خلاصه جامع:

قیمت سنگ آهن عیار متوسط حمل شده از راه دریا در روز چهارشنبه 16 اکتبر به زیر 90 دلار در تن سقوط کرد. سیر نزولی سریع بازار آتی موجب شد که برای اولین بار از 3 سپتامبر˛ قیمت سنگ آهن به زیر 90 دلار برسد. شاخص سنگ آهن 62 درصد 5.14 دلار و شاخص سنگ آهن 65 درصد هم 5 دلار در تن پایین آمد. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز چهارشنبه به شرح زیر است:

محصول قیمت تغییر/ تن
شاخص سنگ آهن 62% 87.86 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو -5.14 دلار
شاخص سنگ آهن 62% پیلبارا 86.90 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو -5.14 دلار
شاخص سنگ آهن 62% آلومینا پایین 86.38 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو -5.22 دلار
شاخص سنگ آهن 58% پرمیوم عیار بالا 76.73 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو -4.25 دلار
شاخص سنگ آهن 65% مبدأ برزیل 93.90 دلار در تن. سی اف آر. چینگدائو -5 دلار
شاخص سنگ آهن 62% 715 یوآن در تن. اف اُ تی. چینگدائو (92.76 دلار در تن) -17 یوآن

سردمداران بازار:

بازار آتی سنگ آهن و فولاد چین در روز چهارشنبه به شدت سقوط کردند و شاخص قرارداد سنگ آهن به نسبت روز قبل بیش از 4% پایین آمد. علاوه بر این مشتقات سنگ آهن در بورس سنگاپور نیز سیر نزولی داشتند و قرارداد سنگ آهن 62% نوامبر تا ساعت 6 بعدازظهر به 83.40 دلار در تن رسید که روز قبل 87.86 دلار بود.

برخی از فعالان بازار علت روند نزولی قیمت محصولات آهنی را احتمال کاهش محدودیت های تولید فولاد در نوامبر الی مارس به نسبت بازه مشابه در سال قبل می دانند. عموماً تقاضا فولاد در زمستان کم می شود و تولید آن هم کمتر. در نتیجه قیمت فولاد روند نزولی در پیش می گیرد و مارجین فولاد تضعیف می شود. طبیعتاً در چنین شرایطی فولادسازان در خرید سنگ آهن احتیاط بیشتری خواهند کرد و به دنبال مواد خام قیمت مناسب می گردند. برخی نیز معتقدند که افزایش عرضه محصول از برزیل و پیلبارا هم به سیر نزولی قیمت سنگ آهن دامن زده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 26 مارس 2019

معاملات نقدی سنگ آهن در بنادر چین به نسبت روز قبل با قیمت های پایین تری منعقد شدند. کاهش گسترده قیمت سنگ آهن موجب شد که تعداد معاملات انجام شده نیز کم شود.

قابل ذکر است که شرکت معدنی ریوتینتو در استرالیا جمعاً 86.1 میلیون تن سنگ آهن در بازه ی جولای الی سپتامبر 2019 صادر کرده که به نسبت بازه ی مشابه در سال قبل 5% رشد داشته است. افزایش صادرات از این شرکت نشانگر بهبود اوضاع به نسبت اوایل مارس است که این شرکت به علت آسیب های ناشی از طوفان با مشکلات تولیدی دست و پنجه نرم می کرد.


نقل قول روز:

به گفته تحلیلگری سنگاپوری، کاهش بازارآتی به سرعت و با شدت صورت گرفت و علت آن احتمال کاهش محدودیت های فولادسازی در زمستان به نسبت سال قبل است. به این معنا که عرضه ی فولاد در زمستان امسال بیشتر خواهد شد در حالی که تقاضا فولاد کم باقی خواهد ماند.

تهیه گزارش: مهرداد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp