به گزارش متال بولتن در روز دوشنبه 18 مارس با افزایش بلاتکلیفی در مورد معدن واله (Vale) برزیل، قیمت انواع سنگ آهن رشد کرد. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 1.74 دلار در تن افزایش یافت و شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 0.50 دلار در تن بالا رفت. قیمت های اعلامی متال بولتن در 18 مارس به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 88.26 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.74 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 87.38 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.74 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 90.20 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.17 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 78.99 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.61 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 98 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 0.50 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 647 یوآن در تن (Wet)، معادل 85.81 دلار در تن (Dry). افزایش 14 یوآنی در تن

سردمداران بازار:

شرکت معدنی واله (Vale) برزیل در روز شنبه اعلام کرد که به علت تعطیلی معدن تیمبوپبا (Timbopeba) در ناحیه میناس گرایس (Minas Gerais) برزیل با کمبود 12.8 میلیون تنی سنگ آهن سالانه مواجه خواهیم شد. به علت حادثه ی پیش آمده در ماه ژانویه در معادن واله، دادگاهی محلی رأی به توقف فعالیت معدن تیمبوبپا داد. اخبار منتشره پیرامون این موضوع موجب تحریک بازار محصولات آهنی چین شد و صبح دوشنبه 18 مارس بازار با رشد چشمگیری مواجه شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 17 جولای 2019

بازار محصولات آهنی در طول روز روند افزایشی در پیش گرفت اما در انتهای روز و قبل از 3 بعدازظهر اُفت ناگهانی داشت. در همین حال معاملات آتی مربوط به سنگ آهن عیار 65% در بورس سنگاپور هم افزایش داشت. این معاملات بر پایه ی شاخص اعلامی متال بولتن برای سنگ آهن عیار 65% بود.

اخبار محلی چین حکایت از محدودیت های جدید زیست محیطی در قطب فولادسازی چین، شمال استان تانگشان (Tangshan) دارد. افزایش آلودگی هوا علت اصلی وضع قوانین جدید است. طبق این قانون فعالیت کلوخه سازی از شش بعدازظهر 16 مارس تا 12 ظهر 20 مارس به میزان 40 تا 100 درصد کاهش می یابد. همچنین از فولادسازان خواسته شده که در صورت امکان فعالیت های کلوخه سازی و گندله سازی خود را تا پایان ماه متوقف کنند.

این اخبار، خرید سنگ آهن در روز دوشنبه را تضعیف کرد و در نتیجه سیر صعودی قیمت سنگ آهن به علت کاهش فعالیت شرکت واله را به نحوی خنثی کرد. در حالی که خرید نقدی و قیمت سنگ آهن در بنادر چین رونق گرفته بود، بازار معاملات دریایی به علت اختلاف زیاد بین قیمت های پیشنهادی فروشندگان و خریداران کساد بود. خریداران سنگ آهن دریایی باید صبر کنند تا محدودیت ها در ماه آوریل کاملاً برطرف شود و سپس خرید کنند.

نقل قول روز:

به گفته ی تاجری در شرق چین، قوانین جدید زیست محیطی مصرف سنگ آهن در چین را کاهش داده است و اخبار منتشره از سوی واله قیمت سنگ آهن را بالای 90 دلار در تن برده است؛ اما با این وجود میزان تقاضا به طور کلی در سطح مطلوبی است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 17 اکتبر 2019

تهیه گزارش: پریا احمدپور

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp