خلاصه جامع:

یک هفته ی دیگر سپری شد و باز هم شاهد سیر نزولی قیمت گوگرد در چندین ناحیه بودیم. معامله های نقدی منعقد شده نشان از سقوط قیمت ها در شرق سوئز دارد، مخصوصاً در چین که هم اکنون قیمت گوگرد گرانول به 105 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر رسیده است. مصرف کنندگان اصلی در غرب هم فعلاً نیاز خود را از طریق قراردادهای پیشین تأمین می کنند و بعید است که تا سه ماهه ی چهارم به بازار نقدی رجوع کنند. همین امر فشار بیشتری بر بازار نقدی گوگرد در ماه های پیش رو اعمال خواهد کرد.

هفته ی آینده شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی فروش نقدی خود را برگزار خواهد کرد و جهت گیری قیمت نقدی گوگرد در خاورمیانه و وضعیت قیمت در ماه آگوست مشخص خواهد شد.


سردمداران بازار:

  • شرکت بازرگانی گاز ایران دو مناقصه ی فروش اخیر خود را به علت قیمت های پیشنهادی پایین و تمایل اندک به خرید، منحل کرد. اگر این موضوع ادامه یابد، تولیدکنندگان گوگرد ایران تا زمان بهبود اوضاع دور از بازار باقی خواهند ماند.
  • بارندگی های فصل پاییز در هندوستان کم کم آغاز می شود و با افزایش بارش در چند روز اخیر، تقاضای خرید گوگرد در بازار کود و شکر بالا می رود.

چشم انداز ماهانه:

با توجه به روند نزولی قیمت گوگرد در بازار نقدی و تمایل اندک خریداران به تهیه گوگرد، اکثر بازار صبر کرده اند تا ببینند چه اتفاقی خواهد افتاد. در واقع هم خریداران و هم تولیدکنندگان گوگرد دست نگه داشتند. بیشتر توجه ها به بازار کود DAP جلب شده تا ببینند آیا تولید DAP در چین متوقف می شود یا نه. اگر این اتفاق بیفتد در سه ماهه ی سوم 870 هزار تن از تقاضای گوگرد در بازار چین کاسته می شود.


آسیا:

چین:

قیمت گوگرد بر پایه ی سی اف آر در چین باز هم کاهش یافت. نرخ پیشنهادی خریداران در رود یانگ تسه نهایتاً 105 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر گزارش شده است. از سوی دیگر شنیده ها حاکی از نرخ 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر توسط تولیدکننده است که البته این خبر تایید نشده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 11 ژوئن 2019

در جنوب چین تمایل به خرید گوگرد بسیار محدود است اما یک محموله ی گرانول از خاورمیانه با نرخ 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر معامله شد که در جولای بارگیری خواهد شد. برخی از تاجران، گوگرد را از بنادر به بازار چین می آورند تا بر اساس یوآن بفروشند زیرا تقاضای محموله های بزرگ بر پایه ی سی اف آر بسیار کم شده است.

بازار گوگرد کلوخه به علت تمایل اندک به خرید و هم چنین محدودیت های زیست محیطی، ضعیف گزارش شده است. هفته گذشته بازار گوگرد مایع هم راکد بود و معامله ای منعقد نشد. چشم انداز بازار گوگرد چین ضعیف پیش بینی می شود زیرا مشخص نیست که سیر نزولی قیمت گوگرد چه زمانی متوقف شود. تقاضا محدود است و موجودی گوگرد در انبارها نیز بالاست.

هند:

طبق گزارش ها مناقصه ی خرید نقدی شرکت IRC Agro هند که در 8 جولای بسته شد با قیمت 120 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر واگذار شده اما هنوز فروشنده این خبر را تأیید نکرده است. شرکت تولیدی کود Sai Phosphate نیز 5 هزار تن گوگرد را با نرخ نزدیک به 120 دلار بر پایه ی سی اف آر از تاجری خرید. شرکت Andhara Sugar 10 هزار تن با نرخ 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر از تاجری خریداری کرده است. شرکت CIL هم به دنبال 20 هزار تن گوگرد برای ماه آگوست است. شرکت MRPL مناقصه ای جهت خرید 15 هزار تن گوگرد گرانول برگزار کرده است.

وقتی محموله های کوچک با نرخ 120 دلار بر پایه ی سی اف آر به فروش می روند، محموله های بزرگ گوگرد قیمت کمتری خواهند داشت. نرخ گوگرد در هند 112 الی 117 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ارزیابی شده است. بارندگی های فصل پاییز در هند شروع شده. میزان بارش بیشتر از حد پیش بینی شده است. افزایش بارش موجب مصرف بیشتر گوگرد می شود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 4 اکتبر 2019

خاورمیانه:

نرخ قرارداد گوگرد خاورمیانه بر پایه ی فوب 76 الی 100 دلار در تن است.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی فروش 40 هزار تن گوگرد لپه ای و گرانول بر پایه ی فوب و همچنین مناقصه فروش 30 هزار تن گوگرد کلوخه تحویل درب کارخانه را منحل کرد زیرا قیمت های پیشنهادی مطلوب نبودند. نرخ گوگرد ایران به 68 الی 75 دلار در تن بر پایه ی فوب کاهش یافته است.

اردن:

شرکت JPMC مناقصه ای برای خرید 135 هزار تن گوگرد برگزار کرده که در 23 جولای بسته می شود. این مناقصه نیاز JPMC را برای سه ماهه ی سوم تأمین می کند. این شرکت 235 هزار تن گوگرد را آخرین بار طی مناقصه در سه ماهه ی دوم خرید.

کویت:

شرکت KNPC تعمیرات برنامه ریزی شده ی خود در پالایشگاه Mina Abdullah را به تعویق انداخت. پیش از این در بازه ی آگوست تا اکتبر قرار بود این تعمیرات انجام شود.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات مناقصه فروش 35 هزار تن گوگرد خود را در 23 جولای خواهد بست. اگر این مناقصه واگذار شود، نرخ گوگرد خاورمیانه تخمین زده می شود.

عربستان صعودی:

تناژ گوگرد فروشی شرکت عربی آرامکو (Aramco) در سال گذشته افزایش یافته است.


آفریقا:

نرخ قراردادهای شمال آفریقا 80 الی 101 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر برای سه ماهه ی سوم ارزیابی شده است. نرخ 101 دلار مربوط به گوگرد خاورمیانه است که توسط شرکت GCT تونس خریداری شده و حداقل قیمت هم مربوط به گوگرد اروپا/مدیترانه است که توسط شرکت OCP مراکش خریداری شده است. گوگرد FSU نیز به 80 دلار برای کلوخه و 90 دلار برای گرانول بر پایه ی سی اف آر رسیده است. در بازار نقدی معامله ای منعقد نشد و قیمت ها ثابت باقی ماند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 26 مارس 2019

ماداگاسکار:

12 جولای کشتی Mv Pavo Bright با وزن 61281 تن از امارات به Toamasina رسید.

مراکش:

با اتمام قراردادهای سه ماهه ی سوم، شرکت تولیدی کود OCP نیاز خود را تأمین کرده و تا آغاز سه ماهه ی چهارم به بازار نقدی باز نخواهد گشت. قابل ذکر است که حدوداً 545 هزار تن گوگرد در بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) آماده ی تخلیه است که بیشترین تناژ گوگرد تخلیه شده در این بندر از 21 فوریه است. افزایش تناژ ارسالی نشانگر توافق شرکت مراکشی OCP با تولیدکنندگان گوگرد در خلیج فارس و شرکت FSU در سه ماهه ی سوم است.

آفریقای جنوبی:

10 جولای کشتی Mv Ermione با وزن خالص 56557 تن از قطر به بندر ریچاردز بی (Richards bay) در آفریقای جنوبی رسید. احتمالاً پالایشگاه جدیدی در بندر ریچاردز بی ساخته شود که توسط شرکت عربی آرامکو (Aramco) پشتیبانی می شود.

تونس:

 مناقصه ی خرید شرکت تولیدی کود تیفرت (Tifert) با نرخ 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تونس به تاجری واگذار شد. از آن جایی که این مناقصه برای تأمین گوگرد مورد نیاز برای کل سه ماهه ی سوم است، نرخ واگذار شده نمی تواند نشانگر قیمت نقدی بازار باشد.


بازار حمل کود:

نرخ حمل کود هفته ی گذشته صعودی بود و هر روز بالاتر می رفت. نرخ حمل در بعضی مسیرها در اقیانوس اطلس تا 2 هزار دلار در روز (حدوداً 10 تا 20 درصد) بالا رفت. مسیرهای عبوری در اقیانوس اطلس تا 19 هزار دلار در روز رسید. حتی برخی بر سر قیمت 20 هزار دلار یا بالاتر مذاکره می کردند.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp