خلاصه ی جامع:

هفته ی گزشته قیمت گوگرد هم چنان به روند ثابت تا کاهشی خود ادامه داد. معاملات صورت گرفته در شرق حاکی از کاهش قیمت گوگرد مایع در چین و همچنین کاهش قیمت گوگرد جامد در هند می باشد. قیمت ها در غرب سوئز، آفریقای شمالی و دریای مدیترانه هم کاهشی بوده است.

نرخ محموله هایی که در ماه مارس بارگیری خواهند شد، هنوز به طور گسترده مورد مذاکره قرار نگرفته است زیرا اکثریت بازار در انتظار اعلان افزایش قیمت ماهانه در خاورمیانه یا آغاز مذاکرات جهت قراردادهای سه ماهه ی دوم می باشند تا جهت گیری خود را تعیین کنند.

سردمداران بازار:

  • واگذاری مناقصه ی خرید شرکت هندی پارادیپ فسفات (Paradeep Phosphate) با قیمت متوسط 110 دلار در تن سی اف آر ممکن است موجب جستجوی خریداران شرق سوئز برای یافتن قیمتی معادل 110 دلار در هفته ی آتی گردد.
  • مناقصه ی فروش شرکت پتروشیمی خارک (Khark Petrochemical Company) در ایران هفته ی آینده بسته می شود. این مناقصه قیمت های فوب ایران و علاوه بر این قیمت های حداقل گرانولار در چین را نشان خواهد داد.
  • مناقصه ی فروش بعدی پالایشگاه توپراس (Tupras) در ترکیه جهت گیری قیمت های بازار مدیترانه در ماه مارس را نشان می دهد.

چشم انداز ماهانه:

اواسط آوریل شاهد راه اندازی مجدد سیستم کانال ولگا-دن (Volga-Don)  در روسیه خواهیم بود که به موجب آن امکان ارسال گوگرد روسیه به بندر قفقاز (Kavkaz) در دریای سیاه میسر می شود. مذاکرات پیرامون تناژهای 1.8 تا 1.9 میلیون تنی گوگرد روسیه برای زمان راه اندازی کانال در جریان است. بازارهای آفریقای شمالی این محصول را هدف قرار خواهند داد زیرا می توانند از این طریق افزایش قیمت را مدیریت کنند.

آسیا:

چین:

فعالیت در بازار چین با بازگشت کاربران بعد از تعطیلی طولانی مدت سال نو به آرامی افزایش می یابد. معاملاتی هم در حوزه ی گوگرد گرانولار در هفته گزشته انجام شد که موجب ثابت باقی ماندن قیمت گوگرد گردید. تاجری محموله ای 35 هزار تنی برای بارگیری در ماه مارس در خاور میانه با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر چین خریداری کرده است.

حداقل قیمت گوگرد گرانولار به محموله ای 30 هزار تنی از ترکمستان مربوط می شود که با قیمت حدودی 120 دلار در تن سی اف آر به کاربری در جنوب چین فروخته شده است. گزارش ها حاکی از معامله ای با قیمت بالاتر از 120 دلار در تن هم می باشد که توسط خریدار تایید نشده است و هم اکنون کاربران نهایی قیمت 120 دلار در تن سی اف آر جنوب چین برای بارگیری ماه مارس را پیشنهاد می دهند.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 21 مارس 2019

گوگرد کلوخه به علت موجودی محدود، زیاد به بازار عرضه نمی شود. تقاضا در بازار گوگرد مایع هم ضعیف باقی مانده است زیرا واردکنندگان این محصول پیش از آغاز سال نو چین موجودی خود را تامین کرده اند. قیمت گوگرد مایع توسط فروشندگان به متوسط 100 دلار در تن  سی اف آر کاهش داشته  است و پیشنهادها برای اواسط مارس هم اکنون حدود 100 دلار در تن سی اف آر می باشد.

در بازار داخلی چین هم قیمت های پوژانگ (Puguang) در هفته پیش ثابت و معادل 980 یوآن داژو (Dazhou) و 1090 یوآن وانژو (Wanzhou) بوده است. قیمت های بنادر حدود 1080 تا 1090 یوآن و معادل حداقل 130 دلار در تن سی اف آر بود که بیشتر از قیمت محصول وارداتی است.

هند:

تولید کننده کود هندی پارادیپ فسفات (Paradeep Phosphate) چهار پیشنهاد از سوی تاجران برای مناقصه ی خرید خود دریافت کرد. قیمت های پیشنهادی حداکثر 130 دلار در تن سی اف آر و هم چنین زیر 120 دلار در تن سی اف آر را شامل می شود. این مناقصه به شرکت تجاری بی جی ان (BGN) با قیمت متوسط 110 دلار در تن سی اف آر واگذار شد.

شرکت تجاری فلزات و مواد معدنی هند (MMTC) مناقصه ی خرید خود را با قیمت حداقل  130 دلار در تن سی اف آر به تاجری از سوییس سنگاپور (Swiss Singapore) سپرد. قیمت هند 115 تا 120 دلار در تن ارزیابی شده است و شرکت پارادیپ فسفات رقابتی ترین قیمت ها را در مناقصه ی خرید خود دریافت کرده است.

خاورمیانه:

هفته ی گزشته قیمت های خاورمیانه به دنبال عدم معامله ی نقدی جدید ثابت بود. هم اکنون بازار منتظر اعلان قیمت های ماه مارس  شرکت های آدنک (Adnoc) امارات، مونتاجات (Muntajat) قطر و شرکت نفت کویت (KPC) می باشد. این هفته قیمت ها اعلام خواهد شد.

ایران:

شرکت پتروشیمی خارک (KHIPC) مناقصه ی فروش سی هزار تن گوگرد گرانولار را آغاز کرده است. هزینه ی حمل کود از ایران به چین هم اکنون معادل 30 تا 35 دلار در تن می باشد. در حال حاضر درخواست حمل سی هزار تن گوگرد بسته بندی شده برای بارگیری در 18 تا 28 فوریه به مقصد چین مطرح شده است. درخواست دیگری هم برای ارسال  25 تا 45 هزار تن گوگرد فله به چین در همان تاریخ وجود دارد. شرکت بازرگانی گاز ایران این هفته در بازار حضور نداشت زیرا در حال افزایش موجودی است و پیش بینی می شود که در نیمه ی اول مارس به بازار برگردد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 30 آوریل 2019

اردن:

شرکت های اردنی تولید کننده فسفریک اسید از مارس تا آپریل فعالیت خود را برای تعمیرات متوقف می کنند. شرکت شیمیایی هندی- اردنی (Indo- Jordan Chemicals) و شرکت جیفکو (Jifco) تولید خود را در بازه ی مذکور متوقف می کنند.

کویت:

شرکت تولیدکننده گوگرد کی پی سی (KPC) هم اکنون در بازار حمل و نقل درخواست حمل 30 هزار تن گوگرد فله به مقصد تونس یا مراکش  را دارد. این محموله مربوط به قرادادهای سه ماهه ی این کشور است.

عربستان سعودی:

در بازار حمل، درخواستی جهت ارسال 33 تا 50 هزار تن گوگرد از عربستان به چین وجود دارد. بارگیری در تاریخ 21 تا 23 فوریه و در الجبیل صورت خواهد گرفت.

امارات متحده عربی:

شرکت آدنک (Adnoc) دو درخواست حمل مربوط به قراردادهای سه ماهه ی خود را عرضه کرده است، چهل هزار تن به مقصد سنگال و 50 هزار تن به مقصد مراکش. قابل به ذکر است که امارات بعضی از محدودیت های ارسال به بنادر قطر را که موجب تحمیل اختلافات منطقه ای در سال 2017 شده بود را برداشته است.

آفریقا:

قیمت گوگرد سی اف آر آفریقای شمالی 115 تا 125 دلار در تن سی اف آر ارزیابی شده است. گزارش ها حاکی از فروش محموله ای به آفریقای شمالی زیر این قیمت می باشد اما نرخ قطعی از تمام معاملات صورت گرفته به دست نیامده است.

مصر:

هفته ی گزشته محموله ی ده تا پونزده هزار تنی گوگرد از دریای سرخ و FSU با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر به مصر فروخته شده است. فروشندگان قیمت متوسط 120 دلار در تن سی اف آر و بالاتر را مدنظر دارند در حالی که خریداران مصری به دنبال قیمت پایین تر هستند.

ماداگاسکار:

احتمالا شرکت امباتوی (Ambatovy) برای سه ماهه ی دوم تقاضای گوگرد خواهد کرد. هم اکنون این شرکت نیاز خود برای باقیمانده ی سه ماهه ی اول را خریداری کرده است.

See also  بازار جهانی اوره در هفته ی منتهی به 6 ژوئن 2019

مراکش:

شنیده ها نشان می دهد که شرکت تولیدی کود ا سی پی (OCP) حدود 40 هزار تن گوگرد را با قیمت 100 دلار در تن سی اف آر قبلا خریداری کرده است اما این معامله از سوی فروشنده تایید نشده است.

موزامبیک:

محموله ی گوگرد فله به تناژ 20 هزار تن این هفته در بندر بیرا در موزامبیک تخلیه شد. این محموله احتمالا بنابر درخواست Copperbelt  بوده است.

سنگال:

تولید کننده کود آی سی اس (ICS) بیست روز توقف تولید در داکار جهت تعمیرات را پیش رو دارد. طبق برنامه ریزی ها این تعمیرات در اول مارس آغاز می شود. تعمیرات بیست روزه ی دیگری هم در نه آوریل صورت خواهد گرفت. این شرکت در حال حاضر درخواست خرید گوگرد ندارد زیرا نیاز خود را در خریدهای قبلی تامین کرده است.

آفریقای جنوبی:

تقاضای نقدی در بازار نیست. خریداران اینگونه نشان می دهند که موجودی مورد نیاز خود را قبلا خریده اند یا از تولید داخلی تهیه می کنند. اما در بازار حمل و نقل سه درخواست ارسال گوگرد فله به مقصد  ریچاردز بی (Richards Bay) در آفریقای جنوبی وجود دارد. 35 هزار تن از قطر که در یکم تا دوم مارس بارگیری خواهد شد، 35 هزار تن در قطر و بارگیری از 28 فوریه تا 2 مارس، و بارگیری 38 هزار تن در امارات از 27 فوریه تا 1 مارس جز درخواست های ارسال بار به مقصد آفریقای جنوبی می باشند.

تونس:

هفته گزشته محموله ی گوگرد ترکمنستان به تناژ 7300 تن از مبدا بندر پتی گرجستان در تونس تخلیه شد.

خلاصه ی بازار حمل و نقل:

هزینه حمل کود مربوط به کشتی های Supramax این هفته صعودی بود که علت آن قیمت سوخت و افزایش درخواست حمل محموله از خلیج آمریکا می باشد. هزینه حمل دریایی از خلیج آمریکا به آسیا و اقیانوسیه معادل 16 دلار در روز است. به عقیده ی کارشناسان فصل صادرات غلات آمریکای جنوبی پیش رو است و همین امر موجب افزایش تقاضا و صعود بیشتر قیمت حمل خواهد شد.  خارج از خلیج آمریکا فعالیت محدود بود اما به پیروی از خلیج آمریکا و اقیانوسیه با افزایش قیمت حمل روبه رو بودیم.

تهیه گزارش: محمدرضا برکچیان

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp