خلاصه جامع:

به گزارش متال بولتن قیمت سنگ آهن حمل شده از راه دریا در روز پنجشنبه 13 ژوئن به بالاترین نرخ خود در پنج سال گذشته (از آوریل 2014) رسید و از مرز 110 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر عبور کرد. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 3.56 دلار در تن و شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 3.50 دلار در تن بالا رفت. شاخص های اعلامی متال بولتن در روز پنجشنبه به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 110.16 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.56 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 108.96 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.56 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 114.50 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.40 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 101.18 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 2.97 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 124.50 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 3.50 دلاری در تن.
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 803 یوآن در تن (Wet)، معادل 107.15 دلار در تن (Dry). افزایش 7 یوآنی در تن.

سردمداران بازار:

بازار آتی سنگ آهن چین از چهارشنبه شب به طور عمده در بازه ی محدودی نوسان داشت اما ده دقیقه مانده به 3 بعدازظهر پنجشنبه با جهش 15 یوآنی (2.20 دلار) روبرو شد. این صعود ناگهانی ناشی از افزایش قیمت نفت خام و همچنین اخبار منتشرشده مبنی بر قطع برق 86 ایستگاه کنسانتره سنگ آهن در قطب فولادسازی چین، استان تانگشان (Tangshan) است. علت قطع برق و مدت زمان آن اعلام نشده است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 14 مارس 2019

در همین حال شرکت برزیلی وله (Vale) اعلام کرد که تولید سنگ آهن در معدن بروکوتو (Brucutu) با ظرفیت تولید 30 میلیون تن سنگ آهن سالانه را طی چند روز آینده مجدداً آغاز می کند. از این به بعد این معدن به جای سد باطله از روش Dry Stack استفاده خواهد کرد. علاوه بر این شرکت وله تصمیم دارد تا 30 میلیون تن سنگ آهن دیگر هم از طریق Dry Stack در معادن تیمبوپبا (Timbopeba)، وارجم گرند (Vargem Grande) و پیکو و الگریا (Pico and Alegria Mines) طی 6 الی 12 ماه آینده تولید کند.

با این حال اخبار منتشره مبنی بر افزایش تولید سنگ آهن تأثیر کمی بر قیمت ها گذاشت. معاملات نقدی سنگ آهن در بنادر چین به روند صعودی خود ادامه داد و محموله های دریایی استرالیا به شدت تقاضا می شد.

محموله ی مشترک سنگ آهن پیلبارا (Plilbara) و کلوخه برای بارگیری در نیمه ی دوم جولای بر اساس میانگین شاخص سنگ آهن عیار 62% در ماه جولای و پرمیوم سنگ آهن کلوخه به علاوه ی پرمیوم 3.71 دلاری در تن معامله شد. پرمیوم در معامله قبلی 3.50 دلار در تن بوده است.

محموله ی کپ سایز پیلبارا برای بارگیری در ماه جولای نیز با پرمیوم 3.80 الی 4 دلار در تن در بعدازظهر پنجشنبه معامله شد. نرخ پرمیوم این محموله روز قبل 3.70 دلار و در پایان ماه گذشته 2.50 دلار در تن بود. فروشندگان محموله های استرالیا از پیشنهاد محموله های خود دست کشیده اند زیرا انتظار دارند که قیمت محصول یا پرمیوم آن افزایش یابد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 26 جولای 2019

نقل قول روز:

به گفته ی تاجری از شانگهای، ترس ناگهانی از کمبود محصول پیلبارای استرالیا در ماه های آینده موجب افزایش پرمیوم سنگ آهن پیلبارا و هم چنین سایر محصولات استرالیا شد. پرمیوم سنگ آهن برزیل تغییری نکرد و بالا باقی ماند زیرا کارخانه های فولادسازی چین عمدتاً مصرف سنگ آهن گران قیمت را به علت سود پایین کنار گذاشته اند.

تهیه گزارش: محمدرضا برکچیان

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp