خلاصه جامع:

هفته ی گذشته خرید نقدی گوگرد راکد بود. قیمت پیشنهادی خریداران به حدود 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر چین رسید اما باز هم تقاضای گوگرد به علت موجودی بالای بنادر و بازار ضعیف فسفات، محدود بود. قیمت گوگرد در تمامی بازارها به علت فقدان معامله و پیشنهادهای رسمی ثابت باقی ماند. در بازار فروش گوگرد بر پایه ی فوب، شرکت بازرگانی گاز ایران 100 هزار تن گوگرد را طی دو مرحله مناقصه به فروش می گذارد. مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی سوم هم از این روند مستثنی نبودند و پیش بینی می شود که هماهنگ با بازار نقدی، نرخ قرادادهای منعقد شده هم کاهش داشته باشد.


سردمداران بازار:

  • موجودی گوگرد در بنادر چین به بالاترین حد خود طی شش سال گذشته رسیده است. هفته ی گذشته موجودی بنادر معادل 2.1 میلیون تن برآورد شده است.
  • قراردادهای سه ماهه ی سوم مربوط به گوگرد مایع تمپا (Tampa) با 13 دلار کاهش به نسبت قراردادهای سه ماهه ی دوم به 75 دلار رسید.
  • شرکت ترکمن گاز (Turkmengaz) به بازار بازگشته است و حدوداً 530 هزار تن گوگرد فله آماده ی فروش دارد.

چشم انداز ماهانه:

فعالان بازار گوگرد ناامید شده اند و انتظار افزایش قیمت در سه ماهه ی سوم را ندارند. افزایش موجودی در بنادر و همچنین بازار ضعیف فسفات موجب رکود در بازار گوگرد شده است.


آسیا:

چین:

واردات گوگرد به چین این هفته رونق نداشت زیرا موجودی بنادر افزایش یافته و خریداران نیز در مورد قیمت گوگرد شک و تردید دارند. بازار ضعیف فسفات هم باعث شده که کارخانه داران تولید کود DAP را متوقف کنند و همین امر تقاضای خرید گوگرد را کاهش داده است. از سوی دیگر موجودی گوگرد در بنادر چین به حدود 2 میلیون تن رسیده که بالاترین میزان طی شش سال گذشته است.

اوایل هفته ی گذشته قیمت گوگرد تحویل رود یانگ تسه به شدت سقوط کرد. همین امر بعضی از تاجران و مصرف کنندگان محلی را ترغیب کرد که از بنادر خرید کنند. در اواخر هفته هم تقاضای داخلی افزایش یافت اما بازهم به حدی نبود که واردکنندگان را تشویق به واردات کند. به همین علت هیچ معامله جدیدی منعقد نشد.

قیمت های پیشنهادی فروشندگان و خریداران عمدتاً 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر گزارش شده است. فروشندگان برای محموله هایی که تولید خاورمیانه نبودند قیمت زیر 110 دلار را پیشنهاد می دادند. نرخ 105 دلار در تن و پایین تر از آن توسط فروشندگان پذیرفته نمی شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 9 جولای 2019

نرخ گوگرد کلوخه در هفته ی گذشته مشخص نشد اما قیمت گوگرد مایع 5 دلار در تن پایین آمد. محموله ی 3 هزار تنی گوگرد مایع هفته ی گذشته با نرخ 85 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر چین به فروش رفت. این محموله در اوایل آگوست بارگیری می شود.

هند:

هفته ی گذشته نرخ گوگرد در هند بر پایه ی سی اف آر به علت فقدان معامله و پیشنهاد قطعی در بازه ی 115 الی 120 دلار در تن ثابت باقی ماند. مناقصه ی خرید شرکت ایندراما (Indorama) در 8 جولای بسته شد اما تا زمان انتشار این گزارش قیمتی از جانب این شرکت اعلام نشده است. طبق شنیده ها محموله های کمی به شکل فله پیشنهاد می شوند اما کانتینرهای گوگرد ترکمنستان با نرخ 100 دلار در تن بر پایه ی سی آی اف فراوان هستند.

در بازار داخلی هند تقاضای خرید گوگرد کم است و انتظار می رود که این ماه هم به علت تعمیرات در بسیاری از کارخانه ها اینگونه باقی بماند. شرکت تولیدی ام آر پی ال (MRPL) به طور محدود کار می کند و دو ماه نیز کارخانه ی خود را به علت کمبود آب در هند بسته بود. طی این دو ماه هیچ گوگردی در این کارخانه تولید نشده و هنوز هم برنامه ای جهت برگزاری مناقصه ی فروش ندارد. شرکت تولیدی کود آر سی اف (RCF) هم مناقصه ای جهت فروش 3500 تن گوگرد مایع برگزار کرده است.

شایان ذکر است که هندوستان 538 هزار تن گوگرد از ابتدای سال 2019 تا پایان آوریل وارد کرده است که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 13% بالا رفته است. طبق اطلاعات آرگوس حداقل 410 هزار تن گوگرد به بنادر هند ارسال شده است. کشور امارات هم چنان در صدر صادرکنندگان است و 67% گوگرد صادراتی به هند از مبدأ امارات بوده است. گوگرد وارداتی از امارات به هند با 63% افزایش به 358 هزار تن رسیده است. واردات از عربستان صعودی هم با 85% رشد به 44 هزار تن رسیده است؛ اما واردات از قطر 51% کاهش داشته و به 66 هزار تن رسید. ژاپن هم از این قضیه مستثنی نبود و واردات هند از این کشور با 10% کاهش به 22 هزار تن رسید. طبق اطلاعات آرگوس تقریباً 25 هزار تن گوگرد مایع از ژاپن به شرکت آی سی ال (ICL) فرستاده شده است. واردات گوگرد هندوستان در ماه آوریل با 6% کاهش به 120 هزار تن رسید. 96% این تناژ از امارات به هند ارسال شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 13 ژوئن 2019

هندوستان 144 هزار تن گوگرد از ژانویه 2019 تا آوریل صادر کرده که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 25% پایین آمده است. 99% گوگرد صادراتی هند به چین ارسال شده است. کاهش گوگرد صادراتی هند به علت تقاضای پایین گوگرد بر اثر بازار ضعیف فسفات است. در ماه آوریل هم هند 39 هزار تن گوگرد صادر کرده که به نسبت آوریل قبل 28% کاهش داشته است. باز هم 99% گوگرد صادراتی هند در ماه آوریل به چین ارسال شده است.


خاورمیانه:

قراردادهای سه ماهه ی سوم هنوز تأیید نهایی نشده اند. با این حال مذاکرات بین تاجران و شرکت تولیدی ادنک (Adnoc) امارات، قیمت 100 دلار در تن بر پایه ی فوب را نشان می دهد. در بازار نقدی هم معامله ای صورت نگرفت و قیمت گوگرد خاورمیانه بر پایه ی فوب 95 الی 100 دلار در تن ثابت باقی ماند. فعالیت بعدی در خاورمیانه احتمالاً به مناقصه ی شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) مربوط می شود که طی آن 35 هزار تن گوگرد گرانول به فروش می رود.

ایران:

شرکت بازرگانی گاز ایران مناقصه ای برای فروش محموله ی مشترک گرانول و لپه ای برگزار کرده است. این محموله در اوایل آگوست از بندر عسلویه بارگیری خواهد شد. این شرکت همچنین 30 هزار تن گوگرد کلوخه هم بر پایه ی تحویل درب کارخانه ی خود در شمال ایران به فروش گذاشته است. اولین بار است که این شرکت محصول خود را درب کارخانه می فروشد.

کویت:

محموله های خریداری شده طبق قرارداد از شرکت نفت کویت «کی پی سی» به خریداران در شمال آفریقا با قیمت 90 الی 100 دلار در تن واگذار شده است؛ اما نرخ اعلامی تا لحظه ی انتشار این گزارش توسط خریداران تأیید نشده است. شرکت نفت کویت «کی پی سی» در سه ماهه ی سوم دو محموله به مقصد مراکش و تونس ارسال خواهد کرد. علاوه بر این سه محموله ی دیگر هم بر اساس نرخ ماهانه شرکت به بازار عرضه خواهد کرد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 29 مه 2019

قطر:

شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) مناقصه ی فروش ماهانه ی خود را در 23 جولای می بندد. طی این مناقصه 35 هزار تن گوگرد واگذار می شود.

عربستان صعودی:

شرکت ارامکو (Aramco) 18 بیلیون دلار سرمایه گذاری کرده تا ظرفیت تولیدی خود را در ایستگاه های مرجان (Marjan) و بری (Berri) افزایش دهد.

امارات:

شرکت ادنک نرخ رسمی جولای خود را 100 دلار در تن بر پایه ی فوب اعلام کرده است.


آفریقا:

مذاکرات پیرامون قراردادهای سه ماهه ی سوم هم چنان در جریان است. قیمت ها تقریباً در بازه ی 80 الی 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر آفریقا است.

مراکش:

هم اکنون حدود 493 هزار تن گوگرد در حال تخلیه در بندر جرف لسفار (Jorf Lasfar) است. در بازار حمل و نقل نیز در خواست ارسال 25 الی 55 هزار تن گوگرد از روسیه به این بندر در 13 الی 15 جولای مطرح شده است.

موزامبیک:

هفته ی گذشته 30 هزار تن گوگرد در بندر بیرا (Beira) تخلیه شده است. این بار از روسیه ارسال شده و اولین تخلیه گوگرد فله در بندر بیرا است که با موفقیت انجام شد.

آفریقای جنوبی:

 کشتی با وزن خالص 64 هزار تن گوگرد در 7 جولای از روسیه به بندر ریچاردز بی (Richards Bay) رسید.

سنگال:

در بازار حمل و نقل درخواست حمل 35 هزار تن گوگرد به صورت فله از روسیه به بندر (داکار) در 12 الی 22 جولای مطرح شده است.

تونس:

تولیدکنندگان کود تونس صادرات TSP و فسفریک اسید خود را در ماه ژوئن افزایش دادند در حالی که صادرات DAP کاهش داشت. هیچ آمونیاکی در این ماه به تونس وارد نشده است.


بازار حمل و نقل:

نرخ حمل کود هفته ی گذشته به علت کمبود کشتی در امریکا بالا رفت و ارسال محموله از دریای سیاه به مدیترانه و شرق آسیا با نرخ 20 الی 23 هزار دلار در روز انجام شد. محموله های عبوری از اقیانوس اطلس با قیمت 18 هزار دلار در روز رزرو شدند. در بازار حمل کود هم شرکت بی پی سی (BPC) کشتی از لیتوانی به چین با نرخ 41 دلار در تن رزرو کرده که در 18 الی 20 جولای بارگیری خواهد شد.

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp