به گزارش متال بولتن قیمت سنگ آهن حمل شده از طریق دریا در روز سه شنبه 9 آوریل اُفت کرد. قیمت سنگ آهن پس از جهش و رد کردن مرز 95 دلار در تن سی اف آر چین، روند نزولی در پیش گرفت. قیمت های اعلامی متال بولتن در روز سه شنبه 9 آوریل به شرح زیر است:

  • شاخص سنگ آهن عیار 62%: 94.85 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 0.45
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% پیلبارا (Pilbara): 93.97 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 0.45 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% آلومینا پایین: 96.99 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). کاهش 0.61 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 58% پرمیوم: 85.95 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 0.74 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 65%: 106.50 دلار در تن، سی اف آر، تحویل چینگدائو (Qingdao). افزایش 0.20 دلاری در تن
  • شاخص سنگ آهن عیار 62% درصد بندر چین: 683 یوآن در تن (Wet)، معادل 93.23 دلار در تن (Dry). کاهش 1 یوآنی در تن

سردم داران بازار:

ریو تینتو (Rio Tinto) خبر آتش سوزی اتاق کنترل در بندر جزیره اینترکرس شرقی (East Intercourse Island) در منطقه ی پیلبارا (Pilbara) استرالیای غربی را تأیید کرد. این حادثه در روز شنبه 6 آوریل به وقوع پیوست. سرویس های امداد و نجات فوراً به منطقه اعزام شدند و آتش سریعاً مهار شد. این آتش سوزی هیچ گونه مجروح و آسیب دیده ای به دنبال نداشت.

در ادامه ریو تینتو اظهار کرد که عملیات در بعضی از بخش ها از سر گرفته شده است و نواحی حادثه دیده هم چنان بسته هستند تا محققان علت وقوع آتش سوزی را کشف کنند. این اتفاق دومین آتش سوزی ریوتینتو در رابطه با سنگ آهن در سال 2019 است. ژانویه 2019 هم شاهد حادثه ای دیگر در منطقه ی پیلبارا و مرتبط با ریوتینتو بودیم. فعالان بازار معتقدند که بعید است این حادثه تأثیری بر روند صادرات سنگ آهن استرالیا داشته باشد زیرا عملیات به سرعت از سر گرفته شده است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 28 فوریه 2019

از سوی دیگر تأثیر طوفان ماه گذشته ی ورونیکا (Cyclone Veronica) که موجب تعویق ارسال از بنادر استرالیای غربی شده است، بسیار محسوس تر و جدی تر از حادثه ی آتش سوزی به نظر می رسد. در پی این گردباد ارسال بعضی از محموله های آوریل به مدت دو هفته به تعویق افتادند.

در روز سه شنبه بازار آتی مشتقات آهن به طور گسترده روند نزولی داشت. نرخ معاملات نقدی در صبح سه شنبه به معاملات بعدازظهر دوشنبه شباهت داشت اما عصر سه شنبه شاهد عقب نشینی قیمت ها بودیم. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد 0.45 دلار در تن پایین آمد در حالی که شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد 0.20 دلار در تن افزایش داشت.

نقل قول روز:

به گفته ی کارخانه داری چینی آتش سوزی در بندر ریوتینتو احتمالاً تأثیر چشمگیری بر قیمت سنگ آهن نخواهد داشت اما به علت درگیر شدن اتاق کنترل در این حادثه، باید به قیمت سنگ آهن کلوخه توجه بیشتری کرد.

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp