خلاصه جامع:

به گزارش نشریه متال بولتن، محدودیت های اعمالی بر فولادسازی چین بیشتر از حد انتظار افزایش یافته و همین امر مسلماً تقاضای خرید سنگ آهن و قیمت آن را در روز سه شنبه با کاهش روبرو کرده است. شاخص سنگ آهن 62 درصد 3.29 و شاخص سنگ آهن 65 درصد هم 2.90 دلار در تن پایین آمده است. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز سه شنبه به شرح زیر است:

محصولقیمتتغییر/ تن
شاخص سنگ آهن 62%90.83 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو-3.29 دلار
شاخص سنگ آهن 62% پیلبارا91.22 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو-3.29 دلار
شاخص سنگ آهن 62% آلومینا پایین88.84 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو-2.54 دلار
شاخص سنگ آهن 58% پرمیوم عیار بالا79.32 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو-2.53 دلار
شاخص سنگ آهن 65% مبدأ برزیل97.80 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو-2.90 دلار
شاخص سنگ آهن 62%741 یوآن در تن. اف اُ تی. چینگدائو (95.91 دلار در تن)-18 یوآن

سردمداران بازار:

در اواخر روز دوشنبه مقامات استان تانگشان، قطب فولاد چین، قوانین جدید در مورد فولادسازی منتشر کردند که بر اساس این ضوابط، اکثر کارخانه های فولاد محلی باید عملیات کلوخه سازی و گندله سازی خود را متوقف کنند و فعالیت کوره های ذوب برخی از آن ها نیز 50% کاهش خواهد یافت. این محدودیت های جدید از 24 سپتامبر اجرایی شده و پایان آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

هفته گذشته فعالان بازار انتظار محدودیت های سبک تری را در ایام منتهی به جشن روز ملی چین انتظار داشتند اما قوانین سختگیرانه تری اعلام شد. طبیعتاً این موضوع تقاضای خرید سنگ آهن از بنادر و یا محموله های دریایی˛ توسط فولادسازان تانگشان را در کوتاه مدت کاهش خواهد داد.

بازار آتی سنگ آهن چین از دوشنبه شب روند نزولی در پیش گرفت و شاخص سنگ آهن به نسبت آخرین معامله منعقد شده 2.4% پایین آمد. قرارداد سنگ آهن 62% اکتبر در بورس سنگاپور نیز بیشتر از 3 دلار در تن به نسبت روز قبل کاهش یافت. به همین ترتیب خرید و فروش نقدی سنگ آهن هم رونق نداشت.


نقل قول روز:

به گفته ی فولادسازی در شرق چین، محدودیت های جدی اعمال شده بر فولاد سازی در شهرهای شمالی همانند تانگشان می تواند به انباشه شدن محموله های سنگ آهن منجر شود و همین امر قیمت ها را کاهش خواهد داد.


معامله ها و پیشنهاد های بازار:

  • 100 هزار تن سنگ آهن 62% پیلبارا محصول شرکت ریوتینتو با نرخ میانگین شاخص سنگ آهن 62% و پرمیوم 4.15 دلار در تن فروخته شد.
  • 100 هزار تن سنگ آهن 64.5% Guiaba محصول شرکت برزیلی وله طی مناقصه به فروش گذاشته شده است.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

× Call Us on WhatsApp