خلاصه جامع:

سال گذشته اجلاس IFA با روند بسیار صعودی بازار اوره هم زمان شد و به نظر می رسد که امسال هم این اتفاق بیفتد؛ اما قیمت ها به نسبت 12 ماه پیش 25 الی 30 دلار بیشتر است در نتیجه میزان افزایش قیمت اوره به نسبت پارسال کمتر خواهد بود.

هفته ی گذشته قیمت اوره بر پایه ی فوب در اکثر نواحی سیر صعودی داشت و در خاورمیانه به 285 دلار در تن بر پایه ی فوب برای ماه جولای رسید. قیمت ها در الجزیره هم به همین ترتیب است. عرضه ی پایین موجب محدود شدن درخواست اوره شده است.

هم اکنون تمام توجه ها به مناقصه خرید بعدی هندوستان، میزان صادرات احتمالی چین، تقاضای برزیل و تأثیر کاهش زراعت ذرت در آمریکا جلب شده است. پیش بینی های کوتاه مدت نمایانگر بازار متعادل اوره در سه ماهه سوم سال و ثبات قیمت است.


سردمداران بازار:

  • آمار نشان می دهد که هند نیازمند خرید اوره بیشتری در فصل پاییز است. در اواخر ژوئن مناقصه ی جدیدی جهت خرید اوره برای ماه جولای برگزار خواهد شد. برگزاری این مناقصه تأثیر بسزایی بر بازار اوره خواهد گذاشت.
  • طبق پیش بینی ها، احتمالاً مساحت تحت زراعت ذرت در آمریکا به نسبت سال 2018، 7.5 میلیون هکتار کاهش خواهد داشت. در نتیجه مصرف کود نیتروژن دار در آمریکا کم می شود و در پی آن صادرات اوره از آمریکا افزایش می یابد.
  • هفته ی گذشته کاهش قیمت اوره در چین آن چنان دوام نداشت. قیمت های نسبتاً بالای جهانی موجب افزایش تناژ اوره صادراتی در ماه جولای خواهد شد.

چشم انداز ماهانه:

تعادل بین عرضه و تقاضا در سطح جهانی نمایانگر ثابت ماندن قیمت اوره در سه ماهه ی سوم 2019 است. خرید در شرق سوئز، برزیل و اروپا در صدر خواهد بود.


تحلیل بازار:

معمولاً بازار اوره در سه ماهه ی دوم هر سال ثابت و بدون تغییر باقی می ماند و همین روند در نیمه ی دوم سال هم ادامه می یابد. درخواست اوره در ماه ژوئن تقریباً برآورده شده و فقط نیاز خرید نقدی در اروپا و استرالیا مشاهده می شود.

قیمت اوره در خاورمیانه و مصر به 285 دلار در تن بر پایه ی فوب رسیده در حالی که اوره پریل بالتیک با قیمت 250 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخته شده که به نسبت سال قبل تقریباً سی دلار در تن صعود داشته است. میانگین قیمت امسال به نسبت سال قبل 9 دلار در تن در خاورمیانه، 12 دلار در تن در مصر و 19 دلار در تن در بالتیک افزایش داشته است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 9 آگوست 2019

انتظار می رود که قیمت اوره در سه ماهه ی سوم، پیش از اوج تقاضا در اکتبر- نوامبر، قوی باقی بماند. اوره ی تولید چین برای ارسال در ماه جولای با قیمت 270 دلار در تن بر پایه ی فوب معامله شده است.

احتمالاً هند در نیمه ی دوم ژوئن مناقصه ی خرید اوره برگزار خواهد کرد. موجودی اوره در هندوستان در اواخر ماه مه کاهش یافت و به 1.1 میلیون تن رسید. موجودی اوره هند در اواخر مه 2018 معادل 1.7 میلیون تن بوده است. تولید اوره در هندوستان هم از این قضیه مستثنی نیست. تولید اوره در ماه آوریل- مه به نسبت بازه ی مشابه در سال 2018 حدود 400 هزار تن کاهش داشته است.

طبق پیش بینی ها، واردات اوره ی برزیل در سه ماهه ی سوم به بیش از 500 هزار تن در ماه خواهد رسید. عمده ی این واردات از کشورهای الجزیره، نیجریه و ایران ارسال می شود. به نظر می رسد که ایران ماهانه حدود 200 هزار تن اوره به برزیل صادر می کند. بازارهای اصلی اروپا (غیر از ترکیه) بیش از 500 هزار تن اوره گرانولار در سه ماهه سوم هرسال وارد می کنند که این رقم در سه ماهه ی چهارم هرسال به بالای 1 میلیون تن می رسد.

هم اکنون خریداران می توانند اوره را با قیمت بالا خریداری کنند یا اینکه تا سه ماهه ی سوم 2019 صبر کنند و ببینند چه اتفاقی می افتد. بعضی از خریداران به علت احتمال افزایش قیمت اوره در بازه ی اکتبر-نوامبر، هم اکنون اقدام به خرید می کنند.

قابل ذکر است که خریداران اروپایی معتقدند که به علت کاهش زراعت ذرت در آمریکا، رقابت کمتری از سوی خریداران آمریکایی برای تهیه ی اوره وجود خواهد داشت. مساحت تحت کشت ذرت در آمریکا به نسبت سال قبل 7.5 میلیون هکتار کمتر شده است و همین امر موجب کاهش مصرف کودهای نیتروژن دار نظیر اوره می شود.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 5 آوریل 2019

ترکمنستان:

هفته ی گذشته کارخانه Garabogaz فعالیت خود را مجدداً آغاز کرد و ارسال محصولات این کارخانه از سر گرفته شد؛ اما به علت نقص فنی سرعت بارگیری از 1500 تن در روز تجاوز نمی کند و به همین علت تاجران ممکن است با کمبود محموله ی اوره در دریای خزر مواجه شوند. در حال حاضر هزینه ی حمل از ترکمنستان به بنادر دریای سیاه 55 الی 65 دلار در تن است؛ اما به علت تقاضای بالا احتمال افزایش نرخ حمل وجود دارد.


خاورمیانه:

هفته ی گذشته اکثر منطقه به علت تعطیلات عید فطر تعطیل بودند و همین امر موجب کاهش فعالیت شده بود. با این حال طبق گزارش ها قیمت اوره طی فروش نقدی با افزایش روبرو شده است. تأمین کنندگان اوره در خاورمیانه منتظر خریداران جدید هندی هستند.

عمان:

تاجری 50 هزار تن اوره گرانولار با قیمت 285 دلار در تن بر پایه ی فوب برای ارسال در نیمه ی دوم جولای از شرکت SIUCI خریداری کرده است. شرکت Midgulf هم 50 هزار تن اوره در نیمه اول ژوئن به هند صادر خواهد کرد.


آفریقا:

مصر:

تاجران مصری 280 دلار در تن بر پایه ی فوب برای اوره گرانولار ارسالی در ماه جولای پرداخت کرده اند و نرخ 280 دلار را برای خرید های بعدی خود پیشنهاد می دهند؛ اما قیمت پیشنهادی تولیدکنندگان بالاتر از 285 دلار در تن بر پایه ی فوب است.

شرکت Mopco، 10 هزار تن اوره گرانولار را با قیمت 280 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخته است. 8 هزار تن اوره پریل با قیمت 280 دلار در تن بر پایه ی فوب هم توسط Abu Qir فروخته شده است. شرکت Koch هم در 15 الی 20 ژوئن محموله ی 40 هزار تنی اوره گرانولار خود را به مقصد برزیل بارگیری خواهد کرد.

آفریقای جنوبی:

واردات اوره به آفریقای جنوبی در چهار ماه اول سال 2019 به 96 هزار تن رسیده است که این رقم در بازه ی مشابه در سال قبل 132 هزار تن بوده است. قطر با صادرات 53 هزار تن اوره به آفریقای جنوبی و ابوظبی با ارسال 30 هزار تن در صدر صادرکنندگان به این کشور هستند. صادارت اوره ی قطر و ابوظبی به آفریقای جنوبی در سال قبل به ترتیب 60 هزار و 47 هزار تن بوده است.

See also  بازار جهانی گوگرد در هفته ی منتهی به 16 مه 2019

آسیا:

چین:

قیمت های داخلی تقریباً بدون تغییر و ثابت باقی ماندند. نرخ اوره پریل به 285 الی 290 دلار در تن برای صادرات کاهش یافت اما قیمت اوره گرانولار ثابت باقی ماند. هفته ی گذشته شرکت چینی BluChem، 30 هزار تن اوره با قیمت 280 دلار در تن بر پایه ی فوب به استرالیا فروخت. شرکت China Coal هم 30 هزار تن اوره با قیمت 273 دلار در تن بر پایه ی فوب به شیلی فروخته است؛ اما قیمت ها هفته ی گذشته بیشتر از این مقدار و نزدیک به 280 دلار در تن گزارش شده اند.

هند:

طبق آمار و اطلاعات، هندوستان در ماه جولای به اوره ی بیشتری برای تامین نیاز خود در فصل پاییز نیاز دارد. انتظار می رود که شرکت MMTC در اواخر ماه ژوئن مناقصه ای برای خرید اوره برگزار کند.

فروش اوره در هندوستان در ماه مه 2.1 میلیون تن بوده است که به نسبت بازه زمانی مشابه در سال قبل 350 هزار تن افزایش داشته است؛ اما شرکت تولیدی MCFL به علت کمبود آب تولید خود را متوقف کرده و شرکت Nagarjuna هم فقط یکی از دو خط تولیدی خود را به کار می برد. شرکت BVCL هم به علت انفجار پیش آمده هم اکنون فعالیت خود را متوقف کرده است.

ویتنام:

هفته ی گذشته محموله های 4 الی 5 هزار تنی اوره پریل با قیمت 279 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر برای ارسال از اندونزی رزرو شده اند. در ماه آوریل ویتنام مجموعاً 93 هزار تن اوره وارد کرده است که به نسبت آوریل 2018 کاهش 134 هزارتنی داشته است. امسال واردات ویتنام در ماه های ژانویه الی آوریل معادل 203 هزار تن بوده که به نسبت بازه ی مشابه در سال 2018، 12 هزار تن کاهش یافته است.

تهیه گزارش: شهریار یوسفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp