خلاصه ی جامع:

هفته ی گذشته قیمت جهانی گوگرد روند ثابت الی کاهشی داشت. تنش های سیاسی و تجاری، بازار ضعیف کود و شک و تردید در مورد آینده ی بازار گوگرد، همگی موجب تخریب تجارت گوگرد در سطح جهانی شدند. آخرین مناقصه نقدی خاورمیانه کمی به تقویت قیمت گوگرد بر پایه ی فوب کمک کرد. از سوی دیگر عدم عقد قرارداد در شرق کانال سوئز به ثابت باقی ماندن قیمت گوگرد بر پایه ی سی اف آر منجر شد. خریداران در بنادر چین هم در خرید گوگرد تردید داشتند. بازار غرب راکد بود و قیمت ها روند کاهشی در پیش گرفتند.


سردمداران بازار:

  • شرکت های چینی Kailin و Wengfu با هم ادغام شدند و به این ترتیب شرکت ادغام شده، بزرگترین شرکت تولید کننده ی فسفات و NPK و هم چنین بزرگترین مصرف کننده گوگرد در چین خواهد شد.
  • تعمیرات در شرکت های تولیدکننده کود IFFCO، FACT و PPL به زودی به پایان می رسد و در نتیجه شاهد تقاضای خرید نقدی گوگرد توسط این شرکت ها خواهیم بود.

چشم انداز ماهانه:

تقاضای گوگرد در بازه ی کوتاه مدت روند نزولی دارد اما وضعیت تقاضا در اواخر سه ماهه ی دوم و اوایل سه ماهه ی سوم 2019 مشخص نیست. فعالان بازار انتظار دارند که قرارداهای سه ماهه ی سوم با کاهش قیمت روبرو شود. اگر قرادادهای گوگرد هم تراز یا بالاتر از نرخ گوگرد نقدی باشد می توان نتیجه گرفت که بازار به کف خود رسیده است اما اگر قیمت قراردادها از نرخ گوگرد نقدی پایین تر بیاید، انتظار می رود که بازار گوگرد هم چنان به روند نزولی خود ادامه دهد.


آسیا:

چین:

هفته ی گذشته بازار گوگرد گرانولار چین به علت تقاضای پایین، افزایش موجودی بنادر، نوسانات ارزی و شک و تردید خریداران در پی تنش های تجاری، راکد بود. هم اکنون شاهد تردید خریداران و فروشندگان به علت جشم انداز نامعلوم بازار گوگرد هستیم به همین علت پیشنهادهای خریداران محدود است و نرخ پیشنهادی از بازه ی 115 دلار در تن سی اف آر در جنوب چین تا 117 الی 118 دلار در تن سی اف آر تحویل رودخانه یانگ تسه متغیر است. محموله ای از خاورمیانه با قیمت 117 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل جنوب چین پیشنهاد شده است. همچنین سه محوله از مبدأ خاورمیانه و کانادا با قیمت 110 الی 120 دلار در تن سی اف آر به چین فروخته شده است. گوگرد کلوخه ایران و ترکمنستان تحویل بنادر جنوبی چین با قیمت 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر مذاکره می شوند اما قیمت هدف خریداران 100 دلار در تن سی اف آر است. در بازار گوگرد مایع هم معامله ای گزارش نشده است و کره جنوبی به عنوان تأمین کننده اصلی گوگرد مایع چین، هم اکنون عرضه محصول را به علت تعمیرات در کارخانه های تولیدی خود محدود کرده است. شایان ذکر است که تصمیم دولت چین مبنی بر افزایش مالیات بر بعضی از مواد خام و کودهای وارداتی از آمریکا احتمالاً بر بازار کود تأثیر بگذارد زیرا که تجارت بین چین و آمریکا محدود می شود.

See also  بازار گوگرد چین در هفته ی منتهی به 21 فوریه 2019

هند:

کشتی MV Sea Lord هجده هزار تن گوگرد در عربستان سعودی بارگیری کرده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در 18 مه به بندر Jaigad در ساحل غربی هند خواهد رسید. طبق شنیده ها قیمت این محموله 110 الی 115 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است. هزینه ی حمل از خاورمیانه به ساحل غربی هند برای محموله های 30 الی 35 هزار تنی حدود 9 دلار در تن است. در بازار حمل کود دو درخواست بارگیری از امارات و قطر به مقصد هندوستان مطرح است، یکی برای محموله ی 14 الی 15 هزار تنی و دیگری برای محموله ی 11 الی 13 هزار تنی که هر دو در ماه مه بارگیری خواهند شد. شرکت IFFCO در 15 مه و شرکت FACT هم در 16 مه بعد از تعمیرات مجدداً آغاز به کار کردند. شرکت پارادیپ هم تا پایان این ماه فعالیت خود را مجدداً آغاز خواهد کرد.


خاورمیانه:

قیمت گوگرد خاورمیانه طبق آخرین مناقصه نقدی فروش، 100 الی 104 دلار در تن بر پایه ی فوب ارزیابی شده است. عرضه ی محصول خاورمیانه نیز محدود شده زیرا اغلب گوگرد خاورمیانه به فروش رفته است.

ایران:

شرکت گاز ایران دستور ساخت فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام در غرب کشور را داده است. با ساخت فاز دوم، میزان تولید این پالایشگاه 50% افزایش خواهد یافت. این پالایشگاه در سال گذشته 60 هزار تن گوگرد تولید کرده که تقریباً 50% آن صادر شده است. با توسعه ی فاز دوم پالایشگاه شرکت گاز ایران، تولید گوگرد این شرکت به 90 هزار تن در سال خواهد رسید؛ اما هنوز هیچ بازه ی زمانی برای آغاز و پایان این پروژه اعلام نشده است. در بازار حمل هم درخواستی برای ارسال 30 الی 45 هزار تن گوگرد از بندر عباس به Zhenjiang در 23 الی 28 ماه مه مطرح شده است.

کویت:

56 هزار تن گوگرد در بندر Shuaiba بارگیری خواهد شد و به اندونزی ارسال می شود.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی نقدی فروش گوگرد خود را با قیمت 105 دلار در تن بر پایه ی فوب واگذار کرد.

امارات:

محموله ی 52 الی 64 هزار تنی در بندر الرویس در 18 تا 28 مه بارگیری خواهد شد. محموله ی دیگری هم با تناژ 37 الی 55 هزار تن گوگرد در 17 الی 19 مه در الرویس بارگیری و به رودخانه یانگ تسه در چین ارسال خواهد شد. شرکت BPGIC پالایشگاه جدیدی در فجیره خواهد ساخت که فاز اول این پالایشگاه تا سه ماهه ی اول سال 2020 تکمیل خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 13 مه 2019

آفریقا:

قیمت نقدی شمال آفریقا بر پایه ی سی اف آر به علت نزول پیشنهادات فروشندگان و درخواست خریداران با کاهش روبرو بود و به 88 الی 103 دلار در تن رسید. 88 دلار مربوط به گوگرد کلوخه است.

جمهوری دموکراتیک کنگو:

با وجود اتمام اعتصاب رانندگان در اعتراض به وضعیت کاری خود، هنوز هم ارسال ها با کامیون به Copperbelt با سرعت کمی انجام می شود. همین مسئله موجب شده که واردکننده ای سرشناس از خرید امتناع کند و خرید خود را به بعد از بهبود شرایط موکول کند.

مصر:

خریداران مصری نرخ 90 دلار در تن برای گوگرد گرانولار (سی اف آر) و 80 دلار در تن برای گوگرد کلوخه (سی اف آر) را پیشنهاد می دهند؛ اما قیمت پیشنهادی فروشندگان به 100 دلار در تن سی اف آر برای گوگرد گرانولار نزدیک است.

مراکش:

شرکت مراکشی تولیدکننده کود OCP هم اکنون تصمیم به خرید گوگرد ندارد و طبق شنیده ها تا اواسط جولای گوگرد مورد نیاز خود را خریداری کرده است.

سنگال:

محموله ی 30 هزار تنی گرانولار از مبدأ روسیه در 10 الی 20 مه بارگیری می شود و به بندر Dakar ارسال خواهد شد. احتمالاً این محموله خرید شرکت ICS است. هزینه ی حمل این محموله حدود 18 دلار در تن ارزیابی شده است.

آفریقای جنوبی:

پالایشگاه Sapref در آفریقای جنوبی، فعالیت تصفیه خانه ی خود در Durban را به علت تعمیرات از 22 مه تا پایان جولای متوقف خواهد کرد.

تونس:

محموله ی 5 هزار تنی گوگرد با قیمت 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر به خریدار تونسی فروخته شده است. کود فسفات صادراتی تونس به نسبت ماه آوریل سال قبل افزایش داشته و قیمت سی اف آر آن به 97 الی 100 دلار در تن کاهش یافته است.


خلاصه ی بازار حمل و نقل کود:

هفته ی گذشته قیمت حمل کود تقریباً ثابت باقی ماند. تعداد کشتی های Hanndysize از کشتی های Supramax پیشی گرفت و در حوزه ی اقیانوس اطلس تعداد بسیاری کشتی Handysize فراهم بود که موجب نزول قیمت حمل شد. نرخ حمل با کشتی های Supramax اندکی افزایش داشت زیرا تناژهای قابل حمل کاهش داشته است.

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp