خلاصه ی جامع

هفته ی گذشته معامله ی نقدی گوگرد در بازار جهانی نسبتاً ضعیف بود و موجب ثابت ماندن قیمت ها در اکثر بازارهای غرب و شرق سوئز گردید. موجودی بالای گوگرد در انبارهای چین و عدم خرید مشتری های هندی به علت تعمیرات گسترده در اغلب کارخانه ها موجب عدم فعالیت در شرق سوئز شد. از سوی دیگر کشورهای برزیل و مراکش هم درگیر مذاکرات پیرامون قراردادهای آتی بودند و همین امر فعالیت در غرب سوئز را محدود کرد. بازار مدیترانه بیشترین فعالیت را داشت. هم اکنون یونان گوگرد خود را برای فروش عرضه کرده است و خریداران ترکیه هم با قیمت های پایین محصول مورد نیاز خود را تهیه می کنند.


سردم داران بازار

  • شرکت بازرگانی گاز ایران و شرکت پتروشیمی خارک مناقصات فروش گوگرد خود را هفته ی گذشته برگزار کردند. طی این مناقصات 80 هزار تن گوگرد فله به فروش می رسد. این مناقصات موقعیت خوبی را برای خریداران چینی فراهم می کند تا گوگرد مورد نیاز خود را با قیمت پایین تری خریداری کنند.
  • قیمت گوگرد مایع در قرارداهای شمال غربی اروپا ثابت و 130 تا 147 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر بنلوکس (Benelux) تعیین شده است.

چشم انداز ماهانه

 چشم انداز بازار گوگرد هم چنان نزولی به نظر می رسد. بازار ضعیف محصولات نهایی مانع هرگونه افزایش احتمالی قیمت گوگرد می شود. از سوی دیگر بازگشت گوگرد روسیه به زنجیره تأمین محصول مورد نیاز شمال آفریقا به اشباع نیاز منطقه کمک خواهد کرد.


آسیا

چین

هفته ی گذشته کنفرانس کود آسیا آرگوس (Argus Asia Fertilizer) موجب پایین ماندن فعالیت نقدی بر پایه ی سی اف آر شد. در بازار گوگرد گرانولار چندین پیشنهاد از جانب خریداران با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر وجود داشت اما طبق شنیده ها تناژ درخواستی پایین بوده است. مصرف کنندگان گوگرد تمایلی به خرید محموله های کامل و با تناژ بالا ندارند و هم اکنون به علت ذخیره ی بالای گوگرد در انبارهای خود برای خرید عجله نمی کنند. از سوی دیگر بازار ضعیف فسفات هم به عدم تمایل خریداران به خرید گوگرد کمک می کند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 25 مارس 2019

موجودی گوگرد کلوخه محدود است و تمایل به خرید در بازار دیده نمی شود. مخصوصا قیمت های اخیر اجازه نمی دهد که گوگرد ترکمنستان به بندر عباس حمل شود تا به مشتری های چینی فروخته شود. بازار گوگرد مایع هم به دنبال انفجار در ایستگاه شیمیایی جیانگسو تیانجیای (Jiangsu Tianjiayi Chemical) هم چنان تحت فشار است. این حادثه اواسط مارس رخ داد.

هند

تقاضای واردات گوگرد هندوستان محدود باقی مانده است زیرا اکثر کارخانه های هندی مصرف کننده ی گوگرد دست به تعمیرات زده اند. انتظار نمی رود که قیمت گوگرد سی اف آر هند تا ماه آینده صعود داشته باشد. شرکت هندی ام آر پی ال (MRPL) هم هنوز مناقصه ی صادرات 15 هزار تن گوگرد گرانولار خود را واگذار نکرده است. این مناقصه در 15 آوریل بسته می شود و سپس نتیجه اعلام می گردد. این شرکت از 15 آوریل به مدت یک ماه تحت تعمیرات و نگهداری قرار می گیرد. از آن جایی که موجودی گوگرد در انبارهای این شرکت بالا است، این وقفه ی یک ماهه تأثیری بر روند عرضه نمی گذارد.


خاورمیانه

قیمت قراردادهای سه ماهه ی دوم در بازه ی 80 تا 104 دلار در تن بر پایه ی فوب متغیر است. حداکثر قیمت مربوط به قراردادهای منعقد شده بین شرکت ادنک (Adnoc) امارات و تاجران است. حداقل قیمت 80 دلار فوب هم مربوط به آفریقا و برزیل می شود. در بازار نقدی هیچ گونه معامله ی نقدی به گوش نمی رسد و همین امر موجب شده که قیمت ها در بازه ی 100 تا 105 دلار در تن فوب ثابت باقی بمانند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 29 جولای 2019

ایران

شرکت بازرگانی گاز ایران هفته ی گذشته به بازار نقدی بازگشت و مناقصه ای برای فروش 50 هزار تن گوگرد گرانولار برگزار کرده است. این محموله از بندر اسلویه و در نیمه ی دوم آوریل صادر خواهد شد. طبق برنامه ریزی ها این مناقصه در 15 آوریل بسته می شود و پیشنهادها فقط 3 تا 5 روز بعد از این تاریخ اعتبار دارند. مذاکرات پیرامون قرارداهای این شرکت هم چنان ادامه دارد.

شرکت پتروشیمی خارک هم مناقصه ی فروش 30 هزار تن گوگرد (افزایش یا کاهش 10 درصدی) را برگزار می کند. این محموله در 23 تا 30 آوریل و از جزیره خارک بارگیری می شود. هزینه ی حمل کود از ایران به چین حدود 30 تا 35 دلار در تن تخمین زده می شود.

قطر

انتظار می رود که هفته ی آینده شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) محموله ی گرانولار 35 هزار تنی ماهانه خود را به بازار نقدی عرضه کند.

امارات

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ام وی بوتینا (MV Butinah) متعلق به شرکت لجستیک و خدمات ادنک با وزن 57347 تن در10 آوریل به بندر الرویس (Ruwais) می رسد.


آفریقا

قراردادهای سه ماهه ی دوم آفریقای شمالی هم اکنون در بازه ی 80 تا 105 دلار در تن سی اف آر هستند. طبق شنیده ها حداکثر قیمت فوق مربوط به محموله های ارسالی به شرکت تونسی جی سی تی (GCT) است اما هنوز خریدار این خبر را تأیید نکرده است. محموله های خاورمیانه هم حداکثر قیمت را دارند. گوگرد گرانولار روسیه 90 دلار در تن سی اف آر و محصول کلوخه آن 80 دلار در تن است. حداقل قیمت به تأمین کنندگان مدیترانه برمی گردد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 7 آگوست 2019

مصر

خریداران مصری قیمت 100 دلار در تن سی اف آر را برای محصول گرانولار و حدوداً 90 دلار در تن را برای کلوخه پیشنهاد می دهند.

مراکش

انتظار نمی رود که شرکت تولیدکننده کود ا سی پی (OCP) در سه ماهه ی دوم 2019 به بازار نقدی بازگردد زیرا نیاز خود تا ماه ژوئیه را از طریق قرارداد خریداری کرده است.

آفریقای جنوبی

هفته ی گذشته 30 هزار تن گوگرد در بندر ریچاردز بی (Richards Bay) تخلیه شد. به نظر می رسد که این محموله مربوط به شرکت تولیدی کود فسکر (Foskor) است. قابل ذکر است که احتمال وقوع اعتصاب در فسکر به گوش می رسد و در نتیجه فعالیت این شرکت حدوداً دو ماه به تعویق خواهد افتاد. قیمت حمل کود از خاورمیانه به آفریقای جنوبی 15 تا 17 دلار در تن ارزیابی شده است.


خلاصه بازار حمل و نقل

به علت عدم حضور شرکت های چارتر قیمت حمل کود هفته ی گذشته با کاهش روبرو شد. طبق گزارش ها در شمال اروپا چندین شرکت به دنبال کشتی حمل کود در دریای بالتیک و شمال اروپا بودند زیرا شرایط آب و هوایی برای صادرات مناسب بود اما در سایر نقاط نظیر اقیانوس اطلس و آرام درخواست ها و مذاکرات محدود بود و همین امر به روند نزولی قیمت حمل کود کمک کرد.

تهیه گزارش: محمدرضا برکچیان

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp