خلاصه جامع:

به گزارش نشریه متال بولتن قیمت سنگ آهن حمل شده از راه دریا در روز جمعه 4 اکتبر به علت تعطیلات چین به مناسبت هفتادمین سالگرد حاکمیت حزب کمونیست، ثابت و بدون تغییر باقی ماند. به مذاکرات تجاری چین و آمریکا هم کم کم نزدیک می شویم و همین امر می تواند موجب کاهش فعالیت بازاریان شود تا نتیجه مذاکرات مشخص گردد. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز جمعه به شرح زیر است:

محصول قیمت تغییر/ تن
شاخص سنگ آهن 62% 93.38 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 62% پیلبارا 92.91 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 62% آلومینا پایین 91.72 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 58% پرمیوم عیار بالا 82.28 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 65% مبدأ برزیل 100.40 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو ثابت
شاخص سنگ آهن 62% 739 یوآن در تن. اف اُ تی. چینگدائو (95.04 دلار در تن) ثابت

سردمداران بازار:

مذاکرات تجاری آمریکا و چین در روز پنجشنبه 10 اکتبر اتفاق خواهد افتاد. به عقیده ی برخی از تحلیلگران، مذاکرات جدید موجب می شود که بسیاری از فعالان بازار دست از معامله بکشند و صبر کنند تا نتیجه مذاکرات مشخص شود. با این حال قیمت سنگ آهن حمل شده از راه دریا باز هم حمایت خواهد شد زیرا فولادسازان قبل از شروع محدودیت های تولیدی زمستان در اواسط نوامبر، باید سنگ آهن مورد نیاز خود را انبار کنند. عدم فعالیت در بازار موجب ثابت باقی ماندن قیمت ها در روز جمعه شد. هیچ معامله و پیشنهادی از جانب فروشندگان و خریداران در بازار مشاهده نشد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 24 سپتامبر 2019

شایان ذکر است که بیشتر فعالیت ها در حوزه ی محصولات آهنی در پنج سال اخیر نتیجه ی تمرکز بر محافظت بیشتر از محیط زیست چین واصلاح الگوی مصرف فولادسازی در این کشور بوده است. فشار دولت چین بر کاهش آلودگی های ناشی از فولادسازی تأثیر مستقیمی بر ساخت کوره های ذوب ساحلی بزرگتر و افزایش تقاضای سنگ آهن عیار بالا شده است. در شش ماه نخست 2019، فقط قطع عرضه از جانب شرکت برزیلی وله از قیمت سنگ آهن حمایت نکرد، بلکه علاوه بر آن افزایش 10 درصدی تولید فولاد در چین هم موجب تقویت قیمت ها شد.

طبق تحلیل های فست مارکت، تولید سنگ آهن در کوره های ذوب چین در ژانویه الی آوریل به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 12.3% بیشتر شده است و مسلماً تقاضای سنگ آهن را افزایش داده است. البته افزایش تقاضای سنگ آهن با تنش های تجاری میان چین و آمریکا نیز هم زمان شده بود؛ اما اقدامات دولت چین در نیمه ی اول سال 2019 محرک بازار بود و تأثیرات ناشی از جنگ تجاری بر بازار سنگ آهن را کمرنگ تر کرد؛ اما باز هم با تمام تلاش ها، نرخ رشد تولید ناخالص ملی چین از آوریل الی ژوئن پایین و معادل 6.2% ثبت شده است. دولت چین بارها اعلام کرده است که امسال اقدامات ویژه ای انجام خواهد داد تا تأثیر جنگ تجاری بر بازار را به حداقل برساند.

بعد از افزایش دو رقمی تولید در اوایل 2019، تولید کوره های ذوب کاهش یافت در حالی که عرضه سنگ آهن از سایر کشورها بیشتر هم شده بود. فعالیت کوره های ذوب چین در ژوئن الی جولای تنها 3% افزایش یافت در حالی که در ماه مه 11% بیشتر شده بود. در ماه سپتامبر اختلاف قیمت عیارهای مختلف سنگ آهن کمتر شد و به حداقل خود در دو سال گذشته رسید.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 22 مارس 2019

تهیه گزارش: مهرداد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp