خلاصه­ ی جامع

بازار شرق سوئز صبر کرده تا ببیند چه پیش خواهد آمد! مناقصه ­های فروش ایران و قطر بعد از اتمام تعطیلات سال نو قمری در چین به پایان میرسد، در نتیجه به کشور چین هم فرصت شرکت داده خواهد­ شد. اما فروشندگان گوگرد شک دارند که تقاضای خرید چین بعد از تعطیلات رشد خواهد کرد یا خیر. در غرب هم بعضی از خریداران این هفته در بازار حضور داشتند تا از عدم فعالیت چین بهره ببرند. به همین جهت مناقصات خرید آمریکای لاتین حتمی و قریب الوقوع است.

سردمداران بازار

  • مناقصه­ی نقدی شرکت قطری مونتاجات (Muntajat)وضعیت قیمت خاورمیانه در نیمه­ی دوم فوریه را تعیین خواهد کرد.
  • تعمیرات در تصفیه خانه­های اصلی ایتالیا موجب محدودیت ماده­ی مذاب شده است و درنتیجه بعضی از خریداران را به بازار نقدی سوق داده است.
  • احتمال می­رود که چین بعد از بازگشت به بازار، قیمت سی­اف­آر برزیل را هدف قرار دهد. این قیمت به نسبت آخرین معامله­ی منعقد شده در چین کمتر است.

چشم ­انداز ماهانه

با ورود به مارچ و تامین تناژ در بازار نقدی پیش از سه ماهه­ی دوم، احتمال بهبود جزئی قیمت­ها وجود دارد. اما بسیاری از افراد انتظار افزایش قیمت­ها حداقل در سه ماهه­ی اول را ندارند.

چین

چین در تعطیلات سال نو قمری به سر می­برد و به همین علت هیچ معامله­ی جدیدی بر پایه­ی سی­اف­آر و یوان انجام نشده­ است. قیمت­ها بدون تغییر و معادل 110 تا 125 دلار در تن (سی­اف­آر) و 1.080 تا 1.090 یوان در تن در بازار داخلی می­باشد. موجودی رسمی در بنادر چین نیست و گزارشات مختلفی از این قضیه وجود دارد. بعضی از فعالان بازار کمتر از 1.3 میلیون تن محصول را گزارش داده­ اند در حالی که برخی موجودی بالاتر مخصوصا در بندر فانگ­چنگ (Fang Cheng) را اعلام کرده­اند.

 قابل به ذکر است که تولید کود شیمیایی در چین برای استفاده در صنعت کشاورزی در سال گزشته 5.3 درصد به نسبت سال قبل کاهش داشته است که علت آن محدودیت­های بیشتر محیطی می­باشد.

هند

شرکت خریدار ام­ام­تی­سی (MMTC) برای مناقصه­ی خرید هشت هزار تنی خود دو پیشنهاد از سوی تاجران دریافت کرده است. این مناقصه در چهار فوریه بسته می­شود. دوره­ی قیمت گذاری این هفته آغاز می­شود و پیشنهادات تا ده فوریه معتبر هستند. هیچ معامله­ی نقدی دیگری در هند به گوش نمی­رسد، خریدهای قبلی و موجودی مصرف­کنندگان در آینده احتمالا موجب در حاشیه ماندن خریداران می­شود.

گفته­ها حاکی از کساد در تقاضای داخلی است که علت آن پرکردن انبارها به صورت برنامه­ریزی شده، پایان قریب­الوقوع فصل شکر، و همچنین سقوط قیمت­های بین­المللی می­باشد. اما افزایش تولید داخلی گوگرد موجب انتظار برای افزایش قیمت می­شود. همچنین مناقصه­ی فروش گوگرد توسط پالایشگاه ریلاینس­ اینداستری (Reliance Industries) که در 21 دسامبر بسته شده هنوز در روند مذاکره است.

خاورمیانه

این هفته هیچ معامله نقدی در خاورمیانه به گوش نرسیده است و توجه­ها به مناقصه نقدی فروش در هفته آینده جلب شده است. شرکت بازرگانی گاز ایران (IGCC) به عنوان تامین­کننده گوگرد، مناقصه­­ی فروش سی هزار تن گوگرد گرانولار را برگزار می­کند. بارگیری این محموله در اواخر فوریه و در اسلویه صورت خواهد گرفت. شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) هم مناقصه فروش ماهانه خود را برگزار می­کند که طی آن 35 هزار تن گوگرد گرانولار در ماه مارچ در بندر راس لفان (Ras Laffan) بارگیری می­شود. شرکت تولیدی آدنک (Adnoc) در ابوظبی هم قیمت رسمی فروش فوریه خود را معادل 108 دلار در تن فوب در بندر الرویس (Ruwais) اعلام کرده است. این قیمت به نسبت نرخ ژانویه این شرکت، نوزده دلار در تن کاهش داشته است.

آفریقا

این هفته در بازار آفریقای شمالی هیچ معامله­­ی قطعی وجود نداشته اما خریداران به دنبال قیمت­هایی­ پایین­تر از آخرین معاملات انجام شده هستند و نرخ 120 تا 130 دلار درتن را در نظر دارند. کشور مصر گوگرد کلوخه محصول دریای سیاه را با قیمت 130 دلار در تن سی­اف­آر پیشنهاد میدهد اما خریداران به دنبال ده دلار پایین­تر از این نرخ هستند. شرکت تولیدی ان­­ا­سی ( NOC) در لیبی هم محموله­ هشت هزار تنی گوگرد خود را به شرکت گرینفیلد (Greenfield) با قیمت 110 دلار در تن فوب واگذار کرده است. بارگیری در ده فوریه و در بندر ملیتاه (Mellitah) صورت می­گرید. شرکت تولیدی کود آی­سی­اس (ICS) در سنگال قصد دارد تا در ماه آینده به بازار برگردد تا نیاز سه ماهه­ی دوم خود را تامین کند.

قابل ذکر است که براساس اطلاعات گمرک، میزان واردات گوگرد آفریقای جنوبی در سال 2018 جمعا 929 هزار تن بوده است که افزایش 74 درصدی به نسبت سال قبل داشته است. این رشد واردات ناشی از افزایش تقاضای مصرف کنندگان گوگرد در داخل کشور و همچنین تقاضای بیشتر جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) می­باشد.

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

See also  استخراج اطلاعات از طريق وبسايت Covolcano
× Call Us on WhatsApp