خلاصه ی جامع:

هفته ی گذشته بیشتر فعالیت بازار گوگرد مربوط به ایران، ترکمنستان و مدیترانه بود و بازار در سایر مناطق به علت تعطیلات روز کارگر عمدتاً راکد بود. ͅدر بازار مدیترانه معاملات بر پایه ی سی اف آر و فوب صورت گرفتند و باوجود نقدینگی در بازار، قیمت ها ثابت باقی ماندند. نرخ گوگرد در بسیاری از نواحی اصلی غرب سوئز نیز ثابت بود. گوگرد گرانولار ایران طی مناقصه ی نقدی شرکت بازرگانی گاز ایران (IGCC) تنها 1 دلار در تن افزایش داشت. در همین حال شرکت ترکمن گاز (Turkmengas) 300 هزار تن گوگرد خود را برای سه ماه آینده واگذار کرد. بازار هدف این شرکت عمدتاً کشور چین است.


سردمداران بازار:

  • بیست ماه است که موجودی گوگرد در بنادر چین پایین آمده است. در نتیجه احتمال تمایل به خرید گوگرد وجود دارد.
  • شرکت نفت کویت، کی پی سی (KPC) و همچنین شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) قیمت گوگرد ماه مه خود را 102 دلار در تن بر پایه ی فوب اعلام کردند.

چشم انداز ماهانه:

فروشندگان گوگرد به سه ماهه ی سوم سال 2019 چشم دوخته اند و امیدوارند که قیمت جهانی گوگرد افزایش یابد؛ اما از سوی دیگر تعطیلات فصل تابستان ممکن است مانع از اوج گیری معاملات در سه ماهه ی دوم شود.


آسیا:

چین:

بازار گوگرد چین در نیمه ی دوم هفته ی گذشته به علت تعطیلات عمومی روز کارگر راکد بود؛ اما دو معامله با قیمت 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر از مبدأ خاورمیانه و تحویل ماه مه گزارش شده ولی این خبر هنوز تأیید نشده است. قیمت های پیشنهادی خریداران در River کمتر از 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر نبود. با این وجود پیشنهادات در جنوب 110 دلار در تن سی اف آر اعلام شده است. هفته ی گذشته هیچ معامله ی در رابطه با کلوخه گزارش نشده ولی قیمت کلوخه هم چنان در حداکثر 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر باقی مانده است. در بازار گوگرد مایع نیز دو معامله با قیمت 100 دلار در تن سی اف آر برای محصول کره گزارش شده اما سایر فروشندگان قیمت گوگرد مایع خود را هم چنان کمتر از 100 دلار در تن سی اف آر پیشنهاد می دهند زیرا به علت کنترل های زیست محیطی درخواست این محصول کم شده است. نرخ گوگرد بر پایه ی سی اف آر چین 98 الی 121 دلار در تن ارزیابی شده است. در بازار حمل و نقل درخواستی مبنی بر حمل 35 الی 40 هزار تن گوگرد طی 4 تا 6 مرتبه ارسال در بازه ی زمانی 1 ژوئن تا 31 دسامبر وجود دارد. این محموله در امارات یا قطر بارگیری و در فنگچنگ (Fangcheng) یا ژنجیانگ (Zhenjiang) چین تخلیه خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 8 آگوست 2019

شایان ذکر است که واردات گوگرد چین در سه ماهه ی اول 2019 به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 8% و به نسبت سه ماهه ی چهارم سال2018، 18% رشد داشته است؛ اما قیمت های داخلی و بین المللی گوگرد به علت بازار ضعیف کود و تمایل پایین به محموله های نقدی روند نزولی دارد. بیشترین واردات گوگرد به چین در سه ماهه ی اول 2019 از خاورمیانه بوده است. 1.6 میلیون تن معادل 56% از مجموع واردات گوگرد به چین در سه ماهه ی اول از مبدأ خاورمیانه بوده است. قطر با صادرات 464000 تن در صدر صادرکنندگان گوگرد به چین قرار دارد. صادرات گوگرد ایران هم با 130% رشد به 374000 تن رسیده است اما به علت تحریم های آمریکا علیه ایران احتمالاً این روند متوقف شود.

هند:

 بازار واردات گوگرد هندوستان راکد است زیرا خریداران هندی تمایلی به خرید محصول ندارند و درگیر تعمیرات کارخانه های خود هستند که به زودی به پایان می رسد. در بازار داخلی تأمین کنندگان گوگرد مدعی هستند که تقاضا ثابت باقی مانده است. باوجود هشدارهای آب و هوایی به علت طوفان در بعضی از نواحی هند، بازار گوگرد هنوز تحت الشعاع قرار نگرفته است. محموله های صادراتی گوگرد هند در ماه مه هم تحت تأثیر قرار نگرفته اند.


خاورمیانه:

هفته ی گذشته هیچ گونه معامله ی نقدی در خاورمیانه گزارش نشده است اما قیمت های اعلامی ماهانه حداقل 100 دلار در تن فوب است.

ایران:

قیمت گوگرد گرانولار ایران طی مناقصه ی شرکت بازرگانی گاز ایران 1 دلار در تن رشد داشته است. این مناقصه برای بار دوم برگزار شد و طی آن 50 هزار تن گوگرد با قیمت 89 دلار در تن بر پایه ی فوب اسلویه واگذارشده است. این محموله در نیمه ی دوم ماه مه ارسال خواهد شد. انتظار می رود که مناقصه ی نقدی بعدی این شرکت در ماه ژوئن برگزار گردد.

کویت:

شرکت نفت کویت ، کی پی سی (KPC) نرخ گوگرد کویت را 102 دلار در تن بر پایه ی فوب کویت ثابت اعلام کرده است.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) قیمت گوگرد ماه مه خود را 102 دلار در تن بر پایه ی فوب راس لفان (Ras Laffan) اعلام کرد که به نسبت قیمت ماه آوریل این شرکت 1 دلار در تن کاهش داشته است.


آفریقا:

 معامله ی نقدی بر پایه ی سی اف آر شمال آفریقا منعقد نشد زیرا مصرف کنندگان نیاز خود را قبلاً خریداری کرده اند یا هم چنان به دنبال محموله با قیمت هدف خود هستند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 31 جولای 2019

مصر:

نرخ گوگرد کلوخه و گرانولار هنوز در بازه ی 90 الی 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است.

لیبی:

شرکت ان ا سی (NOC) لیبی نظامی کردن زیرساخت های انرژی این کشور را محکوم کرده است و نسبت به هرگونه نظامی ساختن تجهیزات هشدار داده است.

مراکش:

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته حدود 341000 هزار تن گوگرد در بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) تخلیه خواهد شد. این تناژ به وسیله ی هفت کشتی به شکل فله به مراکش فرستاده شده و حداقل شش عدد از این کشتی ها از مبدأ امارات ارسال شده اند. شرکت تولیدی کود، ا سی پی (OCP)، هم چنان در بازار نقدی فعالیت ندارد و پیش بینی می شود که تا پایان سه ماهه ی دوم هم برای خرید اقدام نکند زیرا نیاز خود را قبلاً از طریق چندین قرارداد بلند مدت خریداری کرده است.

 آفریقای جنوبی:

شرکت تولیدی فسفات آفریقای جنوبی˛ فسکر (Foskor) تولید خود را مجدداً از سر می گیرد. پیش از این به علت اعتصاب کارگران تولید این کارخانه 25 الی 40 درصد کاهش داشت. واردات گوگرد به آفریقای جنوبی در سه ماهه ی اول 2019 مجموعاً 177 هزار تن تخمین زده شده است که به نسبت سه ماهه ی چهارم سال 2018 حدود 17% کاهش داشته است. قزاقستان صادرکننده اصلی گوگرد به آفریقای جنوبی بوده است اما ارسال گوگرد این کشور به آفریقای جنوبی با 29% کاهش به 57000 تن رسیده است. تأمین کنندگان خاورمیانه هم به علت نرخ حمل رقابتی در رتبه ی دوم قرار دارند. طبق داده های آرگوس فقط 15 هزار تن گوگرد خاور میانه توسط شرکت کاغذسازی سپی (Sappi) در ماه فوریه و مارس خریداری شده است.


خلاصه بازار حمل و نقل:

 هفته ی گذشته نرخ حمل کود به علت تعطیلات عمومی در اروپا و همچنین در آسیا و اقیانوسیه، با کاهش روبرو شد. به عقیده ی یکی از فعالان بازار ، کمبود محموله برای جابه جایی فقط به علت تعطیلات نبوده بلکه کمبود محصول کلی نیز بر این روند نزولی تأثیر داشته است. محموله های زغال سنگ آمریکا محدود شده و بازار غلات هم به جای کشتی های سوپرامکس به دنبال کشتی های پانامکس هستند.

تهیه گزارش: محمدرضا برکچیان

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp