خلاصه ی جامع:

بازار گوگرد هفته ی گذشته روند ثابت – کاهشی را طی کرد. قیمت گوگرد در چین بر پایه ی سی اف آر به 110 دلار در تن کاهش یافت. قیمت گوگرد ایران بر پایه ی فوب هم به 80 دلار در تن رسید. گوگرد خلیج آمریکا به بازه ی 85 الی 88 دلار در تن سقوط کرد. قیمت فوب در دریای سیاه ثابت بود. همچنین قیمت گوگرد در برزیل و آفریقای شمالی بر پایه ی سی اف آر هم به علت عدم نقدینگی ثابت باقی ماند. تصور عمومی از ادامه ی روند نزولی قیمت گوگرد در آینده ی نزدیک، بازار گوگرد را تحت الشعاع قرار داده است و خریداران را دور از بازار نگه داشته است. اُفت بازار کود هم بدون شک به سیر نزولی گوگرد کمک می کند. تنش های تجاری جهانی بر کاهش نرخ کود اثرگذار است.


سردمداران بازار:

  • انتظار می رود که موجودی گوگرد در بنادر چین در ماه آینده افزایش یابد و به اوج خود از 18 آگوست برسد. طبق پیش بینی ها احتمالاً موجودی گوگرد در بنادر چین ماه آینده از 1.7 میلیون تن فراتر رود.
  • تعمیرات در میدان نفتی کاشاجان (Kashagan) ده روز زودتر از برنامه به پایان می رسد. طبق برنامه ریزی ها این تعمیرات موجب کاهش تولید 150 هزار تن گوگرد شده که هم اکنون با کاهش ده روزه ی پروسه ی تعمیرات، این میزان کاهش می یابد.

چشم انداز ماهانه:

با گذشت زمان، تأمین کنندگان گوگرد نسبت به آینده ی خوش بین تر شده اند زیرا رصد خریداران نشان از بازگشت آن ها در بازار های آفریقا، هند و آمریکای لاتین دارد و همین امر می تواند موجب تحریک بازار نقدی در اوایل سه ماهه ی سوم شود؛ اما انتظار می رود که نرخ قراردادها در سه ماهه ی دوم هم چنان کاهشی باشد و همین امر مانع هرگونه رشد قیمت نقدی گوگرد در حال حاضر می شود.


آسیا:

چین:

انتظار عمومی مبنی بر ادامه ی روند کاهش قیمت گوگرد هم چنان بازار چین را تحت تاثیر قرار داده و همین امر خریداران را از تهیه گوگرد باز می دارد. در نتیجه هفته ی گذشته میزان پیشنهادهای قطعی فروشندگان بسیار محدود بود. بعضی از فروشندگان گوگرد خاورمیانه را با نرخ 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل رودخانه یانگ تسه پیشنهاد می دادند اما از سوی دیگر خریداران نرخ 110 دلار در تن را مدنظر داشتند. بعضی از تاجران نیز برای واردات بر اساس ارز محلی و حدود 960 الی 670 یوآن در تن قیمت می دادند تا ریسک ناشی از تغییر ارز به دنبال تنش های تجاری را کاهش دهند. خرید و فروش گوگرد گرانولار در جنوب چین راکد بود اما خریداری مطرح محموله ای با نرخ 116 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را خریداری کرد. گوگرد کلوخه ترکمنستان پایین تر از 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر و تحویل بنادر جنوبی چین مذاکره می شود اما هنوز این مذاکرات به نتیجه نرسیده است. گزارش ها حاکی از بازار پررونق گوگرد مایع در هفته ی گذشته است. 3 هزار تن گوگرد مایع ارسال ماه ژوئن با نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر معامله شده است. گزارش دیگری خبر از فروش گوگرد مایع با قیمت 100 دلار در تن به بندر Zhenjiang دارد.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 6 ژوئن 2019

هند:

عرضه ی گوگرد توسط تولیدکنندگان هندی در بازار داخلی بیش از حد شده است. پالایشگاه Mangalore متعلق به شرکت MRPL هنوز فعال نشده است و احتمالاً 15 الی 20 روز دیگر و در صورت رفع کمبود آب شروع به کار می کند. در نتیجه چندین ماه است که هیچ گوگردی از جانب این شرکت صادر نشده است. محموله ی گوگرد مایع با وزن خالص 14785 تن از بندر Yokohama در ژاپن در 10 مه به مقصد Vizag حرکت کرده است. این محموله توسط شرکت تولیدکننده کود CIL خریداری شده است. این شرکت پیش از این نیز 12500 تن گوگرد مایع از ژاپن در 23 آوریل خریده است. شرکت CIL بعد از تعمیرات طولانی مدت فعالیت خود را در ایستگاه Vizag مجدداً آغاز کرده است.


خاورمیانه:

قیمت گوگرد تولیدی خاورمیانه 100 الی 104 دلار در تن بر پایه ی فوب ثابت باقی مانده است و هیچ معامله ی جدیدی هفته ی گذشته منعقد نشده است. تأمین کنندگان اصلی در خاورمیانه محموله ی نقدی در حال حاضر برای عرضه ندارند و ممکن است این وضعیت تا پایان سه ماهه ی دوم ادامه یابد زیرا طبیعتاً اولویت تأمین کنندگان، قراردادهای منعقد شده است.

بحرین:

شرکت باپکو (Bapco) توافق نامه ای مالی را برای پروژه ی نوسازی و گسترش پالایشگاه سیترا (Sitra) که مدت هاست به تأخیر افتاده امضا کرده است. با اتمام این پروژه تولید گوگرد در بحرین افزایش می یابد اما میزان دقیق آن مشخص نیست. هم اکنون این پالایشگاه توان تولید 210 هزار تن گوگرد در سال را دارد.

ایران:

قیمت گوگرد تولیدی ایران به 75 الی 85 دلار در تن بر پایه ی فوب رسیده است. 50 هزار تن گوگرد گرانولار ایران با نرخ 85 دلار در تن بر پایه فوب طی مناقصه ای توسط شرکت بازرگانی گاز ایران به فروش رفته است. این محموله در نیمه ی اول ژوئن در بندر عسلویه بارگیری خواهد شد و انتظار می رود که این شرکت به زودی مناقصه ی مشابه دیگری برگزار کند. مناقصه ی قبلی شرکت بازرگانی گاز ایران با نرخ 89 دلار در تن بر پایه ی فوب عسلویه در اوایل مه واگذار شد. در بازار حمل و نقل نیز درخواستی برای حمل 33 هزار تن گوگرد از بندر امام خمینی به چین در اواخر مه الی اوایل ژوئن مطرح شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 12 مارس 2019

شایان ذکر است که صادرات گوگرد ایران در سه ماهه ی اول 2019 کاهش داشته و به 229000 تن رسیده است. تناژ صادراتی به نسبت بازه ی زمانی مشابه در سال 2018، 26% کاهش داشته است. این امر ناشی از تأثیر تحریم نفت و سیستم بانکی ایران توسط آمریکا است. چین تنها دریافت کننده گوگرد ایران به شکل فله در سه ماهه ی اول 2019 بوده است و حتی صادرات گوگرد فله از ایران به چین 15% رشد کرده است. هند و اندونزی که سال گذشته در سه ماهه ی اول به ترتیب 77000 و 35000 تن گوگرد فله از ایران وارد کرده بودند، امسال هیچ گوگردی به شکل فله در این بازه از ایران خریداری نکرده اند.

ایران در ماه مارس 90 هزار تن گوگرد صادر کرده که به نسبت سال قبل 66% پایین آمده است. کاهش تقاضای مصرف کننده برای خرید نقدی گوگرد و بازار ضعیف کود موجب این امر شده است. چین در ماه مارس 88 هزار تن گوگرد از ایران خریداری کرده که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 53% کم شده است. از سوی دیگر در ماه مارس 1000 تن گوگرد از ایران به تانزانیا صادر شده است که سال قبل ایران هیچ گوگردی به تانزانیا در ماه مارس نفروخته است. از ماه مارس تاکنون 150000 تن گوگرد از طریق مناقصه فروخته شده است.

عربستان صعودی:

درخواست بارگیری 33 الی 39 هزار تن گوگرد در Jubail (30 مه الی 1 ژوئن) و ارسال به هند، چین یا ویتنام در بازار حمل و نقل مطرح شده است.

 امارات:

محدودیت های اجرایی هم چنان در بندر الرویس (Ruwais) مشهود است و حتی یکی از اسکله ها قابل استفاده نیست و شرایط نامساعد آب و هوایی بارگیری را با تأخیر روبرو کرده است. شرکت عملیاتی و خدماتی Abu Dhabi Marine درخواست حمل 50 هزار تن گوگرد از بندر الرویس (Ruwais) به بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) و بندر سفی (Safi) در مراکش را مطرح کرده است و در 6 الی 8 ژوئن بارگیری انجام خواهد شد. محموله ی 40 هزار تنی دیگری هم از الرویس به مقصد نانتونگ (Nantong) یا زنجیانگ (Zhenjiang) ارسال خواهد شد.


آفریقا:

قیمت گوگرد بار دیگر در بازار آفریقای شمالی ثابت شد و هفته ی گذشته هیچ محموله ای بیشتر از 10 هزار تن معامله نشد.

مصر:

خریداران مصری قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای گوگرد کلوخه پیشنهاد می دهند اما گوگرد گرانول با قیمت 90 دلار در تن پیشنهاد می شود و چندین محموله ی کوچک با نرخ 92 الی 93 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر توسط تاجران مصری خریده شده است. قابل ذکر است که تا ماه جولای تمایلی به خرید گوگرد در مصر وجود ندارد زیرا موجودی گوگرد در حال حاضر مطلوب است و خریداران عجله ای به خرید گوگرد ندارند. مصر 54 هزار تن گوگرد در دو ماه اول سال 2019 وارد کرده است که دو سوم آن از عربستان خریداری شده است. شرکت NCIC از طریق بندر Adibaya، گوگرد عربستان را وارد می کند. کشور لیبی 15 هزار تن گوگرد به مصر فروخته که بخش عمده ی آن از طریق مناقصات نقدی شرکت NOC به فروش رفته است. ایتالیا و اوکراین هرکدام 6 هزار تن و یونان 7 هزار تن گوگرد در دو ماه اول 2019 به مصر فروخته اند. با این حال تناژ وارداتی مصر در ماه مارس و آوریل به علت انفجار پیش آمده در NCIC طبیعتاً با کاهش روبرو شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 14 اکتبر 2019

لیبی:

شرکت تولیدکننده گوگرد NOC مناقصه ای برای فروش دو محموله هرکدام به تناژ 8 هزار تن را به شرکت تجاری BGN با نرخ 80 دلار در تن بر پایه ی فوب واگذار کرده است.

مراکش:

واردات گوگرد مراکش در سه ماهه اول 2019 به نسبت سال قبل 36% افزایش داشته و به 1.76 میلیون تن رسیده است. 68% گوگرد وارداتی به مراکش از مبدأ خاورمیانه ارسال شده و امارات در رأس کشورهای صادرکننده گوگرد به مراکش است. صادرات گوگرد از امارات به مراکش با رشد 60 درصدی به 858000 تن رسیده است. واردات از عربستان هم 195% بالا رفته و به 278000 تن رسیده است. کشور کویت نیز 57000 تن گوگرد به مراکش فروخته است.

آفریقای جنوبی:

شرکت تولیدی کود Foskor محموله ی گوگرد برای ارسال در نیمه ی دوم ژوئن نیازمند است.

 تونس:

در بازار حمل و نقل درخواستی برای ارسال 5000 تن گوگرد، 5 الی 7 مه، از ایتالیا به Gabes مطرح است.


 خلاصه ی بازار حمل و نقل:

قیمت حمل کود هفته ی گذشته افزایش یافت. قیمت کشتی های سوپرامکس بالاتر رفته بود اما عبور و مرور آن ها محدود شده بود در نتیجه بازار حمل و نقل عمدتاً تغییری به نسبت ماه های پیش نکرد. تعطیلات عمومی در سنگاپور هم موجب عدم فعالیت بسیاری از کشتی رانان شده بود. میزان رزرو کشتی ها در اقیانوس آرام و اطلس کاهش داشت اما نرخ کشتی مخصوصاً در خلیج آمریکا رشد داشت که علت آن وجود چند محموله آماده ی ارسال بوده است. نرخ حمل از خلیج شرقی در آمریکای جنوبی به آسیا و اقیانوسیه افزایش یافت و به 15 هزار دلار در روز رسید.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp