خلاصه جامع:

هفته ی گذشته تمایل اندک خریداران به تهیه گوگرد موجب شد که قیمت گوگرد گرانولار در اکثر بازارها روند ثابت تا کاهشی را در پیش بگیرد. بازار راکد بود و خریدوفروش گوگرد هم محدود زیرا خریداران منتظر جهت گیری مشخص و واضح قیمت گوگرد بودند. توجه خریداران به مناقصه ی فروش ماهانه ی شرکت مونتاجات (Muntajat) جلب شده است تا آن ها را در مورد جهت گیری بازار گوگرد راهنمایی کند.

از سوی دیگر با افزایش تقاضا در بازار گوگرد هندوستان مواجه شدیم. شرکت پارادیپ (Paradeep Phosphates) این هفته مناقصه ای جهت خرید 35 الی 40 هزار تن گوگرد برای ارسال در ماه جولای برگزار خواهد کرد و به 12 هفته غیبت در بازار نقدی پایان می دهد. شرکت هندی کرماندل (Coromandel) هم به دنبال خرید نقدی گوگرد است.

شرکت پتروشیمی خارک ایران مناقصه ی فروش 30 هزار تن گوگرد را برگزار کرد. همچنین در آمریکای شمالی هم معاملاتی با قیمت های پایین تر منعقد شده اند.


سردمداران بازار:

  • این هفته مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی سوم آغاز می شود و همین امر موجب کاهش تقاضا در بازار نقدی خواهد شد.
  • موجودی گوگرد در بنادر رود یانگ تسه (Yangtze) بین 1.72 الی 1.9 میلیون تن گزارش شده که بالاترین میزان در سال 2019 است. احتمال می رود که این مسئله موجب کاهش واردات گوگرد شود.

چشم انداز ماهانه:

انتظار می رود که ناتوانی در بارگیری گوگرد جامد در بندر بیومنت (Beaumont) آمریکا تا آغاز سال 2020 طول بکشد. این مسئله موجب راکد شدن بازار می شود. واردات گوگرد جامد به آمریکا کاهش می یابد و موجودی گوگرد مایع آمریکا بیشتر می شود.


آسیا:

چین:

خریداران و تاجران منتظر هرگونه نشانه و سیگنالی از بازار هستند تا جهت گیری قیمت گوگرد مشخص شود و بعد از چندین هفته رکود بازار، فعالیت خود را آغاز کنند. بعضی افراد بر این باورند که با آغاز مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی سوم روند قیمت گوگرد مشخص می شود.

هفته ی گذشته بازار گوگرد چین هم راکد بود. معاملات نقدی محدود و قیمت گوگرد هم ثابت باقی ماند. هیچ پیشرفتی در روند نزولی بازار فسفات دیده نشد و موجودی گوگرد در بنادر چین هم در حال افزایش است و هم اکنون به 1.9 میلیون تن رسیده است.

محموله ی 25 هزار تنی گوگرد گرانولار ایران با قیمت 115 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر، تحویل در ماه جولای و رود یانگ تسه به فروش رفته است. گوگرد گرانول خاورمیانه با قیمت 120 الی 121 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر برای تحویل در ماه جولای به فروش می رود اما خریداران قیمت 118 دلار در تن را پیشنهاد می دهند. اختلاف بین قیمت پیشنهادی خریداران و فروشندگان زیاد نیست اما با توجه به بلاتکلیفی بازار در حال حاضر، هیچ کدام از طرفین حاضر به پذیرفتن قیمت پیشنهادی طرف مقابل نیستند.

خریداران چینی قیمت 115 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را برای محموله ی 8 هزار تنی گوگرد گرانولار ویتنام پیشنهاد می دادند. محموله ای از خلیج غربی آمریکای شمالی هم با قیمتی مشابه به چین فروخته شد.

در جنوب چین گوگرد ترکمنستان با قیمت 116 الی 117 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر پیشنهاد می شد. گوگرد خاورمیانه هم با قیمت 115 الی 116 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل ماه جولای پیشنهاد شد. طبق گزارش ها معامله ای با نرخ 118 دلار در تن منعقد شده اما این خبر هنوز تأیید نشده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 25 آوریل 2019

شایان ذکر است که هفته ی گذشته هیچ گوگرد کلوخه ای در بازار چین معامله نشد و در نتیجه جهت گیری قیمت آن مشخص نیست. در حال حاضر گوگرد مایع 93 الی 95 دلار در تن قیمت گذاری شده و معامله ای هم با همین نرخ منعقد شده است.

هند:

شرکت تولیدی کود پارادیپ به بازار نقدی بازگشته است و به دنبال خرید 35 الی 40 هزار تن گوگرد از طریق مناقصه است. مناقصه ی خرید این شرکت 17 ژوئن بسته می شود. محموله ی خریداری شده 5 الی 10 جولای به هند خواهد رسید. شرکت پارادیپ آخرین بار در اواخر فوریه در بازار نقدی حضور داشت. شرکت تولیدکننده کود کرماندل هم به گوگرد نیاز دارد.

قابل ذکر است که کمبود آب در هندوستان فعالیت های صنعتی را در همه ی زوایا تحت الشعاع قرار داده است. بعضی از تولیدکنندگان هندی امیدوارند که بادهای موسمی پیش رو موجب بازگشت تقاضای داخلی گوگرد شود.

هندوستان 418 هزار تن گوگرد در سه ماهه ی اول سال 2019 وارد کرده است که به نسبت بازه ی مشابه در سال گذشته 21% رشد داشته است و بالاترین میزان واردات از سه ماهه سوم سال 2014 بوده است. 92 درصد گوگرد وارداتی به هند از مبدأ خاورمیانه بوده و امارات با ارسال 242 هزار تن گوگرد به هند در صدر صادرکنندگان است. واردات هند از عربستان هم با رشد 85 درصدی به 44 هزار تن رسیده در حالی که صادرات قطر به هند ثابت باقی مانده است. واردات از ژاپن هم با کاهش 10 درصدی به 22 هزار تن رسید.

هند در ماه مارس 93 هزار تن گوگرد وارد کرده که به نسبت سال قبل کاهش 29 درصدی داشته است. امارات و بحرین به ترتیب با ارسال 77 و 11 هزار تن گوگرد به هند در صدر صادرکنندگان در ماه مارس بوده اند.

صادرات گوگرد هندوستان در سه ماهه ی اول با 23% کاهش به 105 هزار تن رسید. 99% گوگرد صادراتی هند به چین ارسال شده است.


خاورمیانه:

معامله نقدی گوگرد به علت تعطیلات عید فطر و اجلاس IFA در مونترال کانادا راکد بود. انتظار می رود که این هفته مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی سوم در خاورمیانه آغاز شود. در حال حاضر تنها معامله ی نقدی بر پایه ی فوب در خاورمیانه، مناقصه ی فروش گوگرد توسط شرکت قطری مونتاجات است.

ایران:

قیمت گوگرد ایران بر پایه ی فوب طی مناقصه ی فروش شرکت پتروشیمی خارک به 71 الی 81 دلار در تن کاهش یافت. این قیمت هنوز توسط طرفین تأیید نشده است اما به طور کل قیمت های پیشنهادی در همین بازه گزارش شده است.

شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ی فروش 55 هزار تن گوگرد خود را کنسل کرده و مناقصه ی جدیدی با همان تناژ برگزار کرده که در 17 ژوئن بسته می شود. اگر بازهم قیمت های پیشنهادی خریداران به نرخ هدف شرکت بازرگانی گاز ایران نزدیک نباشد، این مناقصه بار دیگر کنسل خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 22 اکتبر 2019

قطر:

مناقصه ی فروش ماهانه شرکت قطری مونتاجات در 18 ژوئن بسته می شود.

امارات:

فعالیت در بندر الرویس هم چنان تحت محدودیت های عملیاتی است. ترمینال مربوط به گوگرد تحت تعمیر است و احتمالاً تا اوایل آگوست طول بکشد. تمام گوگرد صادراتی شرکت ادنک (Adnoc) توسط یک اسکله بارگیری می شود و همین امر موجب تأخیر در ارسال شده است.


آفریقا:

جمهوری دموکراتیک کنگو:

طبق گزارش ها خریدار برجسته ای از کنگو عملیات معدن خود را به علت مشکلات تکنیکی متوقف کرده است.

مصر:

تعطیلات عید فطر خرید گوگرد در مصر را کند کرد اما مصرف کنندگان گوگرد تمایل به خرید گوگرد گرانولار با قیمت 90 دلار در تن یا پایین تر بر پایه ی سی اف آر را دارند. قیمت پیشنهادی برای گوگرد کلوخه هم پایین تر از 90 دلار در تن است.

 موزامبیک:

کشتی MV V Due هفته ی آینده به بندر بیرا (Beira) خواهد رسید و 30 هزار تن گوگرد گرانولار فله را تخلیه می کند. این محموله جهت تست ارسال شده تا توان تخلیه گوگرد در بندر بیرا ارزیابی شود. این کشتی اوایل ماه مه در روسیه بارگیری شده است و حدودا 6 هزار تن از بار خود را در بندر ریچاردز بی (Richards Bay) تخلیه کرده است.

مراکش:

حدود 248 هزار تن گوگرد فله آماده ی تخلیه در بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) است.

سنگال:

در حال حاضر شرکت کود ICS/Indorama نیازی به خرید گوگرد ندارد و از موجودی خریداری شده استفاده می کند. احتمالاً این شرکت تا اواخر سه ماهه ی سوم نیازی به خرید گوگرد نخواهد داشت.

آفریقای جنوبی:

شرکت تولیدی کود فسکر (Foskor) کم کم فعالیت خود را افزایش می دهد. ماه گذشته کارمندان این شرکت در اعتصاب به سر می بردند. هم چنین یکی از ایستگاه های تولید سولفوریک اسید این شرکت هم تحت تعمیر و بازسازی بوده است. انتظار می رود عملیات بازسازی این هفته به پایان رسد.

تونس:

در حال حاضر شرکت تولیدی کود تیفرت (Tifert) نیازی به خرید نقدی گوگرد ندارد. احتمالاً در ماه جولای این شرکت اقدام به خرید گوگرد کند اما باز هم این موضوع به قیمت گوگرد در ماه جولای بستگی دارد.


خلاصه بازار حمل و نقل:

هفته ی گذشته نرخ حمل دریایی کود بر پایه ی دلار/تناژ به روند نزولی خود ادامه داد اما نرخ حمل بر پایه ی زمان (دلار/روز) کمی بالا رفت. کاهش ادامه دار قیمت سوخت، دست کشتی رانان را برای قبول نرخ پایین تر باز گذاشته است.

در اوایل هفته رزرو کشتی ها به کندی صورت می گرفت. محموله های ارسالی از آمریکا به آن سوی اقیانوس اطلس 14 هزار دلار در روز قیمت گذاری شدند. در حوضه ی اقیانوس آرام هم به علت تعطیلات و بارش های سیل آسا در اندونزی رزرو کشتی به آرامی انجام می شد. بارگیری در چندین بندر به علت این بارش ها متوقف شده بود.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp