خلاصه جامع:

هفته ی گذشته نرخ گوگرد بر پایه ی سی اف آر به هیچ مقصدی در دنیا بالای 100 دلار در تن گزارش نشده و در بازارهای مطرح صادراتی زیر صد دلار در تن بر پایه ی سی اف آر بود. بعد از اینکه خریداری برزیلی محموله ی گوگرد خود را با نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر دریافت کرد، چین و هند هم از این نرخ استقبال کردند و دنباله رو برزیل شدند. معاملات گوگرد در جنوب چین و شرکت هندی CIL با قیمت زیر 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر منعقد شدند.

کاهش قیمت گوگرد سی اف آر به زیر 100 دلار برای اکثر بازاریان تعجب برانگیز نبود. بازار کود هم چنان روند نزولی دارد، در نتیجه تقاضای خرید گوگرد در ادامه ی سه ماهه ی سوم ضعیف خواهد بود. اکثراً مصرف کنندگان گوگرد نیاز خود را در سه ماهه ی سوم قبلاً خریداری کرده اند و تمام چشم ها به آغاز سه ماهه ی چهارم دوخته شده است.


سردمداران بازار:

  • ایران طی دو مناقصه نقدی 80 هزار تن گوگرد گرانول را به بازار عرضه کرده است. این مناقصه ها این هفته بسته می شوند و اگر واگذار شوند قیمت فوب جدید ایران را مشخص خواهند کرد.
  • گوگرد مورد نیاز آمریکای لاتین عمدتاً برای ماه آگوست و سپتامبر تأمین شده است و نقدینگی منطقه را به حداقل رسانده است.

چشم انداز ماهانه:

خرید و فروش گوگرد در بازارهای اصلی گوگرد به روند کند خود در سه ماهه ی سوم ادامه می دهد زیرا بیشتر خریداران مطرح نیاز خود را قبلاً خریداری کرده اند و خرید گوگرد به سه ماهه ی چهارم کشیده شده است. با توجه به این که نقدینگی به حداقل خود رسیده، انتظار می رود که روند نزولی قیمت گوگرد کمتر گردد یا کلا متوقف شود. عدم انجام معاملات موجب می شود که قیمت ها در بازه ی محدودی نوسان داشته باشند و از سقوط بیشتر قیمت گوگرد جلوگیری می کند.


آسیا:

چین:

قیمت گوگرد گرانول هفته ی گذشته به 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر کاهش یافت. خریداری در جنوب چین 35 الی 45 هزار تن گوگرد گرانول خاورمیانه را از تاجری چینی با نرخ 95 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر خرید. این محموله ی در نیمه ی دوم آگوست بارگیری خواهد شد. خریدار دیگری در رود یانگ تسه محموله ای را با قیمت 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر خرید. طبق گزارش ها بعضی از خریداران مستقر در ناحیه یانگ تسه نرخ 90 دلار سی اف آر را برای گوگرد گرانول پیشنهاد می دهند. قیمت گوگرد در چین 80 الی 98 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ارزیابی می شود.

قیمت نقدی گوگرد از ژوئن 2017 به این میزان نرسیده بود و به نسبت سپتامبر-اکتبر سال گذشته که با قیمت 180 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر معامله می شد، نصف ارزش خود را از دست داده است. به علت موجودی گوگرد در بنادر چین، چشم انداز بازار گوگرد هم چنان ضعیف انتظار می رود. اکثر خریداران چینی هنوز هم منتظر کاهش بیشتر قیمت گوگرد هستند. در نتیجه تاجران داخلی به دنبال خرید گوگرد با قیمت 780 الی 790 یوآن در تن برای ارسال در سپتامبر هستند.

معاملات گوگرد کلوخه رونق نداشت و فقط یک محموله ی کلوخه از ترکمنستان و ایران به چین فروخته شد. طبق گزارش ها نرخ این محموله حداقل 10 دلار کمتر از گرانول بود. گوگرد مایع هم با قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر قیمت گذاری شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 19 ژوئن 2019

هندوستان:

قیمت گوگرد بر پایه ی سی اف آر هند هم از چین تبعیت کرده و هم اکنون به زیر 100 دلار رسیده است. ارزیابی ها نرخ 96 الی 98 دلار در تن را نشان می دهند. از ژوئن 2017 تا به الآن گوگرد هند به این قیمت نرسیده است. شرکت تولیدی کود CIL بیست هزار تن گوگرد مورد نیاز خود را با نرخ زیر 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر از شرکت تجاری سوئیس سنگاپور تهیه کرد. نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر هم در مناقصه ی خرید گرانول به شرکت تولید کود PPL پیشنهاد شد و طبق اخبار این مناقصه با همین نرخ واگذار شد. مناقصه ی خرید شرکت تولیدی FACT هم به پایان رسید و این شرکت نرخ 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را از جانب دو تاجر دریافت کرد. شرکت های MMTC و RCF هم مجموعاً 18 هزار تن گوگرد را طی مناقصه خواهند خرید. تقاضای حمل 20 هزار تن گوگرد از قطر به بندر Haldia در هندوستان مطرح شده که مربوط به مناقصه ی خرید شرکت IRC می باشد. شرکت تولید کود IFFCO ماهانه حدود 15 هزار تن گوکرد را از تولیدکننده داخلی هندوستان، شرکت IOC تهیه می کند.

شرکت های تولیدی گوگرد هند هم محصول خود را تا پایان این دوره پیش فروش کرده اند و هم اکنون بر سه ماهه ی چهارم سال تمرکز کرده اند. در بازار صادرات گوگرد هندوستان، مناقصه ی فروش شرکت تولیدی گوگرد MRPL در 31 جولای بسته شد. تا زمان تهیه ی این گزارش، نرخ نهایی این مناقصه مشخص نشد و طبق شنیده ها اکثر قیمت های پیشنهادی خریدارن از جانب MRPL قبول نشده و احتمالاً این مناقصه مجدداً برگزار شود.


خاورمیانه:

قیمت گوگرد فوب خاورمیانه 75 الی 79 دلار در تن ارزیابی شده است. نرخ فوب خاورمیانه از مه 2017 به زیر 80 دلار در تن نرسیده بود.

ایران:

شرکت پتروشیمی خارک هفته ی گذشته به بازار نقدی بازگشت و مناقصه ای جهت فروش 30 هزار تن گوگرد گرانول برگزار کرد. این اولین مناقصه ی فروش گوگرد این شرکت از اواسط ژوئن به بعد است. شرکت بازرگانی گاز ایران هم به بازار نقدی بازگشت و مناقصه ای جهت فروش 50 هزار تن گوگرد گرانول برگزار کرده است. قابل ذکر است که این شرکت هفته ی گذشته دو مناقصه جهت فروش 40 هزار تن گوگرد لپه ای و 60 هزار تن گوگرد کلوخه را به علت تقاضای پایین لغو کرد. دو مناقصه ی جدید شرکت پتروشیمی خارک و شرکت بازرگانی گاز ایران در 7 آگوست بسته خواهند شد و طی این مناقصات نرخ گوگرد فوب ایران تخمین زده خواهد شد.

اردن:

کشتی MV Shanghai Bulker با وزن 56719 تن 25 جولای امارات را به مقصد بندر Aqaba در اردن ترک کرد. این کشتی 5 آگوست به اردن خواهد رسید. تاجری نیز به دنبال کشتی برای حمل 45 هزار تن گوگرد از بندر Jubail در عربستان به مقصد اردن است.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) نرخ رسمی گوگرد قطر در ماه آگوست را 75 دلار در تن بر پایه ی فوب Ras Laffan تخمین زده است.

عربستان صعودی:

طبق گزارش ها مشکلات بارگیری در بندر Ruwais احتمالاً تا پایان سال ادامه خواهد داشت. این بندر از مه 2019 فقط یک اسکله فعال دارد و قادر به بارگیری محموله های بالای 50 هزار تن نیست. در ابتدا تصور می شد که این موضوع تا اوایل آگوست برطرف شود. طبق محاسبات، این مشکل، ماهانه 150 هزار تن گوگرد امارات را از چرخه ی خرید و فروش حذف می کند. شرکت اماراتی ادنک (Adnoc) به دنبال کشتی برای حمل 50 هزار تن گوگرد از Ruwais به مراکش (بارگیری در 7 الی 9 آگوست) است. این محموله مربوط به قراردادهای متعهد شده ی این شرکت است.

See also  مروری بر مهم ترین اخبار بازار سنگ آهن

آفریقا:

بار دیگر هیچ معامله ی نقدی برای محموله های بالاتر از 10 هزار تن در بازار آفریقای شمالی منعقد نشد زیرا اکثر خریداران طی قرارداد نیاز گوگرد خود را تهیه کرده اند.

مصر:

مذاکرات فروشندگان عراقی و خریداران مصری بر سر محموله های گوگرد لپه ای به شکل فله ادامه دارد. قیمت گوگرد گرانول هم چنان 80 الی 90 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر است. تقاضای گوگرد در مصر به علت تعطیلات عید قربان کم شده است.

ماداگاسکار:

کشتی MV IVS Hayakita در 8 آگوست به بندر Toamasina خواهد رسید. این کشتی از بندر الرویس امارات به سوی ماداگاسکار حرکت کرده است. شرکت معدنی Ambatovy این محموله را در اوایل ژوئن طی مناقصه ی نقدی از امارات خریده است.

آفریقای جنوبی:

شرکت کود Foskor محموله ی 40 هزار تنی گوگرد را با قیمت 80 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر برای ارسال در اواسط سپتامبر خریداری کرده است؛ اما این قیمت از جانب خریدار تائید نشده است. موجودی گوگرد در بندر ریچاردز بی خوب توصیف شده است؛ و طبق محاسبات فعالان حداقل 80 هزار تن گوگرد در این بندر موجود است. کشتی MV Texas 27 جولای به ریچاردز بی رسید. این کشتی با وزن 57970 هزار تن در قطر بارگیری شده است.

گوگرد وارداتی به آفریقای جنوبی در ماه ژانویه الی ژوئن به نسب بازه ی مشابه در سال قبل با 23% کاهش به 296 هزار تن رسیده است. امارات هم چنان اولین صادرکننده گوگرد به آفریقای جنوبی بوده و 107 هزار تن گوگرد را در این بازه به آفریقای جنوبی ارسال کرده است که به نسبت سال قبل 34% کم شده است. واردات از عربستان و قطر هم به ترتیب با %34 و %48 کاهش به 45 و 35 هزار تن کاهش یافته است. واردات گوگرد آفریقای جنوبی از قزاقستان هم با 28% کاهش به 57 هزار تن رسید. قابل ذکر است که واردات گوگرد این کشور از روسیه از صفر درصد به 50 هزار تن رسیده است. آفریقای جنوبی در ماه ژوئن 50 هزار تن گوگرد وارد کرده است که تمام این تناژ از روسیه خریداری شده است.

زامبیا:

تأمین کنندگان گوگرد شرق آفریقا با تقاضای اندک گوگرد از جانب ناحیه Coperbelt در زامبیا روبرو شدند زیرا امسال به طور مکرر با قطع تولید مواجه بودند و موجودی گوگرد در انبارهای زامبیا زیاد شده است. حتی فروشنده ای گوگرد خود را با ضرر می فروشد تا فضای انبار خالی شود.


خلاصه بازار حمل و نقل:

 نرخ حمل کود هفته ی گذشته به علت سقوط قیمت حمل کشتی های کپ سایز کود بسیار تحت فشار بود. کمبود محموله موجب کاهش نرخ حمل از خلیج شرقی آمریکای جنوبی به بازارهای آسیا شد. نرخ حمل از جنوب آمریکا به آسیا حدودا در 15.500 دلار در روز ثابت باقی ماند.

تهیه گزارش: محمدرضا برکچیان

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp