خلاصه جامع:

قیمت گوگرد برای ده ماه متوالی روند نزولی داشته و به نسبت اواخر اکتبر 47 الی 52 درصد کاهش داشته است. احتمال اصلاح قیمت ها بعید به نظر می رسد. برخی از فعالان بازار انتظار دارند که تا اواخر سه ماهه ی سوم قیمت گوگرد بر پایه ی سی اف آر چین به 70 دلار در تن برسد! مناقصه های فروش گوگرد در قطر، یونان و لیبی این هفته برگزار می شود اما تقاضا پایین گزارش شده است.


سردمداران بازار:

  • قیمت گوگرد خاورمیانه در ماه سپتامبر هفته ی دیگر اعلام می شود و احتمال سقوط گسترده قیمت وجود دارد.
  • با وجود سقوط شدید قیمت، شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ای برای فروش 50 هزار تن گوگرد گرانولار برگزار خواهد کرد.
  • با بازگشت نقدینگی به مدیترانه قیمت های فوب و سی اف آر هر دو ریزش کردند و احتمال کاهش بیشتر هم وجود دارد.

چشم انداز ماهانه:

مصرف کنندگان چینی خرید گوگرد برای ماه بهار را آغاز خواهند کرد و خریداران سایر نواحی نیز به دنبال محموله های نقدی برای تأمین گوگرد مصرفی خود تا پایان سال هستند.


آسیا:

چین:

بازار گوگرد در چین راکد بود و قیمت ها هم چنان روند نزولی داشت. گوگرد گرانول خاورمیانه با قیمت 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رود یانگ تسه و 85 الی 88 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر جنوب، به چین پیشنهاد می شود؛ اما معاملات انجام شده حکایت از نرخ 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر جنوب چین دارد.

بیشترین قیمت پیشنهادی خریداران 85 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر یانگ تسه بود و محموله ای کوچکی از ویتنام هم با همین قیمت معامله شد.

See also  افزایش بی سابقه صادرات ایران به روسیه در سال 2018

چشم انداز بازار گوگرد ضعیف گزارش شده است. بازار فسفات هم چنان راکد است و قیمت ها سیر نزولی دارد و طبق شنیده ها کاهش 40 درصدی تولید کود فسفات ادامه دار خواهد بود. این موضوع به همراه افزایش موجودی گوگرد به بالای 2 میلیون تن در بنادر چین و افزایش تولید اسیدسولفوریک داخلی، همگی حکایت از فشار بیشتر بر قیمت گوگرد در کوتاه مدت دارد.

گوگرد کلوخه خاورمیانه با قیمت 75 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر پیشنهاد می شود اما تقاضای آن به شکل فله هم چنان پایین است. گوگرد مذاب هم به 60 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رسیده و احتمال دارد معاملات بعدی با کاهش بیشتر هم همراه باشد زیرا موجودی گوگرد مذاب بالا گزارش شده است.

هند:

شرکت تولیدی کود آر سی اف 3 پیشنهاد در مناقصه خرید نقدی گوگرد خود به شرح زیر دریافت کرد اما تا زمان انتشار این گزارش هیچ کدام از پیشنهادها قبول نشده است:

  • 110 دلار بر پایه ی سی اف آر از تاجری بین المللی
  • 6291 روپیه تحویل درب کارخانه از تاجری داخلی
  • 6850 روپیه درب کارخانه از تولیدکننده داخلی

خاورمیانه:

قیمت فوب خاورمیانه 68 الی 70 دلار در تن بر اساس قیمت های پیشنهادی خریداران و معامله های انجام شده به مقصد جنوب آفریقا، ارزیابی شده است. از آگوست 2016 تا به الآن قیمت فوب خاورمیانه به زیر 70 دلار نرسیده بود.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران محموله نقدی جدیدی را به مناقصه گذاشته است. پیش از این تصمیم گرفته بود که صبر کند و فعلاً محصولی نفروشد. سه مناقصه ی قبلی این شرکت به علت قیمت های پیشنهادی پایین لغو شده بود اما تقاضای مشتریان موجب شد که مجدداً مناقصه فروش برگزار کند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 4 جولای 2019

اردن:

شرکت تولید کود جی پی ام سی هنوز منتظر واگذاری مناقصه خود است و زمان این مناقصه رو به اتمام است.

قطر:

طبق شنیده ها مناقصه ی فروش شرکت مونتاجات هنوز واگذار نشده و این سومین مناقصه فروش این شرکت است که به علت قیمتهای پیشنهادی پایین واگذار نمی شود. خریداران قیمت 70 دلار در تن بر پایه ی فوب را پیشنهاد کردند. محموله ای از قطر با نرخ 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر (قیمت فوب 70 دلار اعلام شده) به آفریقای جنوبی فروخته شده است.


آفریقا:

قیمت گوگرد در آفریقای جنوبی کمتر از 76 الی 85 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ارزیابی شده است. قیمت های پیشنهادی فروشندگان و خریداران هر دو بار دیگر کاهش یافت.

مصر:

شرکت ان سی آی سی مصر تولید TSP و DAP را در بخش جدید تولید کود فسفات خود به نام Ain Sokhna را تا پایان ماه آغاز خواهد کرد. به علت انفجار پیش آمده در ماه ژانویه آغاز به کار این بخش به تعویق افتاد. در بازار گوگرد خریداران قیمت 70 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را پیشنهاد می دادند اما حداقل قیمت پیشنهادی فروشندگان 80 دلار در تن بود. تا قبل از انتشار این گزارش، خبری مبنی بر فروش محموله ای با تناژ زیر 10 هزار تن به قیمت 80 دلار در تن به مقصد مصر منتشر شد که هنوز تائید نشده است؛ اما تناژ این محموله کمتر از حدی است که بتواند بر ارزیابی قیمت گوگرد تأثیرگذار باشد. قیمت گوگرد کلوخه هم 70 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر گزارش شده است.

See also  2019 بازار جهانی سنگ آهن 29 آگوست

لیبی:

شرکت ان ا سی مناقصه فروش نقدی خود را 22 آگوست می بندد و طی آن دو محموله 8 هزار تنی واگذار می شود. قیمت پیشنهادی خریداران از آخرین مناقصه با قیمت 50 دلار در تن بر پایه ی فوب کمتر گزارش شده است.

ماداگاسکار:

محموله 50 هزار تنی بارگیری شده در قطر در 10  سپتامبر به بندر Toamasina می رسد. این محموله خرید شرکت Ambatovy است و طی قرارداد خریداری شده است. این شرکت سه محموله نیاز دارد تا بتواند مصرف سه ماهه ی چهارم خود را تأمین کند.

مراکش:

کشتی های زیر در بندر Safi مراکش تخلیه خواهند شد:

  • 43070 تن گوگرد در کشتی MV Spar Capella که در عربستان بارگیری شده و 4 سپتامبر به مراکش می رسد.
  • 28808 تن گوگرد در کشتی MV Belmeken که در لهستان بارگیری شده و 24 آگوست به مراکش می رسد.
  • 7410 تن در کشتی MV Kriens که در 16 آگوست تخلیه خواهد شد. این کشتی از کشور اسپانیا ارسال شده است.

آفریقای جنوبی:

محموله ای از قطر با قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ریچاردز بی فروخته شده است. کشتی MV African Bateleur 8 آگوست از قطر حرکت کرده و 27 آگوست به آفریقای جنوبی می رسد.

تونس:

اعتصاب در بندر Sfax از 6 آگوست هم چنان ادامه دارد و موجب مشکل تخلیه گوگرد خواهد شد. به همین علت کشتی های حامل گوگرد به بندر Gabes ارجاع داده می شوند.


خلاصه بازار حمل و نقل:

به علت هجوم محموله ها از جانب آمریکا و شمال اروپا قیمت کشتی های سوپرامکس حمل کود جهش کرد.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp