خلاصه جامع:

هفته ی گذشته مذاکرات در مورد قرادادهای سه ماهه ی سوم سال 2019 در بعضی از نواحی آغاز شد و انتظار می رود که قیمت گوگرد در اکثر نواحی به غیر از اروپای غربی هم چنان کاهشی باشد. مذاکرات در اروپای غربی هنوز شروع نشده است. در سایر نواحی اُفت قیمت گوگرد به علت بازار نابه سامان کود انتظار می رود؛ اما میزان کاهش قیمت در قرادادهای سه ماهه ی سوم هنوز مشخص نیست.


سردمداران بازار:

  • افزایش نرخ حمل از مبدأ خاورمیانه به سایر نواحی دنیا موجب افزایش نگرانی ها شده است.
  • شرکت توپراس (Tupras) در ترکیه مناقصه ی فروش گوگرد برگزار خواهد کرد و شرکت تولیدی کود ترس (Toros) هم به دنبال خرید گوگرد است. در نتیجه احتمالاً ترکیه تعیین کننده ی قیمت نقدی گوگرد در مدیترانه خواهد بود.

چشم انداز ماهانه:

 فعالان بازار به ماه آگوست چشم دوخته اند زیرا ممکن است روند ثابت-کاهشی بازار گوگرد در آن زمان تغییر کند و تا پایان سال هم ادامه یابد.


آسیا:

چین:

هفته گذشته بازار گوگرد چین راکد بود. محموله ی 20 هزار تنی به جنوب چین با قیمت 116 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر توسط تاجری فروخته شد. گزارش ها حاکی از فروش دو محموله ی دیگر به جنوب چین با قیمت 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است.

فروشندگان نرخ نزدیک به 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای رودخانه یانگ تسه پیشنهاد می دادند در حالی که نرخ مدنظر خریداران 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر بود. نرخ پیشنهادی گوگرد گرانولار خاورمیانه برای ارسال به جنوب چین 117 الی 118 دلار در تن گزارش شده است.

با این حال بازار هم چنان در شک و تردید و بلاتکلیفی به سر می برد و تاجران منتظر قراردادهای سه ماهه ی سوم در خاورمیانه هستند تا جهت گیری قیمت ها مشخص شود. بازار فسفات هم ضعیف گزارش شده و احتمال می رود که همانگونه باقی بماند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 15 مارس 2019

گوگرد کلوخه ترکمنستان و روسیه به بازار چین پیشنهاد می شود اما گوگرد کلوخه تولید ایران برای صادرات به چین عرضه نشده است. قیمت گوگرد کلوخه ی پیشنهادی در بازه ی 100 الی 105 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر قیمت گذاری است.

با فروش 3 هزار تن گوگرد مایع با قیمت 90 دلار در تن سی اف آر به چین، قیمت گوگرد مایع نیز روند نزولی در پیش گرفته است.

هند:

شرکت تولیدی کود پارادیپ (Paradeep) در 17 ژوئن مناقصه ی خرید نقدی خود را بست. طبق شنیده ها این مناقصه با قیمت 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر واگذار شده است، اما هنوز این خبر توسط دو طرف معامله تأیید نهایی نشده است. این شرکت آخرین بار در اواخر فوریه در بازار نقدی خرید کرده است.

شرکت تولیدی کود سی آی ال (CIL) هندوستان نیز در جستجوی گوگرد است اما هنوز موفق به خرید نشده است. نرخ مدنظر این شرکت 115 الی 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است.

مصرف کنندگان هندی دیگری نیز به دنبال محموله های کوچک گوگرد و زیر 15 هزار تن با قیمت پیشنهادی 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر هستند.


خاورمیانه:

مذاکرات پیرامون قرارداهای سه ماهه ی سوم در مراحل ابتدایی است. طبق گزارش ها فروشنده ای 100 دلار در تن بر پایه ی فوب برای فروش گوگرد طی قرارداد را پیشنهاد داده است اما خریدار به دنبال نرخ پایین تر است.

نرخ گوگرد خاورمیانه در بازار نقدی 98 الی 101 دلار در تن طی مناقصه ی مونتاجات (Muntajat) ارزیابی شده است.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران مجدداً مناقصه ی فروش 50 هزار تن گوگرد گرانولار خود را با نرخ 76.50 دلار در تن تحویل عسلویه واگذار کرد. این محموله در نیمه ی اول جولای بارگیری خواهد شد. این شرکت تمایل دارد تا تولیدات بعدی خود را بعد از بهبود قیمت های نقدی بفروشد. نرخ گوگرد ایران بر پایه ی فوب 70 الی 77 دلار تخمین زده شده است.

See also  مروری بر بازار جهانی سنگ آهن 14 ژوئن 2019

در حال حاضر محموله های زیر در بندرعباس منتظر یافتن کشتی هستند:

  • 25 الی 35 هزار تن گوگرد گرانولار برای ارسال فوری به چین
  • 30 الی 50 هزار تن گوگرد، بارگیری در 17 الی 23 ژوئن و ارسال به جنوب چین
  • 25 الی 50 هزار تن گوگرد، بارگیری در 25 الی 30 ژوئن و ارسال به مصر
  • 20 هزار تن گوگرد، بارگیری در 25 الی 30 ژوئن و ارسال به هند

کویت:

شرکت نفت کویت «کی پی سی» (KPC) طی چند روز آینده مذاکرات خود در مورد قراردادهای سه ماهه ی سوم را آغاز خواهد کرد. این شرکت توانایی ارسال 5 محموله در سه ماهه ی سوم سال 2019 را دارد که قیمت آن طی مذاکرات و بر اساس نرخ ماهانه گوگرد کویت معلوم خواهد شد.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) آخرین مناقصه ی فروش خود را با قیمت 101 دلار در تن بر پایه ی فوب واگذار کرد. آخرین نرخ فروش این شرکت 105 دلار در تن بوده است.

 امارات:

شرکت ادنک (Adnoc) به دنبال کشتی برای ارسال 50 هزار تن گوگرد از بندر الرویس (Ruwais) به مراکش است. این ارسال به قراردادهای از پیش منعقد شده این شرکت بر می گردد. قابل ذکر است که بارگیری در بندر الرویس هم چنان به کندی انجام می شود.


آفریقا:

تقاضای خرید نقدی گوگرد در بازار شمال آفریقا دیده می شود و نرخ پیشنهادی خریداران 88 الی 99 دلار در تن است. مذاکرات مربوط به قراردادهای سه ماهه ی سوم نیز به تازگی آغاز شده است و انتظار می رود که شاهد روند نزولی در نرخ قراردادها باشیم.

لیبی:

شرکت تولیدی ان ا سی (NOC) مناقصه ی فروش 8 هزار تن گوگرد خود را در 22 ژوئن می بندد. محموله ی فروشی در 10 الی 15 جولای ارسال خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 1 اکتبر 2019

مراکش:

 واردات گوگرد مراکش در بازه ی ژانویه الی آوریل 27% رشد داشته و به 2.2 میلیون تن رسیده است. بیشترین میزان گوگرد صادراتی به مراکش از خاورمیانه ارسال شده و امارات درمیان کشورهای صادرکننده به مراکش پیشتاز است. 51% گوگرد وارداتی به مراکش از کشور امارات صادر شده و به نسبت سال پیش 59% رشد داشته است. بیشتر واردات مراکش از شرکت اماراتی ادنک خریداری شده است. واردات از عربستان صعودی هم با 148% پیشرفت به 347 هزار تن رسیده، اما صادرات کویت به مراکش ثابت باقی مانده است.

آفریقای جنوبی:

قیمت گوگرد در مذاکرات اخیر در بازه ی 110 الی 115 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر و تحویل ریچاردز بی (Richards Bay) است.


بازار حمل و نقل کود:

هفته گذشته بازار حمل کود در اکثر نواحی تقریباً ثابت باقی ماند اما نرخ رزرو کشتی در اقیانوس اطلس افزایش داشت. کاهش نرخ سوخت کشتی داران را ملزم به افزایش نرخ حمل نکرده است؛ اما کاهش نرخ سوخت بر هزینه حمل در اقیانوس اطلس تأثیر نزولی نگذاشت و نرخ حمل در این ناحیه، مخصوصاً خلیج شرقی آمریکای جنوبی به علت افزایش تقاضا اوج گرفت. هزینه حمل از برزیل/آرژانتین به قاره اروپا به 14 هزار دلار در روز و به مدیترانه هم به 15 هزار دلار در روز رسید. رزرو کشتی برای گوگرد در ماه های جولای و آگوست به علت کاهش تقاضا کم خواهد شد و نرخ حمل نیز سقوط می کند. افرادی که در ارسال محموله های خود عجله ندارند تا آن زمان صبر خواهند کرد تا بتوانند با نرخ بهتری محموله ی گوگرد خود را ارسال کنند.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp