خلاصه جامع:

به علت تعطیلات طولانی مدت در شرق به دنبال هفتادمین سالگرد حاکمیت حزب کمونیست در چین، قیمت نقدی گوگرد غالباً ثابت باقی مانده و عقد قرارداد گوگرد بیشتر مورد توجه است. در واقع این عدم فعالیت مانع سیر نزولی بیشتر گوگرد شده و کاهش بیشتر قیمت آن را به تعویق انداخته است. با این حال اخباری که از قراردادهای سه ماهه ی چهارم به گوش می رسد هم چندان رضایت بخش نیست و همین امر می تواند به روند نزولی بازار دامن بزند. طبق شنیده ها شرکت تولید کود OCP در مراکش هیج گوگردی از شرکت اماراتی ادنک در سه ماهه ی آخر سال خریداری نخواهد کرد. عدم ارسال گوگرد ادنک به OCP موجب افزایش عرضه ی 750 هزار تنی گوگرد امارات به بازار شرق سوئز خواهد شد و طبیعتاً سیر نزولی قیمت گوگرد را تشدید خواهد کرد!

اما در غرب این موضوع باعث ثبات بیشتر قیمت ها می شود زیرا مراکش به دنبال تأمین کنندگان محلی برای تهیه گوگرد مورد نیاز خود خواهد بود. با این حال بازار کود هم چنان ضعیف است و باز هم نمی توان از ثبات قیمت ها در غرب مطمئن بود.


سردمداران بازار:

  • با وجود ادامه ی سیر نزولی قیمت گوگرد شرکت پتروشیمی خارک ایران 25 الی 30 هزار تن گوگرد را به بازار نقدی عرضه می کند و همین امر می تواند نرخ فوب ایران را تحت فشار گذاشته و به حداقل برساند.

چشم انداز ماهانه:

به سه ماهه ی چهارم نزدیک می شویم اما بازار گوگرد هم چنان راکد است و احتمالاً تا پایان سال 2019 به همین شکل باقی خواهد ماند. انتظار می رود که قیمت ها هم چنان پایین بیایند و حتی برخی از فعالان بازار پیش بینی می کنند که قیمت فوب گوگرد به 30 دلار در تن و نرخ سی.اف.آر آن به 50 دلار در تن برسد!


آسیا:

چین:

تعطیلات مربوط به هفتادمین سالگرد حاکمیت حزب کمونیست در چین آغاز شده و بازارهای چین بسته هستند. طبق شنیده ها فقط یک معامله نقدی با نرخ 67 دلار در تن بر پایه ی سی.اف.آر انجام شده که البته تائید نشده است. اکنون تمام چشم ها به بازار بعد از تعطیلات چین دوخته شده است تا بلکه بهبودی حاصل شود اما با توجه به موجودی 2.3 میلیون تنی گوگرد و انتظار افزایش آن، نباید به افزایش معامله ها خیلی امید داشت.

نرخ گوگرد سی.اف.آر چین 45 الی 72 دلار در تن ثابت باقی مانده است. گوگرد تحویل درب کارخانه چین هم 620 الی 630 دلار در تن است. کشتی MV Glovis با وزن 55705 تن، 24 سپتامبر از امارات حرکت کرده و در طبق برنامه 10 اکتبر گوگرد خود را در بندر Fangcheng چین تخلیه خواهد کرد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 25 جولای 2019

هندوستان:

شرکت مصرف کننده کود CIL به دنبال گوگرد زیر 70 دلار است و هنوز موفق نشده است که گوگرد مورد نیاز خود را تهیه کند. طبق شنیده ها این شرکت تصمیم گرفته با نرخ 70 دلار سی.اف.آر گوگرد خریداری کند اما این خبر توسط طرفین معامله تائید نشده است.

بازار گوگرد هندوستان نیز راکد است و قیمت گوگرد 73 الی 77 دلار در تن بر پایه ی سی.اف.آر هند ثابت گزارش شده است.

شایان ذکر است که هندوستان در هفت ماه اول سال 2019˛725 هزار تن گوگرد وارد کرده است که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 12 درصد افزایش داشته است. امارات هم چنان صادر کننده اصلی به هندوستان است و بیش از 60% واردات گوگرد هند از امارات ارسال شده است.

طبق اطلاعات آرگوس، 546 هزار تن ازگوگرد بارگیری شده در بندر Ruwais امارات به بنادر هند در بازه ی ذکر شده ارسال شده است. قطر و عربستان صعودی هر کدام به ترتیب 102 هزار و 56 هزار گوگرد در این بازه به هند صادر کرده اند. هندوستان مجموعاً 48 هزار تن گوگرد از ژاپن وارد کرده که رشد 36 درصدی داشته است. البته هندوستان گوگرد مایع از ژاپن خریداری می کند.

همچنین هند 325 هزار تن گوگرد در هفت ماه اول 2019 صادر کرده است که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 6 درصد کاهش داشته است. چین هم چنان اولین واردکننده گوگرد هند است و 99 درصد گوگرد تولیدی هندوستان مستقیماً به چین ارسال می شود. 323 هزار تن گوگرد هندی در هفت ماه نخست 2019 به چین وارد شده است.


خاورمیانه:

تنها قیمت به دست آمده از بازار خاورمیانه به قراردادهای سه ماهه ی چهارم مربوط می شود که بین تاجران و شرکت اماراتی ادنک عمدتاً با نرخ 48 الی 50 دلار در تن بر پایه ی فوب است. محموله های ارسالی از خاورمیانه به شمال آفریقا با نرخ 60 دلار در تن بر پایه ی سی.اف.آر مذاکره شده اند. در نتیجه نرخ فوب معادل 40 دلار در تن است. با این حال این خبر هنوز تائید نشده است.

750 هزار تن گوگرد خاورمیانه از چرخه ی فروش طی قرارداد خارج شده و احتمالاً در بازار نقدی عرضه خواهد شد. ظاهراً تولیدکنندگان برزیلی نیز محصول خود را طی قرارداد عرضه نخواهند کرد. نرخ گوگرد خاورمیانه در قراردادهای سه ماهه ی چهارم بین 42 الی 50 دلار بر پایه ی فوب است. در بازار نقدی نیز 46 الی 49 دلار در تن بر پایه ی فوب ارزیابی شده است.

See also  بررسی روند عرضه و تقاضا سنگ آهن در چین

بحرین:

 شرکت دولتی تولیدکننده گوگرد Bapco مذاکرات خود پیرامون قراردادهای 2020 را آغاز کرده است. این شرکت در مناقصه ی فروش 2019 خود 120 هزار تن گوگرد را فروخت که طبق قرارداد، ماهانه 10 هزار تن گوگرد را ارسال کرده است.

ایران:

شرکت پتروشیمی خارک مناقصه ای برای فروش 25 الی 30 هزار تن گوگرد گرانول برگزار می کند. گوگرد فروخته شده 15 الی 25 اکتبر در جزیره خارک بارگیری خواهد شد.

در همین حال تفاهم نامه ای بین شرکت پتروشیمی ایلام و شرکت نورهان صنایع برای ساخت واحد جدید تولید گوگرد به امضا رسیده است. ایستگاه جدید قادر خواهد بود 8815 هزار تن گوگرد در سال تولید کند. همچنین ایران برنامه ریزی کرده است تا دو پالایشگاه جدید با ظرفیت 450 هزار تن در روز را در خلیج عمان بسازد.

عراق:

وزارت نفت عراق در 30 سپتامبر اعلام کرد که 76% از ساخت پالایشگاه کربلا با ظرفیت تولید 140 هزار تن گوگرد در روز تکمیل شده است.

کویت:

شرکت نفت کویت «کی پی سی» قیمت ماهانه گوگرد خود را (KSP) برای ماه اکتبر 46 دلار در تن بر پایه ی فوب اعلام کرد.

قطر:

شرکت قطری مونتاجات نرخ 48 دلار در تن بر پایه ی فوب را به عنوان نرخ اکتبر خود اعلام کرد (QSP) که به نسبت نرخ سپتامبر قطر 17 دلار در تن کاهش داشته است! طبق شنیده ها این شرکت مناقصه ی نقدی ماهانه ی معمول خود را برای نوامبر و دسامبر برگزار نخواهد کرد.

عربستان صعودی:

در بازار حمل و نقل عربستان در خواستی برای ارسال 38 الی 50 هزار تن گوگرد برای ارسال به چین مطرح شده است. این محموله 6 الی 8 اکتبر در Jubail بارگیری خواهد شد.

امارات:

شرکت ادنک قیمت رسمی اکتبر خود را (OSP) 49 دلار در تن بر پایه ی فوب تعیین کرده است.


آفریقا:

شرکت مراکشی OCP نرخ 52 الی 65 دلار در تن را برای قراردادهای خود در سه ماهه ی چهارم دریافت کرده است. حداکثر قیمت مربوط به گوگرد خاورمیانه و حداقل آن به محموله های مدیترانه و اروپا مربوط است. نرخ گوگرد روسیه در میانه ی این بازه است. شرکت OCP تصمیم گرفته تا گوگرد گرانول مورد نیاز خود را در سه ماهه ی پایانی سال از روسیه تهیه کند. در نتیجه هیچ گوگردی از شرکت اماراتی ادنک خریداری نخواهد کرد. شرکت تولید کود GCT در تونس نیز به مذاکرات خود ادامه می دهد اما هنوز هیچ قراردادی منعقد نکرده است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 18 جولای 2019

در بازار نقدی بعید است که خریداران بیشتر از 60 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را بپردازند. قیمت های پیشنهادی خریداران خرده هم ریزش کرده و نرخ گوگرد کلوخه به زیر 60 دلار در تن رسیده است.

به طور کلی قیمت گوگرد در آفریقا 55 الی 65 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر ارزیابی شده است.

مصر:

خریداران مصری نرخ کمتر از 60 دلار در تن بر پایه ی سی.اف.آر را برای گرانول پیشنهاد می دهند. آخرین نرخ گوگرد کلوخه معامله شده هم 50 دلار در تن بر پایه ی سی.اف.آر گزارش شده است.

سنگال:

شرکت سنگالی تولید فسفات ICS ماهانه 40 هزار تن گوگرد را در سه ماهه ی چهارم دریافت خواهد کرد. این شرکت اخیراً گوگرد مورد نیاز خود را با قیمت 70 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر از شرکت اماراتی ادنک خریداری کرده است؛ اما این خبر از جانب طرفین معامله تائید نشده است.

آفریقا جنوبی:

واردات گوگرد آفریقای جنوبی از آغاز سال 2019 الی جولای به 441 هزار تن رسید که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 22 درصد کاهش داشته است. قطر و قزاقستان هر کدام با ارسال به ترتیب 130 هزار و 108 هزار تن، بیشترین تناژ گوگرد را به آفریقای جنوبی صادر کردند ولی باز هم صادرات هرکدام به ترتیب 9% و 23% کاهش داشته است. امارات سومین کشور صادرکننده گوگرد به آفریقای جنوبی بوده که 107 هزار تن گوگرد به این کشور صادر کرده است و به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 50% کاهش داشته است. واردات از روسیه نیز از تناژ صفر به 50 هزار تن رسید.

تونس:

اعتصاب در بندر Sfax که بر فعالیت شرکت Tifert اثر گذاشته بود به اتمام رسیده و این شرکت گوگرد کافی برای عرضه در سه ماهه ی چهارم را دارد.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp