خلاصه جامع:

به گزارش متال بولتن قیمت فیزیکی سنگ آهن در روز دوشنبه 17 ژوئن عقب نشینی کرد. پنجشنبه و جمعه گذشته قیمت سنگ آهن بر پایه ی سی اف آر به بالای 110 دلار در تن رسید اما دوشنبه روند نزولی در پیش گرفت. پرمیوم سنگ آهن پیلبارا (Pilbara) استرالیا نیز هم چنان قوی است. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 2.09 دلار در تن و شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 1.50 دلار در تن پایین آمدند. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز دوشنبه به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 108.21 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 2.09 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 107.01 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 2.09 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 110.75 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 3.46 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 99.67 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 2.07 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 122.20 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 1.50 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 817 یوآن در تن (Wet)، معادل 108.88 دلار در تن (Dry). کاهش 10 یوآنی در تن.

سردمداران بازار:

اواخر روز جمعه بورس کالای دالیان چین اعلام کرد که محدودیت معامله روزانه را از 6% به 8% و حداقل مارجین معاملاتی را نیز از 8% به 10% افزایش می دهد. این تغییرات در قراردادهای سپتامبر سنگ آهن که از سه شنبه 18 ژوئن به بعد منعقد می شوند اعمال خواهد شد. این اقدام برای آرام کردن بازار آتی انجام شده است. در نتیجه جمعه شب بازار آتی سنگ آهن و فولاد چین عقب نشینی کردند و شاخص قراردادها در روز دوشنبه به شدت تضعیف شد و 1.5% الی 2.4% به نسبت روز جمعه اُفت کرد. قیمت نقدی میلگرد و کویل نورد گرم چین هم در روز دوشنبه 30 الی 100 یوآن معادل 4.33 الی 14.44 دلار در تن پایین آمد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 9 جولای 2019

معامله نقدی سنگ آهن در بنادر چین به آرامی انجام می شد و بعضی از فروشندگان هم قیمت های پیشنهادی خود را کاهش دادند. از سوی دیگر بسیاری از خریداران و حتی بعضی از تأمین کنندگان دست از خریدوفروش برداشتند.

با توجه به مارجین پایین یا حتی منفی فولادسازان در حال حاضر، بعید است که کارخانه های فولادسازی چین بتوانند برای سنگ آهن و سایر مواد اولیه خود هزینه های گزاف بپردازند.

طبق گزارش ها، معدن داری محموله ی کپ سایز پیلبارای خود را با پرمیوم 4.65 دلار در تن فروخته است. پرمیوم محموله های مشابه در روز جمعه 4 الی 4.5 دلار در تن بود. این محموله در نیمه ی اول جولای بارگیری خواهد شد. فروشندگان بازار ثانویه به راحتی نمی توانند محموله های خود را با پرمیوم بالای 4.5 دلار در تن بفروشند اما هم اکنون محموله های قابل بارگیری در اوایل جولای نایاب است و به همین علت امکان افزایش قیمت محموله های موجود وجود دارد.


نقل قول روز:

به گفته ی تاجری سنگاپوری، موجودی سنگ آهن در بنادر چین هم چنان به روند نزولی خود ادامه خواهد داد زیرا تقاضای فولادسازان چینی بالا است و همین امر از افزایش قیمت اخیر سنگ آهن حمایت کرده است. با این حال امکان کاهش مجدد مارجین کارخانه های فولادسازی به علت کاهش قیمت فولاد وجود دارد.

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp