خلاصه ی جامع:

هفته ی گذشته بعد از اندکی افزایش فعالیت تجاری در شرق سوئز، بی ثباتی به قطب های تجاری بازگشت. هم اکنون خریداران عمدتاً نیاز مارس خود را تأمین کرده اند اما ممکن است در اواخر مارس هم تمایل به خرید داشته باشند تا نیاز خود برای نیمه ی اول آوریل را پوشش دهند.

بازگشت تقاضای خرید به دو عامل وابسته است. اولاً اگر قیمت گوگرد نقدی به روند کاهشی خود ادامه دهد یا حداقل از نظر خریداران مقرون به صرفه باشد، امکان بازگشت تقاضا وجود دارد. دوما افزایش قیمت محصولات نهایی بر رشد تمایل به خرید گوگرد بی تأثیر نیست زیرا اخیراً بازار ضعیف کود تمایل به خرید گوگرد را هم تحت الشعاع قرار داده است.


سردمداران بازار:

  • تعمیرات برنامه ریزی شده یا بدون برنامه در پالایشگاه های تولیدکننده گوگرد در اروپای غربی بر موجودی گوگرد در سه ماهه ی دوم سال و مذاکرات پیرامون قراردادها اثر گذاشته است.
  • تولید گوگرد در پالایشگاه جدید ترکیه، سکار (Socar) به تأخیر افتاده است. این تأخیر با وقفه ی تولید توپراس (Tupras) به علت تعمیرات هم زمان شده است. احتمالاً این موضوع بر قیمت های نقدی مدیترانه تأثیر مثبت می گذارد.

چشم انداز ماهانه:

انتظار می رود که تمایل به خرید در نیمه ی دوم آوریل پدیدار شود و مسلماً بر قیمت ها تأثیر گذار خواهد بود. در همین زمان مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی دوم و همچنین اتمام دو کنفرانس گوگرد هم اتفاق خواهد افتاد.


آسیا:

چین:

واردات بعد از طغیان بازار در هفته ی گذشته به حالت سکون بازگشت. نزول قیمت، درخواست گوگرد را تحت الشعاع قرار داده و خریداران صبر کرده اند تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد. مناقصه ی فروش مونتاجات (Muntajat) در هفته ی آینده جهت گیری قیمت را مشخص می کند. گوگرد کلوخه روسیه با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر توسط تاجری عرضه شد. گوگرد مذاب هم با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر توسط بعضی از فروشندگان پیشنهاد شد اما هیچ معامله ای در هفته ی گذشته در این زمینه به تصویب نرسید.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 18 جولای 2019

هند:

گزارش ها حاکی از تمایل مصرف کننده ای هندی به خرید گوگرد است اما اکثر خریداران هندی خرید کوتاه مدت خود را انجام داده بودند. عدم فعالیت در بازار هند قیمت گوگرد را ثابت و در محدوده ی 115 تا 120 دلار در تن سی اف آر نگه داشت.

در بازار صادرات هندوستان، تقاضای بارگیری و حمل 15 هزار تن گوگرد از بندر نیو منگلر (New Mangalore) هند به مقصد فنگ چنگ (Fangcheng) در چین مطرح شد. این ارسال مربوط به آخرین مناقصه ی فروش نقدی شرکت ام.آر.پی.ال (MRPL) است. قابل ذکر است که این شرکت در ماه آوریل یکی از واحدهای تقطیر خام خود را حدوداً بیست روز متوقف می کند.


خاورمیانه:

هفته ی گذشته معامله ی نقدی گوگرد در بازار خاورمیانه همانند سایر بازارها رونق نداشت و تمام توجه ها به مناقصه ی قریب الوقوع قطر و مذاکرات سه ماهه ی دوم جلب شده است. شنیده ها حاکی از کاهش قیمت قراردادهای سه ماهه ی دوم از 110 دلار در تن بر پایه ی فوب به 100 دلار در تن فوب است اما هیچ معامله ای قطعی نشده است و هنوز آغاز مذاکرات است.

ایران:

هفته گذشته شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی فروش 50 هزار تن گوگرد گرانولار خود را با قیمت 95 دلار در تن فوب اسلویه واگذار کرد. این محموله در نیمه ی دوم مارس بارگیری و ارسال می شود. شایان ذکر است که فعلاً شرکت گاز ایران گوگرد کلوخه عرضه نمی کند و مشخص نیست این روند تا کی ادامه داشته باشد. آخرین قیمت گوگرد کلوخه این شرکت 130 دلار در تن فوب بندرعباس در سپتامبر 2018 بود. در بازار حمل و نقل ایران هم تقاضای بارگیری 33 هزار تن گوگرد در جزیره خارک در 5 تا 15 مارس و ارسال به ویتنام مطرح است. این محموله مربوط به آخرین مناقصه ی فروش شرکت پتروشیمی خارک ایران است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 21 فوریه 2019

اردن:

 مناقصه ی خرید شرکت معادن فسفات اردن در 18 مارس به پایان می رسد.

قطر:

مناقصه ی فروش نقدی ماهانه شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) در 19 مارس به اتمام می رسد.

امارات:

در بازار حمل و نقل، تاجری تقاضای بارگیری 50 هزار تن گوگرد در بندر الرویس (25 تا 27 مارس) و ارسال به چین را داشت. همچنین شرکت ادنک (Adnoc) بارگیری 50 هزار تن گوگرد در الرویس (19 تا 21 مارس) برای ارسال به مراکش را تقاضا کرد. درخواست دیگری مبنی بر بارگیری 27 تا 28 هزار گوگرد در الرویس (13 تا 23 مارس) برای ارسال به سواحل شرقی هند هم در جریان بود.


آفریقا:

قیمت سی اف آر آفریقای شمالی هفته گذشته ثابت و در رنج 105 تا 123 دلار در تن بود.

مصر:

قیمت پیشنهادی خریداران برای گوگرد گرانولار 120 دلار در تن سی اف آر و حتی پایین تر از این رقم بود اما فروشندگان از این قیمت ها استقبالی نکردند. هفته ی گذشته محموله ی گوگرد کلوخه با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر به مصر فروخته شد.

مراکش:

تقاضای حمل 32 تا 45 هزار تن گوگرد از خلیج آمریکا به جرف لسفار (Jorf Lasfar) مطرح شده که مربوط به قراردادهای سه ماهه است. همچنین 427 هزار تن گوگرد فله آماده ی تخلیه در جرف لسفار است که 60% آن از امارات ارسال شده است. شایان ذکر است شرکت ا.سی.پی (OCP) ساخت واحدهای جدید تولید سولفوریک اسید را در جرف لسفار کلید زد. شرکت مهندسی اسپانیایی مسئولیت ساخت این دو کارخانه جدید تولید سولفوریک اسید را برعهده گرفته است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 15 آوریل 2019

تانزانیا:

بارگیری 15 هزار تن گوگرد بسته بندی در خلیج فارس (11 تا 21 مارس) به مقصد بندر دارالسلام انجام می گیرد.

تونس:

کشتی با وزن 36490 تن گوگرد از مبدأ الرویس امارات گوگرد خود را در تونس تخلیه کرده است. تولیدکنندگان تونسی صادرات فسفریک اسید و DAP را افزایش می دهند اما ارسال TSP کاهش داشته است. علت این امر افزایش دریافت آمونیاک جهت تولید در ماه فوریه است.

آفریقای جنوبی:

شرکت تولیدکننده کاغذ سپی (Sappi) محموله ای 9 هزار تنی گوگرد گرانولار را از خلیج فارس و با قیمت 110 دلار در تن سی اف آر، تحویل ریچاردز بی (Richards Bay) خریداری کرده است. نیاز این شرکت فعلاً تأمین شده است و تا ماه ژوئن تقاضای خرید نخواهد داشت.


خلاصه ی بازار حمل ونقل:

هفته ی گذشته هزینه حمل کود برای کشتی های سوپرامکس در حوزه ی اقیانوس اطلس روند کاهشی داشت. ازدیاد بار در حوزه ی اقیانوس آرام موجب نزول قیمت شد و کشتی داران در اقیانوس اطلس هم مجبور به کاهش قیمت پیشنهادات خود شدند. بعضی از تحلیلگران معتقدند که به زودی نرخ کشتی های سوپرامکس رشد خواهد کرد و در این وضعیت باقی نمی ماند. فصل صادرات سویای برزیل هم به نسبت سال های گذشته زودتر آغاز می شود و بر نرخ حمل تأثیر گذار است.

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp