بازار سنگ آهن حمل شده از راه دریا در روز جمعه 8 مارس به دنبال کاهش تقاضا افت کرد. از سوی دیگر اخبار جدید چین در مورد مالیات موجب عدم اطمینان از آینده ی بازار فولاد شده است. به گزارش پلتس شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 84.85 دلار در تن سی اف آر شمال چین برآورد شده است که 2.20 دلار در تن پایین آمده است.

شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 97.35 دلار در تن سی اف آر شمال چین اعلام شد که 2.20 دلار در تن کاهش داشته است. به این ترتیب اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد و 65 درصد 12.5 دلار در تن است. ارزیابی پلتس شاخص سنگ آهن عیار 58 درصد را هم 76.65 دلار در تن نشان داد که 1.65 دلار در تن افت داشته است. اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 58 درصد و 62 درصد به 8.20 دلار در تن کاهش یافته است.

 دولت چین جمع آوری مالیات مستغلات و املاک را در راستای به ثبات رساندن قیمت مسکن به زودی آغاز خواهد کرد. این تصمیم در اجلاس روز جمعه اتخاذ شده است. به گفته ی فردی فولادساز، هیچ نشانه ای از پیشرفت در بازار املاک دیده نمی شود و از سوی دیگر تقاضای میلگرد به علت ضعف بازار املاک کاهش می یابد. تاجران نگران اند که اخبار منتشره مبنی بر جمع آوری مالیات بر املاک و مستغلات بر تقاضای فولاد تأثیری منفی داشته باشد و به دنبال آن قیمت سنگ آهن هم سقوط کند.

فولادسازان در خرید سنگ آهن هم از بنادر و هم از بازار دریایی بسیار محتاط عمل می کنند. تاجری از شانگهای آماده ی فروش و بارگیری سنگ آهن در اواسط آوریل بود اما هیچ پیشنهاد قطعی از جانب خریداران دریافت نکرده است. در واقع پیشنهاد‌ها از جانب فروشندگان بسیار است اما معاملات قطعی نادر هستند. از سوی دیگر کنترل دقیق تولید در دو هفته ی اول مارس هم موجب کاهش خرید در بنادر شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 8 آگوست 2019

هفته ی گذشته فروشندگان شرایط سختی را تجربه کردند زیرا خریداران به دنبال سنگ آهن عیار پایین مثل اطلس (Atlas) یا پی ام آی (PMI) بودند. کارخانه های فولادسازی هم چنان به دنبال محصولات ارزان تر هستند و خصوصیات و عیار محصول را در نظر نمی گیرند.

شرکت بی اچ پی (BHP) 90 هزار تن محصول عیار 57 درصد خود را با تخفیف 1.55 دلار در تن بر نرخ میانگین آوریل پلتس و مای استیل فروخت که در 21 تا 30 مارس بارگیری خواهد شد. کنسانتره ی کارارا (Karara) با پرمیوم 3.50 دلار در تن و براساس شاخص سنگ آهن 65 درصد ارسال آوریل پلتس فروخته شد.

پلتس پرمیوم نقدی سنگ آهن کلوخه را 36 سنت تعیین کرد که به نسبت روز پنجشنبه ثابت بوده است. در طول هفته قیمت های کنسانتره داخلی به دنبال بازار سنگ آهن وارداتی پایین آمد اما تقاضای کنسانتره داخلی به علت صرفه ی اقتصادی آن بالا بود.

به گفته ی فردی از استان هبئی چین، با توجه به این موضوع که قیمت کنسانتره داخلی در مقایسه با سایر محصولات سنگ آهن حداقل قیمت را دارد، بعید است که کارخانه ها مصرف کنسانتره را کاهش دهند؛ اما به گفته ی فردی دیگر از تانگشان، تأمین کنسانتره داخلی کافی نبوده است در نتیجه بعضی از کارخانه ها مجبور به خرید کلوخه شده اند. کنسانتره داخلی عیار 66 درصد 795 یوآن در تن توسط پلتس ارزیابی شده است که به نسبت هفته ی قبل 5 یوآن در تن پایین آمده است.

شایان ذکر است که چین نمی تواند کاهش تولید سنگ آهن معدن برزیلی واله (Vale) را پوشش دهد. به علت حادثه ی پیش آمده در معدن واله ی برزیل تأمین و عرضه سنگ آهن با مشکل روبرو می شود و بعید است که چین بتواند نقش معدن واله در تولید سنگ آهن را ایفا کند و کمبود عرضه ی جهانی را جبران نماید. حتی اگر تولیدکنندگان چینی مجوز فعالیت از سوی مسئولین زیست محیطی هم دریافت کنند باز هم معدن داران چینی به علت هزینه های گزاف توانایی افزایش تولید را ندارند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 23 جولای 2019

اکثر تولیدکنندگان چینی سنگ آهن مربوط به بخش خصوصی هستند و نگران هزینه های بالای تولید می باشند. در دو سه سال گذشته استارت کنترل آلودگی در کارخانه های فولاد و معادن پکن همراه با نوسان قیمت سنگ آهن، بازار سنگ آهن داخلی چین را تضعیف کرده است. در نتیجه حداقل نیمی از فعالان این عرصه کنار کشیده اند.

از سوی دیگر هم اکنون قیمت ها به حدی رسیده که می‌تواند تولیدکننده چینی را جذب بازار کند و به تولید بیشتر سنگ آهن تشویق کند. شرایط کنونی امکان رشد مجدد سنگ آهن چین را محک خواهد زد. از 25 ژانویه و بعد از حادثه ی معدن واله قیمت ها تقریبا ثابت مانده است. چین باید حداقل 40 تا 50 میلیون تن تولید سنگ آهن خود را افزایش دهد تا بتواند کمبود عرضه ی جهانی از سوی معدن واله را جبران کند. همچنین در این شرایط نقش تأمین کنندگان حاشیه ای نظیر مالزی و ایران هم پررنگ تر می شود. قراضه نیز می تواند جایگزین بعضی از انواع سنگ آهن شود زیرا قراضه به عنوان ماده خام در کوره ی اکسیژن پایه قابل استفاده است.

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp