها در نظر گرفته نشده است.

بحرین:

شرکت نفت بحرین (BAPCO)، تولیدکننده گوگرد، در حال بارگیری محموله های ماهانه خود مربوط به قراردادهای مدت دار است.

ایران:

هفته ی گذشته قیمت گوگرد ایران بر پایه ی فوب بین 78 تا 88 دلار در تن بود اما هیچ معامله ای با این نرخ قطعی نشد. مناقصه ی فروش 60 هزار تن گوگرد گرانولار شرکت بازرگانی گاز ایران که در 22 آوریل به پایان رسیده، کنسل شده است زیرا قیمت های پیشنهادی خریداران از نرخ مدنظر این شرکت کمتر بوده است. این شرکت مناقصه ی جدیدی برای فروش 50 هزار تن گوگرد گرانولار برگزار کرده که در 30 آوریل بسته خواهد شد. این مناقصه ی جدید،  قیمت گوگرد ایران بر پایه ی فوب را محک خواهد زد. هفته ی گذشته آمریکا اعلام کرد که معافیت های خرید نفت از ایران دیگر تمدید نخواهد شد و این مسئله تولیدکنندگان ایرانی را تحت فشار قرار خواهد داد. نرخ حمل از ایران به چین هم اکنون به 30 دلار در تن افزایش یافته است.

See also  استخراج اطلاعات از طريق وبسايت Covolcano

قطر:

در بازار حمل کود، درخواستی جهت ارسال 35 هزار تن گوگرد به مقصد ژنجیانگ (Zhenjiang) چین مطرح شده. بارگیری این محموله در بندر راس لفان (Rass Lafan) و در تاریخ 3 تا 9 ماه می صورت خواهد گرفت.

امارات:

شرکت بی جی ان (BGN) محموله ی 40 هزار تنی گوگرد را در بندر الرویس (Ruwais) بارگیری کرد و این محموله اول ماه می به اندوزی خواهد رسید. همچنین این شرکت 50 هزار تن گوگرد هم به اردن صادر خواهد کرد.


آفریقا:

قیمت گوگرد در شمال آفریقا بر پایه ی سی اف آر 95 تا 110 دلار در تن ارزیابی شده است. عدم تمایل مصرف کنندگان به خرید گوگرد موجب سیر نزولی قیمت گوگرد در منطقه شده است.

جمهوری دموکراتیک کنگو:

تعصب رانندگان به علت جدال بر سر پرداخت حقوقشان، موجب قطع ارسال گوگرد حمل شده به وسیله ی کامیون به کنگو شده است.

مصر:

معاملات انجام شده، نرخ 90 دلار در تن سی اف ار برای گوگرد کلوخه و 100 دلار در تن سی اف ار برای گوگرد گرانولار را نشان می دهند. هفته ی گذشته سه محموله در همین رنج قیمت به مصر فروخته شده است. هر سه محموله زیر قیمت 100 دلار در تن معامله شده اند.

لیبی:

شرکت ان ا سی (NOC) مناقصه ی فروش نقدی خود را با قیمت 70 دلار در تن بر پایه ی فوب واگذار کرد. احتمالاً این محموله به مصر فروخته شده است.

مراکش:

مراکش از ماه ژانویه تا فوریه، 1.08 میلیون تن گوگرد وارد کرده است که نشان دهنده ی رشد 21 درصدی به نسبت سال قبل می باشد. بیشتر این واردات مربوط به شرکت ا سی پی (OCP) است. طبق داده های آرگوس در بازه ی زمانی ذکر شده، 697000 تن گوگرد به بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) ارسال شده است که بیشتر آن به واردات شرکت ا سی پی مربوط می شود. بیشتر گوگرد وارداتی به مراکش تولید خاورمیانه است. حدوداً 70% گوگرد وارد شده به مراکش را خاورمیانه تأمین کرده است که در سال گذشته این رقم 43% بوده است. این افزایش به علت قرارداد منعقد شده بین شرکت اماراتی ادنک (Adnoc) و شرکت مراکشی ا سی پی است که در سال 2018 امضا شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 27 ژوئن 2019

خلاصه ی بازار حمل و نقل:

هفته ی گذشته تمایل بازار به سمت کشتی های سوپرامکس کشیده شده است. هزینه ی حمل از خلیج آمریکا به شمال اروپا معادل 12500 دلار در روز است. همچنین نرخ حمل از خلیج شرقی آمریکای جنوبی به مدیترانه با قیمت 14000 دلار در روز برای کشتی های سوپرامکس و 17000 دلار در روز برای کشتی های آلترامکس انجام می پذیرد. محموله های مبدا بالتیک به شرق مدیترانه با نرخ 10000 دلار در روز برای بارگیری فوری قیمت گذاری شده اند. نرخ حمل از خلیج آمریکا به آسیا و اقیانوسیه 18000 دلار در روز است و احتمال می رود که این هفته شاهد افزایش حمل محموله باشیم اما باید در نظر داشت که تعطیلات پیش رو در چین و ژاپن احتمالاً فعالیت را کاهش خواهد داد.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp