خلاصه جامع:

به گزارش نشریه متال بولتن قیمت سنگ آهن حمل شده از راه دریا در روز دوشنبه 7 اکتبر با وجود گزارش شرکت استرالیایی بی.اچ.پی از آسیب به تجهیزاتش در بندر هدلند˛ ثابت و بدون تغییر باقی ماند. شاخص سنگ آهن 62 درصد 93.38 دلار و شاخص سنگ آهن 65 درصد هم 100.40 دلار در تن گزارش شده اند. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز دوشنبه به شرح زیر است:

محصول قیمت تغییر/ تن
شاخص سنگ آهن 62% 93.38 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 62% پیلبارا 92.91 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 62% آلومینا پایین 91.72 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 58% پرمیوم عیار بالا 82.28 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 65% مبدأ برزیل 100.40 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 62% 739 یوآن در تن. اف اُ تی. چینگدائو (95.08 دلار در تن) ثابت

سردمداران بازار:

شرکت معدنی بی.اچ.پی استرالیا در روز دوشنبه اعلام کرد که در بندر هدلند، چهار واگن از قطار 2043 این شرکت هنگامی که توسط دستگاه car dumper در حال تخلیه بودند از ریل خارج شده اند. دستگاه car dumper برای تخلیه بار واگن ها استفاده می شود.

علت وقوع حادثه در دست بررسی است. در این حادثه فردی مجروح نشده و دستگاه آسیب دیده نیز به طی چند روز آینده تعمیر خواهد شد. با این حال شرکت بی.اچ.پی نسبت به تعهداتش به مشتریان پایبند خواهد بود و اخبار جدیدتر در رابطه با این حادثه را متعاقباً اعلام خواهد کرد.

See also  بازار جهانی اوره در هفته ی منتهی به 6 ژوئن 2019

روند تولید شرکت بی.اچ.پی در 17 اکتبر منتشر خواهد شد. طبق اعلام قبلی این شرکت در ماه جولای، در سال منتهی به 30 ژوئن 2020 مجموعاً 273 الی 286 میلیون تن سنگ آهن توسط بی.اچ.پی تولید خواهد شد. تناژ اعلام شده با در نظر گرفتن مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر و بهبود عملکرد دستگاه های car dumper در ماه سپتامبر بوده است. همانطور که گفته شد این دستگاه برای تخلیه بار واگن های قطار استفاده می شود.

شرکت استرالیایی بی.اچ.پی مجموعاً 4 قطب پردازشی (نیومن، یندی، منطقه معدنی سی و جیمبل بار) و 5 معدن دارد که با سیستم ریلی به منطقه پیلبارا در شمال غربی استرالیا وصل می شود. در هر یک از چهار قطب پردازشی بی.اچ.پی، سنگ آهن خرد شده و به کلوخه و غیره تبدیل می شود و سپس توسط شبکه ریلی به بنادر فرستاده می شود.

قابل ذکر است که بازار سنگ آهن دریایی امسال دست خوش حوادث گوناگون قرار گرفت. حادثه ی ریزش سد باطله مربوط به شرکت وله در برزیل و قطع عرضه سنگ آهن از استرالیا به علت طوفان قیمت سنگ آهن عیار متوسط را تحت تاثیر قرار دادند. این حوادث باعث شد که اختلاف بین سنگ آهن عیار بالا و عیار متوسط در ماه سپتامبر به حداقل خود در سه سال اخیر معادل 6.60 دلار در تن برسد.

با وجود اینکه بسیاری از فعالان بازار معتقدند که حادثه ی اخیر شرکت بی.اچ.پی تأثیری بر بازار سنگ آهن نخواهد داشت، برخی خلاف این نظر را دارند و هر گونه قطع عرضه ی سنگ آهن از جانب بی.اچ.پی و وله حتی موقتی و کوتاه مدت را بسیار تأثیر گزار می بینند.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 21 مارس 2019

بازارهای چین از روز سه شنبه 8 اکتبر بعد از یک هفته تعطیلات باز می شوند.


معامله ها و پیشنهادهای بازار:

  • 170 هزار تن سنگ آهن 62% پیلبارا در بازار نقدی با نرخ میانگین شاخص سنگ آهن 62% و پرمیوم 4.50 دلار در تن به فروش رفت.

تهیه گزارش: جواد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp