خلاصه جامع:

به گزارش متال بولتن قیمت سنگ آهن حمل شده از راه دریا در روز دوشنبه 1 جولای مجدداً صعود کرد. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 5.18 دلار در تن و شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 3.40 دلار در تن افزایش یافت. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز دوشنبه به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 123.65 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 5.18 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 121.69 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 5.18 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 125.76 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 6.12 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 113.67 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 4.56 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 131.50 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.40 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 884 یوآن در تن (Wet)، معادل 119.11 دلار در تن (Dry). افزایش 20 یوآنی در تن.

سردمداران بازار:

تجارت سنگ آهن عیار 65% طی قرارداد رونق داشت و تا ساعت 6:40 بعدازظهر روز دوشنبه 1 جولای، 250 هزار تن معامله در این زمینه منعقد شد. در همین حال کاهش تنش های تجاری میان آمریکا و چین و مذاکرات تجاری مثبت این کشورها موجب بهبود بازار فولاد گردید. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حاشیه ی اجلاس سران گروه 20 به همتای چینی خود اعلام کرد که قصد اعمال تعرفه ی اضافی بر کالاهای چینی را ندارد. همین خبر موجب رونق بازار فولاد شد و شاخص میلگرد چین بر پایه ی فوب با جهش 9.13 دلاری در تن به 521.63 دلار رسید. با این حال بعضی از فعالان بازار معتقدند که افزایش نرخ سنگ آهن ناشی از کاهش تنش های تجاری نیست. آن ها معتقدند که قیمت فولاد به وسیله ی محدودیت های زیست محیطی در چین حمایت می شود و افزایش قیمت فولاد هم موجب صعود نرخ سنگ آهن شده است. اکنون تاجران بیشتر از مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا، به عملکرد بازار سنگ آهن در نیمه ی دوم سال 2019 توجه می کنند، مخصوصاً میزان تقاضا و خرید قبل از تعطیلات ملی در ماه اکتبر.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 30 آگوست 2019

با این حال بعضی دیگر از فعالان بازار بر این باورند که هرگونه افزایش یا کاهش تنش های تجاری میان چین و آمریکا بر قیمت های بازار تأثیر مستقیم دارد. به گفته ی تاجری چینی، مردم عاشق اخبار هستند و به همین ترتیب با انتشار خبر بهبود روابط تجاری چین و آمریکا، شاهد افزایش قیمت ها بودیم. در همین حال ترس از کمبود عرضه ی سنگ آهن در ماه جولای هم بر روند صعودی قیمت ها اثرگذار بوده است.

فعالیت فیزیکی در بازار سنگ آهن در روز دوشنبه محدود بود و خریداران قیمت 119 الی 125 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر تحویل چین را برای سنگ آهن پیلبارا (Pilbara) پیشنهاد می دادند اما معامله ای منعقد نشد. نرخ های بالای پیشنهادی از جانب خریداران نشانگر تلاش آن ها برای یافتن محموله ی قابل ارسال در ماه جولای است. انتظار می رود که به علت تعمیرات در شرکت بی اچ پی (BHP) استرالیا در اوایل جولای، شاهد کاهش عرضه ی سنگ آهن استرالیا در ماه جولای باشیم.

معاملات در بنادر چین رونق داشت و قیمت سنگ آهن پیلبارا 15 الی 30 یوآن در تن در استان تانگشان و 25 الی 30 یوآن در استان شاندونگ بالا رفت. قابل ذکر است که موجودی سنگ آهن در 45 بندر اصلی چین برای هشتمین هفته ی متوالی کاهش داشته و به 115.7 میلیون تن رسیده است.


نقل قول روز:

 به گفته ی خریداری چینی، با وجود محدودیت های شدید فولادسازی در بعضی مناطق چین، میانگین سود فولادسازان هنوز هم خوب است و ممکن است بالا هم برود. در نتیجه تقاضای فولادسازان برای خرید سنگ آهن عیار بالا با وجود قیمت زیاد آن، بیشتر می شود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 13 ژوئن 2019

تهیه گزارش: جواد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp