به گزارش متال بولتن قیمت فیزیکی سنگ آهن حمل شده از راه دریا در روز پنجشنبه 16 مه جهش کرد و به 100 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر نزدیک شد که اوج قیمت 5 سال گذشته است. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 2.26 دلار در تن و شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 1.40 دلار در تن بالا رفت. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز پنجشنبه به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 99.21 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 2.26 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 97.40 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.77 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 102.80 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 4.27 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 89.10 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.46 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 113.50 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.40 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 697 یوآن در تن (Wet)، معادل 93.02 دلار در تن (Dry). افزایش 11 یوآنی در تن.

سردمداران بازار:

فعالان بازار در مورد توقف فعالیت شرکت بی اچ پی (BHP) استرالیا در ماه جولای به علت تعمیرات سخن می گفتند اما بسیاری بعید می دانستند که این مسئله بر تناژ کلی سنگ آهن ارسالی از استرالیا تأثیر چندانی بگذارد زیرا شرکت بی اچ پی هم اکنون محموله های نقدی زیادی در بنادر آماده ی بارگیری دارد.

See also  بازار گوگرد چین در هفته ی منتهی به 21 فوریه 2019

در همین حال بسیاری از افراد نگران قطع بیشتر عرضه ی سنگ آهن برزیل بودند. شرکت وله (Vale) برزیل اعلام کرده که سد باطله معدن GongoSoco در آستانه شکست قرار دارد. تمامی اقدامات پیشگیرانه توسط شرکت وله صورت گرفته است. بازار آتی محصولات آهنی چین و در رأس آن ها سنگ آهن سیر صعودی در پیش گرفت. شاخص قراردادهای سنگ آهن در پایان روز پنجشنبه به نسبت روز قبل 4.8% رشد داشته است. کارشناسان صعود قیمت را ناشی از اخبار منتشره از سوی شرکت بی اچ پی و وله می دانند. قیمت نقدی سنگ آهن در بنادر چین هم به شکل معناداری افزایش یافت اما تناژ معامله شده به نسبت روز قبل کاهش داشت.

نقل قول روز:

به گفته ی تاجری از پکن، کاهش صادرات استرالیا و برزیل به علت حوادث پیش آمده بر افزایش قیمت سنگ آهن تأثیر محسوس گذاشته و در بخش تقاضا نیز موجودی سنگ آهن کارخانه های فولادسازی چین پایین است و فولادسازان مجبور به خرید سنگ آهن هستند. در نتیجه قیمت سنگ آهن به علت کاهش عرضه و افزایش تقاضا روند صعودی در پیش خواهد گرفت.

تهیه گزارش: جواد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp