خلاصه ی جامع:

به گزارش آرگوس  این هفته با وجود به اتمام رسیدن تعطیلات در چین، تقاضایی از جانب چینی ها برای گوگرد وجود نداشت. اما تقاضا درغرب سوئز بازار را زنده نگه داشت. شرکت های موزایک (Mosaic) و کپبراس (Copebras) برای ماه آپریل گوگرد تامین میکنند و شرکت آرژانتینی بانج (Bunge) هم در بازار نقدی محموله ای برای ماه می تامین میکند. همچنین شرکت هندی پارادیپ (PPL) هم در غرب سوئز با برگزاری مناقصه ی خرید 35 تا 40 هزار تن گوگرد فعال بوده است. با این وجود باز هم بازار منتظر بازگشت چینی ها می باشد و فروشندگان هم پیش بینی می کنند که این هفته چینی ها بعد از تعطیلات طولانی مدت خود به بازار باز خواهند گشت.

سردمداران بازار:

  • با اتمام تعطیلات چین هنوز هم تقاضای گوگرد از جانب چینی مطرح نشده و همین امر موجب محدودیت تجارت شده است.
  • این هفته قیمت گوگرد خاورمیانه به بازه ی 104 تا 108 دلار در تن کاهش داشت که این قیمت به دنبال مناقصه ی شرکت مونتاجات (Muntajat) مشخص گردید.

چشم انداز ماهانه:

بعد از غیبت طولانی چینی ها در بازار، در صورت بازگشت آن ها برای خرید نقدی و تقاضای گوگرد از جانب شرکت های چینی قیمت ها مقداری افزایش خواهد داشت. اما از آن جایی که مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی دوم به زودی انجام می شود، بعید است که تقاضا در بازار نقدی تاثیر معنا داری بر قیمت قراردادها داشته باشد.

آسیا:

چین:

در هفته ی گزشته هیچ معامله ای در چین گزارش نشده است یا حداقل قطعی نشده است و بسیاری از کاربران بازار اعتقاد دارند که هنوز برای خرید بعد تعطیلات بسیار زود است. پیشنهادها برای گوگرد گرانولار 120 دلار در تن سی اف آر بوده است و خریداران هم همین قیمت یا حتی پایین تر از آن را پیشنهاد می دادند. اما درجنوب قیمت پیشنهادی خریداران 10 تا 15 دلار کمتر بود!

See also  بازار جهانی سنگ آهن 27 ژوئن 2019

پیشنهادات گوگرد کلوخه هم پیرامون 110 دلار در تن سی اف آر و برای تناژهای کم از ایران و ترکمنستان بوده است. از جانب روسیه هم گوگرد کلوخه کانتینری پیشنهاد شده است که قیمت آن تا لحظه ی انتشار این مطلب اعلام نشده است.

هند:

شرکت هندی پارادیپ (PPL) مناقصه ی خرید 35 هزار تا 40 هزار گوگرد گرانولار را برگزار می کند که در 18 فوریه بسته می شود. شرکت تجاری مواد معدنی و فلزات (MMTC) در هند هم دو پیشنهاد از جانب سوییس سنگاپور (Swiss Singapore) و کایسان (Kisan) برای مناقصه ی خرید نقدی 8 هزار تن گوگرد دریافت کرده است. این شرکت تاریخ مناقصه را یک هفته افزایش داده و تا تاریخ هفده فوریه ادامه دارد.

خاورمیانه:

قیمت فوب خاورمیانه کمتر از 104 تا 108 دلار در تن ارزیابی شده است.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران (IGCC) مناقصه ی فروش 30 هزار تن گوگرد خود را با قیمت 90 دلار در تن واگذار کرد. این محموله در اواخر فوریه در اسلویه بارگیری می شود. این شرکت همچنین مذاکرات خود را برای عقد قراردادهای طولانی مدت آغاز کرده است. سال گزشته هم این شرکت مناقصه ی سالانه جهت فروش 360 هزار تن گوگرد برگزار کرد که به علت عدم وجود فرمول مناسب قیمت گزاری به نتیجه نرسید.

قطر:

شرکت تامین کننده ی قطری مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی فروش 35 هزار تن گوگرد گرانولار خود را با قیمت 100 دلار در تن فوب راس لفان (Ras Laffan ) برگزار کرد. مناقصه ی قبلی این شرکت با قیمت 110 دلار در تن فوب به یک شرکت تجاری واگذار شده بود. قیمت ماه فوریه این شرکت هم 107 دلار در تن فوب راس لفان (Ras Laffan) بوده است.

See also  مروری بر بازار سنگ آهن 17 مه 2019

آفریقا:

مراکش:

تقاضای خرید گوگرد در مراکش به شکل قابل ملاحظه ای وجود نداشت و شرکت ا سی پی (OCP) هم تناژ مورد نظر خود را از طریق قراردادهایش تامین می کند. تامین کنندگان غرب  سوئز قیمت 100 دلار در تن فوب را پیشنهاد داده اند اما خریداران مراکشی قبول نکرده اند. احتمالا تا نیمه ی دوم تقاضایی از جانب شرکت های مراکشی برای گوگرد وجود نخواهد داشت.

آفریقای جنوبی:

هیچ معامله ای قطعی نشده است اما قیمت های شرکت ریچارد بی (Richard Bay) معادل 120 دلار در تن سی اف آر است. هزینه حمل از خاورمیانه به آفریقای جنوبی هم معادل 13 تا 15 دلار در تن می باشد.

تونس:

شنیده ها حاکی از فروش چهار محموله به تونس با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر می باشد. سه محموله از مبدا خاور میانه به تونس ارسال می شود و محموله ی چهارم هم از کشور جورجیا، یکی از ایالت های جنوبی آمریکا به تونس ارسال می شود.

تنظیم گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp