خلاصه جامع:

کمبود نقدینگی موجب افزایش فشار بر بازار اوره شده است. تولیدکنندگان اوره هم چنان پیشنهادهای کمی از جانب خریداران دریافت می کنند. اوره مصر با قیمت 260 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخته شد. نرخ پیشنهادی خریداران نیز به 250 دلار در تن بر پایه ی فوب برای اوره پریل در دریای سیاه و بالتیک کاهش یافته است.

بازار اوره برزیل سیر نزولی داشت و قیمت آن به دنبال تلاش تاجران برای فروش محموله های آگوست و سپتامبر، 10 الی 12 دلار در تن پایین آمد. این موضوع بر قیمت اوره در آمریکا اثرگذار است و قیمت اوره گرانول Nola از هفته ی پیش ده دلار در تن پایین آمده است. قیمت اوره در چین رقابتی شده و تاجران اوره پریل و گرانول خود را با قیمت 265 الی 270 دلار در تن بر پایه ی فوب برای نیمه ی دوم آگوست معامله می کنند.


سردمداران بازار:

  • افزایش فروش، موجودی اندک و باران های سیل آسا احتمال برگزاری مناقصه در هندوستان را تقویت می کند. انتظار می رود که شرکت ام ام تی سی (MMTC) تا پایان آگوست به بازار برگردد.
  • هفته گذشته نرخ اوره در برزیل بعد از جهش آرام از اواسط جولای، سیر نزولی در پیش گرفت.
  • تنزل غیرقابل انتظار ارزش پول چین موجب افزایش رقابت میان تولیدکنندگان چینی شده است. اوره پریل با قیمت 265 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخته شد.

چشم انداز ماهانه:

احتمال کاهش بیشتر قیمت اوره ظرف 15 الی 20 روز آینده، تا قبل از خرید اروپا و مناقصه ی جدید هندوستان وجود دارد.

See also  بازار جهانی اوره در هفته ی منتهی به 1 آگوست 2019

تحلیل بازار:

2 الی 3 هفته ی آینده بهترین موقعیت برای خریداران جهت تهیه اوره با حداقل قیمت است. تقاضای پایین در آسیا تا زمان فرا رسیدن مناقصه ی جدید هند هم زمان با رکود بازار در اروپا و برزیل نشانگر پایین باقی ماندن قیمت هاست. موجودی اوره مازاد نیاز است و همین امر به نزول قیمت آن دامن خواهد زد. دلایل افزایش فشار بر بازار اوره به شرح زیر است:

  • تقاضای داخلی اندک موجب افزایش موجودی اوره صادراتی در اندونزی شده است.
  • کارخانه Sipitang در مالزی مجدداً فعالیت خود را از سر می گیرد.
  • تولیدکنندگان اوره چین، نزدیک به یک میلیون تن اوره برای ارسال به هند در بازه ی کوتاه مدت، موجود دارند.
  • هزینه ی انرژی پایین است که موجب رونق تولید می شود.
  • ازسرگیری فعالیت کارخانه ها در رومانی و اوکراین، ماهانه 50 هزار تن اوره به بازار دریای سیاه عرضه خواهد کرد.
  • کاهش فعالیت در بازار ترکیه موجب شده که تأمین کنندگان مصری اوره، به جای ترکیه به بازار بین المللی روی بیاورند.

آسیا:

هند:

فروش اوره هند در ماه جولای قوی گزارش شده است و فقط 3.89 میلیون تن اوره در ماه جولای به کشاورزان فروخته شده است. افزایش فروش در ماه جولای موجب کاهش موجودی انبارهای اوره در هندوستان شده است. موجودی اوره هند از 815 هزار تن در سال گذشته به 550 هزار تن در پایان ماه جولای کاهش یافت. موجودی اندک اوره و احتمال تقاضای قوی اوره در آگوست و سپتامبر ً موجب برگزاری مناقصه جدید تا قبل از آگوست در هند خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 26 مارس 2019

چین:

هفته گذشته، قیمت های داخلی در چین بعد از سقوط به 1800 الی 1850 یوآن تحویل درب کارخانه در شاندونگ، تثبیت شد. تقاضا در شمال چین ادامه دارد. قیمت اوره پریل صادراتی به 265 دلار در تن بر پایه ی فوب و اوره گرانول هم به 270 الی 271 دلار در تن بر پایه ی فوب کاهش یافت.

ترکمنستان:

کارخانه Garabogaz این هفته فعالیت خود را از سر می گیرد و ارسال های خود را به بندر Bekdash در اواسط این هفته آغاز کرده است.


خاورمیانه:

هیچ خرید و فروش نقدی گزارش نشده است. فقدان فعالیت فیزیکی موجب شد که اوره خاورمیانه با نرخ 266 دلار در تن بر پایه ی فوب برای ارسال آگوست به فروش برود. تولیدکنندگان AG محموله های نقدی برای فروش در آگوست موجود دارند اما ممکن است این محموله ها را برای سپتامبر کنار بگذارند تا تقاضای خریداران هندی افزایش یابد. قیمت کمتر اوره AG موجب کاهش قیمت های پیشنهادی خریداران برای اوره ی ایران شده و قیمت ها به 200 الی 210 دلار در تن بر پایه ی فوب بندرعباس کاهش یافته است.


آفریقا:

مصر:

به علت تعطیلات مربوط به عید قربان، بسیاری از خریداران صبر کرده اند و خرید خود را به بعد از تعطیلات موکول کرده اند. هفته ی گذشته یک محموله ی 10 هزار تنی اوره گرانول با قیمت 260 دلار در تن بر پایه ی فوب برای ارسال در ماه آگوست به مقصد فرانسه فروخته شد. شرکت Abu Qir نیز 15 هزار تن اوره پریل را با قیمت 260 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخت که در نیمه ی دوم آگوست بارگیری خواهد شد. شرکت Helwan 30 هزار تن اوره گرانول برای نیمه دوم آگوست موجود دارد و شرکت Alexfert نیز 15 هزار تن اوره آماده ی فروش دارد. شرکت OCI متعهد شده که در سپتامبر به بازار بازگردد اما Mopco 20 هزار تن اوره برای اواخر آگوست می فروشد. این شرکت یکی از سه کارخانه ی تولید اوره خود را با ظرفیت تولید روزانه 2 هزار تن اوره به مدت 20 روز برای تعمیرات می بندد. کارخانه دیگر آن هم در اکتبر موقتاً بسته خواهد شد.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 25 آوریل 2019

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp