به گزارش متال بولتن قیمت فیزیکی انواع سنگ آهن در روز سه شنبه 12 مارس رشد کرد. پیشرفت بازار آتی چین و بازار فولاد و همچنین بلاتکلیفی در مورد عرضه ی محصول معدن برزیلی واله (Vale) موجب جهش قیمت ها شده است. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 1.46 دلار در تن و شاخص سنگ آهن 65 درصد هم 1.40 دلار در تن رشد کرد. قیمت های اعلامی متال بولتن در روز سه شنبه 12 مارس به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 85.25 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.46 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 84.37 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.18 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 87.35 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.69 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 76.38 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 2.02 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 96.80 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 1.40 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 625 یوآن در تن (Wet)، معادل 82.64 دلار در تن (Dry). افزایش 5 یوآنی در تن

سردمداران بازار:

اواخر روز دوشنبه 11 مارس شرکت برزیلی واله (Vale) اعلام کرد که به دستور فرمانداری شهر منگاراتیبا (Mangaratiba) در ناحیه ی ریودوژانیرو (Rio de janeiro)، فعالیت های بنادر در ترمینال جزیره گوآیبا (Guaiba) موقتاً تعلیق شده اند. با این حال شرکت واله ادعا کرد که تمام مجوزهای مورد نیاز جهت فعالیت منظم این ترمینال را اتخاذ کرده و توسط مسئولین ذیربط امضا شده است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 27 ژوئن 2019

هم اکنون نیز شرکت واله تمام اقدامات لازم جهت ازسرگیری هرچه سریع تر فعالیت در این بندر را انجام می دهد. شرکت واله معمولاً سنگ آهن تولیدی سیستم جنوبی خود در برزیل را از طریق ترمینال جزیره گوآیبا ارسال می کند. در سال 2017، 43.5 میلیون تن سنگ آهن در ترمینال جزیره گوآیبا بارگیری شده است و میزان ارسال در سال 2018 حدوداً 40 میلیون تن تخمین زده شده است. با این حال تعدادی از طرفین قرارداد چینی با شرکت برزیلی واله اعلام کرده اند که هنوز هیچ اعلامیه ای رسمی مبنی بر تأخیر در ارسال محموله ی خود دریافت نکرده اند و فعلاً شرایط نرمال است.

از سوی دیگر بازار آتی سنگ آهن و فولاد چین از دوشنبه شب روند صعودی در پیش گرفت. شاخص میلگرد و کویل نورد گرم هم در روز سه شنبه رشد کرد. بازار نقدی نورد گرم و میلگرد چین در روز سه شنبه 10 تا 50 یوآن معادل 1.50 تا 7.40 دلار در تن افزایش یافت.

شایان ذکر است که معاون وزیر محیط زیست از استان تانگشان (Tangshan) به عنوان قطب فولاد چین بازدید کرد و مقامی محلی را به علت کنترل ضعیف آلودگی هوا برکنار کرد. اخراج این مقام نشان دهنده ی جدیت و قاطعیت دولت چین در کنترل آلودگی های زیست محیطی می باشد.

تعدادی از کارخانه های فولاد سازی در تانگشان کوره های ذوب آهن خود را در وضعیت تعمیر و نگهداری قرار دادند تا از قوانین کاهش تولید تبعیت کنند. همچنین کمبود سنگ آهن هم بر این تصمیم بی تأثیر نبوده است. محدودیت ورود و خروج در بندر تانگشان هم با بهبود وضعیت آب و هوا به طور موقت کنسل شده است. معاملات نقدی سنگ آهن در بنادر چین در طول روز سه شنبه افزایش داشت و به دنبال آن شاهد رشد قیمت سنگ آهن مخصوصا در بعدازظهر سه شنبه بودیم.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 22 آگوست 2019

نقل قول روز:

به گفته ی تاجری سنگاپوری اخبار منتشره مبنی بر بسته شدن بندر گوآیبا شرکت واله موجب واکنش بازار و رشد قیمت انواع سنگ آهن شده است.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp