خلاصه ی جامع:

هفته ی گذشته قیمت گوگرد نقدی اُفت دیگری را در شرق سوئز تجربه کرد. گوگرد گرانولار به 120 دلار در تن سی اف آر چین سقوط کرد. این قیمت پایین ترین نرخ گوگرد از سپتامبر 2017 است. همچنین قیمت گوگرد داخلی چین هم به پایین ترین حد خود از آگوست 2017 یعنی کمتر از 1000 یوآن در تن رسید.

در بازار گوگرد فوب، مناقصه ی نقدی شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) و همچنین روند کاهشی قیمت در چین موجب بازگشت قیمت فوب خاورمیانه به زیر 110 دلار در تن شده است. بازار غرب سوئز هم نسبتاً راکد است و تمرکز فروشندگان و خریداران اصلی بر مذاکرات پیرامون قراردادهای آتی است. با توجه به اختلاف زیاد بین قیمت های خریداران و فروشندگان تا به الآن این مذاکرات به نتیجه ای نرسیده است.


سردمداران بازار:

  • قراردادهای سه ماهه ی دوم سال 2019 میان شرکت ادنک (Adnoc) و تاجران با قیمت 104 دلار در تن فوب منعقد شده است. این قیمت به نسبت نرخ فوب سه ماهه ی اول 20 دلار در تن کاهش داشته است.
  • زمستان امسال هیچ گونه محدودیتی در بندر اوست لوگا (Ust Luga) روسیه به علت یخبندان وجود ندارد و این موضوع سبب پیروی نرخ حمل به این بندر از هرگونه افزایش هزینه ی حمل در منطقه است.
  • تغییر قیمت گوگرد در چین و شمال اروپا بازار گوگرد مایع را هم تحت الشعاع قرار داده است.

چشم انداز ماهانه:

هم اکنون هرگونه افزایش قیمت گوگرد به بهبود نرخ کود تولیدی وابسته است. با وجود اینکه بازار فسفات هم اکنون سیر نزولی دارد، انتظار می رود که قیمت ها بهبود یابد و بر قیمت گوگرد در سه ماهه ی دوم 2019 هم تأثیر مثبت بگذارد.


آسیا:

چین:

هفته ی گذشته چندین عامل موجب نزول قیمت گوگرد گرانولار بر پایه ی سی اف آر چین شد. معاملات با حداکثر قیمت 120 دلار در تن سی اف آر منعقد شدند که به نسبت معاملات ماه مارس که با نرخ 125 تا 128 دلار در تن سی اف آر بودند، کاهش چشمگیری داشته اند. چهار قرارداد جدید با قیمت 117 تا 120 دلار در تن سی اف آر جنوب چین به نتیجه رسید اما هم اکنون قیمت های پیشنهادی خریداران بسیار پایین تر از 120 دلار در تن سی اف آر است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 2 سپتامبر 2019

چشم انداز ضعیف بازار فسفات و ان پی کی (NPK)، نزول قیمت قرادادهای سه ماهه ی دوم خاورمیانه و آفریقای شمالی و همچنین پیشرفت بازار داخلی چین همگی موجب روند نزولی قیمت گوگرد شده اند. بازار گوگرد کلوخه هم راکد است و هفته ی گذشته فقط یک معامله با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر به سرانجام رسید. تقاضای گوگرد مایع ضعیف گزارش شده است و خریداران حداکثر 100 دلار در تن سی اف آر را مدنظر دارند.

هند:

گزارش ها حاکی از تقاضای پایین گوگرد وارداتی در بازار هندوستان است. خریداران منتظر می مانند و صبر می کنند تا از نزول قیمت پیش بینی شده ی گوگرد حداکثر سود را ببرند. شایان ذکر است که گوگرد وارداتی به هندوستان در ماه ژانویه به نسبت ماه مشابه در سال قبل 33% رشد داشته است و به 133000 تن رسیده است.

صادرات گوگرد امارات به هند با 57% افزایش به 98000 تن رسیده است که مجموعاً 73% گوگرد وارداتی هند را شامل می شود. از سوی دیگر صادرات گوگرد قطر به هند با 68% کاهش به 11000 تن رسید. صادرات گوگرد ژاپن هم از صفر به 13000 تن رسیده است. اغلب گوگرد ژاپن به شکل مایع است. در بخش صادرات هم هندوستان با ارسال 50000 تن گوگرد در ژانویه 2019 رشد 17 درصدی را به نسبت سال قبل تجربه کرد. 99% گوگرد هند به چین ارسال شده است.


 خاورمیانه:

قیمت گوگرد خاورمیانه بر پایه ی فوب به دنبال سقوط قیمت در بازارهای اصلی و مناقصه ی جدید برگزار شده ی شرکت مونتاجات 100 تا 108 دلار در تن ارزیابی شده است.

ایران:

تعطیلات نوروز و سال نو در ایران سبب وقفه در بازار شده است و شرکت بازرگانی گاز ایران با مناقصه ی فروش خود در ماه آوریل به بازار برمی گردد. بر اساس آخرین معامله صورت گرفته در ایران، قیمت فوب ایران در بازه ی 84 تا 94 دلار در تن ثابت باقی مانده است. فاز 13 و 22-24 پارس جنوبی ایران در 17 مارس افتتاح شد. هرکدام از این فازها توانایی تولید 400 تن گوگرد در روز را دارد. طبق برنامه ریزی های دولت ایران تمام 27 فاز این پروژه تا اواخر مارس 2020 افتتاح خواهند شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 17 آوریل 2019

اردن:

مناقصه ی خرید گوگرد شرکت معادن فسفات (JPMC) اردن به پایان رسید.

کویت:

انتظار می رود که شرکت نفت کویت، کی پی سی (KPC) مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی دوم را این هفته آغاز کند. این شرکت پنج محموله قابل عرضه به بازار خواهد داشت.

عمان:

کارخانه ی پتروشیمی عمان با توانایی تولید 1.6 میلیون تن گوگرد سالانه تا سال 2026 به بهره برداری می رسد.

امارات:

مذاکرات پیرامون قرادادهای سه ماهه دوم شرکت ادنک (Adnoc) و تاجران با قیمت 104 دلار در تن فوب به نتیجه رسید. در ابتدا قیمت پیشنهادی 113 دلار در تن بر پایه ی فوب بود اما نهایتاً قیمت توافقی به 20 دلار پایین تر از نرخ معاملات مارس شرکت ادنک رسید. کاهش قیمت قرادادهای آتی دور از انتظار نبود زیرا قیمت نقدی فوب خاورمیانه از ابتدای سال 19 دلار در تن کاهش داشته است. همچنین شرکت ادنک تقاضای حمل 50 هزار تن گوگرد از الرویس (Ruwais) به مراکش را در 22 تا 24 مارس دارد.

قطر:

مناقصه ی ماهانه فروش گوگرد شرکت قطری مونتاجات طبق قیمت ارزیابی شده ی خاورمیانه بر پایه ی فوب واگذار شده است.


آفریقا:

مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی دوم 2019 در جریان است و شنیده های حاکی از پیشنهاد حداکثر قیمت 110 دلار در تن سی اف آر از جانب خریداران است. هفته ی گذشته بازار نقدی بار دیگر در آفریقای شمالی راکد بود زیرا هم اکنون توجه خریداران به مذاکره در مورد قراردادهای سه ماهه ی دوم جلب شده است.

مصر:

هفته ی گذشته شرکت مصری، ان سی آی سی (NCIC) به دنبال خرید گوگرد تا قبل از افتتاح کارخانه ی جدید فسفریک اسید خود بود اما در اواخر هفته ی گذشته انفجاری در این کارخانه گزارش شده است.

 ماداگاسکار:

شرکت معدنی نیکل، امبتوی (Ambatovy) منتظر دریافت 50 هزار تن گوگرد خریداری شده از قطر است. این محموله طی قراردادهای سه ماهه ی اول خریداری شده است. این شرکت هنوز هم تقاضای خرید گوگرد دارد که احتمالاً پس از دریافت محموله های قبلی، در بازار نقدی خرید خواهد کرد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 4 سپتامبر 2019

مراکش:

در ماه ژانویه واردات گوگرد به مراکش با رشد 63% به 689000 تن رسید. به طور کلی گوگرد خاورمیانه 69% واردات مراکش را شامل می شود. امارات در صدر کشورهای صادر کننده گوگرد به مراکش است. عربستان صعودی هم 148000 تن گوگرد به مراکش صادر کرده است.

جمهوری نامیبیا:

شرکت اسواکرپ (Swakorp) به دنبال خرید 30 هزار تن گوگرد در بازار نقدی است. همچنین در خواست حملی برای محموله ی 30 هزار تنی گوگرد از امارات به مقصد نامیبیا در 15 تا 30 آوریل در بازار حمل و نقل مطرح است.

سنگال:

شرکت آی سی اس (ICS) در سه ماهه ی دوم درخواست خرید گوگرد نخواهد داشت و در سه ماهه ی سوم به بازار باز می گردد.

آفریقای جنوبی:

شرکت سپی (Sappi) حداقل سه ماه از بازار نقدی گوگرد دور خواهد بود. این شرکت هفته ی گذشته 9 هزار تن گوگرد عربستان صعودی را با قیمت 116 دلار در تن سی اف آر از تاجری خریداری کرده است.

تونس:

شرکت تولیدکننده کود، جی سی تی (GCT) محموله ای از روسیه خریداری کرده است که در پایان این ماه به تونس ارسال می شود.


خلاصه ی بازار حمل و نقل کود:

هفته ی گذشته قیمت حمل کود در کشتی های سوپرامکس (Supramax) افزایش داشت. این روند صعودی در اوایل هفته به آرامی صورت گرفت اما در اواخر هفته به علت تأمین کشتی برای تعطیلات آخر هفته، سرعت بیشتری به خود گرفت. به طور مثال تعداد ارسال های محوله های غلات از ساحل شرقی آمریکای جنوبی افزایش داشت. نرخ حمل بین ساحل شرقی آمریکا و مدیترانه 10250 دلار در روز بوده است اما حداقل یک کشتی از ساحل شرقی آمریکای جنوبی با قیمت 14000 دلار در روز و محموله ای از خلیج آمریکا به هند با قیمت 16500 دلار در روز رزرو شد. قابل ذکر است که هفته ی گذشته حمل و نقل کود بسیار محدود و بی رونق بوده است.

 تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp