در روز جمعه 1 مارس بازار سنگ آهن برای دومین روز متوالی صعود کرد. این رشد ناشی از تقاضای کاربران نهایی برای تکمیل نیاز خود و رشد قابل ملاحظه ی نقدینگی است. به گزارش پلتس روز جمعه شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد معادل 87.3 دلار در تن سی اف آر شمال چین بود که به نسبت روز پنجشنبه 2.5 دلار در تن رشد کرده است.

شاخص سنگ آهن عیار 65 درصد هم 99.30 دلار در تن سی اف آر شمال چین بود که 2.30 دلار در تن صعود داشته است. اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد و 65 درصد  11 تا 12 دلار در تن شده است. پلتس شاخص سنگ آهن 58 درصد را هم 78.05 دلار در تن سی اف آر شمال چین اعلام کرد که 1.05 دلار در تن افزایش داشته است. اختلاف بین شاخص سنگ آهن عیار 58 درصد و 62 درصد به 9.25 دلار در تن افزایش یافته است.

در روز جمعه معاملات در بندرهای چین بسیار رونق داشت و بیشتر از نصف محموله های سنگ آهن توسط کاربران نهایی خریداری شده است. افزایش فروش فولاد موجب شده که فولادسازان به خرید سنگ آهن مخصوصا از بندرها تمایل نشان دهند. به همین علت موجودی بندرها در طول هفته کاهش داشته است و فروشندگان هم در طول روز جمعه پیشنهادهای خود را افزایش دادند.

به گفته ی تاجری از شانگهای صبح جمعه  محموله ی پیلبارا (Pilbara) با قیمت 628 یوآن در تن معامله شد اما در بعدازظهر تأمین محموله ی پیلبارا با قیمت 635 یوآن در تن هم کار دشواری بود. محصول معدن پیلبارا و هم چنین سنگ آهن سوپر اسپشال (Super Special) در روز جمعه بسیار مورد استقبال قرار گرفته بودند.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 8 اکتبر 2019

شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد موجودی بندر (IOPEX) شمال چین معادل 646 یوآن در تن توسط پلتس ارزیابی شد که 13 یوآن در تن افزایش داشته است. این رقم معادل 86.60 دلار در تن است. شاخص سنگ آهن عیار 62 درصد موجودی بندر (IOPEX) شرق چین هم با رشد 18 یوآنی به 650 یوآن در تن رسید. این نرخ معادل 87.12 دلار در تن است.

پرمیوم سنگ آهن هم از این قضیه مستثنی نبود و ریوتینتو (Rio Tinto) 170 هزار تن سنگ آهن پیلبارا 62 درصد را با پرمیوم 1.75 دلار در تن فروخت. این محموله 16 تا 25 مارس بارگیری خواهد شد. شرکت برزیلی واله (Vale) هم 100 هزار تن سنگ آهن عیار 65 درصد (IOCJ) را با پرمیوم 1 دلار در تن واگذار کرد. این محموله در 13 فوریه بارگیری خواهد شد.

قابل ذکر است که اخبار منتشره مبنی بر کنترل بیشتر مراحل تولید سنگ آهن و وضع قوانین سخت گیرانه تر به علت افزایش آلودگی و دود غلیظ در استان هبئی (Hebei) موجب افزایش پرمیوم سنگ آهن کلوخه شده است. کارخانه های فولادسازی در تانگشان (Tangshan) از یکم تا ششم مارس تحت کنترل قرار می گیرند و انتظار می رود که تقاضای سنگ آهن کلوخه به زودی افزایش می یابد.

تاجری بین المللی معتقد است که با توجه به کاهش موجودی کلوخه در بندرها و کارخانه های فولادسازی و همچنین تمایل به خرید آن انتظار می رود که شاهد رشد پرمیوم سنگ آهن کلوخه باشیم. روز جمعه ارزیابی پلتس پرمیوم کلوخه را معادل 37.05 سنت در تن اعلام کرد که 3.55 سنت به نسبت روز پنجشنبه افزایش داشت. همچنین در طول هفته قیمت های کنستانتره داخلی به دنبال قیمت ضعیف سنگ آهن وارداتی اندکی کاهش داشت.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 16 مه 2019

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

 

 

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp