به گزارش متال بولتن قیمت انواع سنگ آهن در روز سه شنبه 7 مه به بالای 95 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر جهش کرد. این افزایش قیمت به علت قطع فعالیت معدن بروکوتو (Brukutu) از سری معادن شرکت برزیلی وله (Vale) است. شاخص سنگ آهن عیار 62%، 1.81 دلار در تن و شاخص سنگ آهن عیار 65% هم 0.80 دلار در تن رشد کرد. قیمت های اعلامی متال بولتن در روز سه شنبه به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 96.15 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.81 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 94.83 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.46 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 98.86 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.89 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 86.36 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 0.88 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 110.40 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 0.80 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 689 یوآن در تن (Wet)، معادل 93.53 دلار در تن (Dry). افزایش 13 یوآنی در تن.

سردمداران بازار:

اواخر روز دوشنبه شرکت برزیلی وله از تعلیق مجدد فعالیت معدن بروکوتو خبر داد. فعالیت معدن بروکوتو با توان تولید 30 میلیون تن سنگ آهن در سال پس از حادثه ی دلخراش وله در ژانویه 2019 متوقف شد اما دادگاهی در برزیل، مجوز ادامه ی فعالیت این معدن را صادر کرد که این مجوز نیز دوشنبه شب لغو گردید و هرگونه فعالیت در معدن بروکوتو متوقف شد. هم اکنون انتظار می رود که میزان فروش سنگ آهن این شرکت سقوط کند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 12 مارس 2019

در واکنش به خبر منتشر شده در مورد معدن بروکوتو، بازار آتی محصولات آهنی چین در روز سه شنبه صعودی شد اما در اواخر روز روند اصلاحی در پیش گرفت. دو محموله ی پیلبارا کپسایز (Capesize) برای اوایل ماه ژوئن فروخته شدند. قیمت یکی از این محموله ها 1.60 دلار در تن بالاتر از آخرین معامله صورت گرفته در هفته ی گذشته بود و محموله ی دیگر نیز با پرمیوم 2.25 دلار در تن بر اساس میانگین شاخص سنگ آهن عیار 62% در ماه ژوئن به فروش رفت. در بازار ثانویه پرمیوم 2 دلار در تن برای سنگ آهن پیلبارای کپسایز و پرمیوم 1.80 دلار در تن جهت محموله ی مشترک سنگ آهن پیلبارا و کلوخه در نظر گرفته شده است.

روز سه شنبه شاهد افزایش پیشنهادات فروشندگان و رشد قیمت معاملات در بنادر چین بودیم و به گفته ی منابع مطلع، اختلاف بین قیمت های پیشنهادی خریداران و فروشندگان افزایش یافته بود. فعالیت اکثر کوره های ذوب آهن در قطب فولاد چین، استان تانگشان، به حالت تعلیق در آمده است زیرا مقامات محلی در پی کاهش آلودگی های زیست محیطی هستند. این محدودیت ها جهت کاهش دود و گازهای تولید شده در کوره های ذوب آهن تدریجی اعلام شده اند. کنترل آلودگی فقط به کارخانه های فولادسازی ختم نمی شود و اخیراً فعالیت بنادر در رودخانه ی یانگ تسه (Yangtze) را هم تحت الشعاع قرار داده است. احتمال بسته شدن بنادر نانتونگ (Nantong) و لوجینگ (Luojing) به گوش می رسد. اگر این اتفاق رخ دهد، شاهد افزایش تراکم فعالیت در سایر بنادر رودخانه یانگ تسه خواهیم بود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 7 آگوست 2019

نقل قول روز:

به عقیده ی کارخانه داری در شمال چین ، جهش قیمت سنگ آهن به علت تعلیق فعالیت معدن بروکوتو فراتر از حد تصور بوده و احتمالا به زودی شاهد روند اصلاحی قیمت ها خواهیم بود.

تهیه گزارش: جواد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp