خلاصه جامع:

بازار اوره هفته ی آرامی را سپری کرد. برداشت محصول و تعطیلات، فعالیت را در بسیاری از کشورها کاهش داد و خریداران منتظر قیمت های پیشنهادی در نیمه ی دوم آگوست هستند. تاجران به دنبال خرید 250 هزار تن اوره برای هندوستان در بازه ی کوتاه مدت هستند و همین امر از قیمت ها در یک دو هفته ی آتی پشتیبانی می کند.

 تأمین کنندگان اوره در بالتیک نزدیک به 50 هزار تن اوره پریل را با قیمت 255 الی 266 دلار به هند فروخته اند. قیمت اوره تولید چین به 280 دلار در تن نزدیک شده است. مناقصه ی برگزار شده در مصر نیز موجب شده قیمت اوره در بازارهای اروپایی به 280 دلار در تن بر پایه ی فوب کاهش یابد. این قیمت پایین ترین نرخ برای ماه آگوست است. محموله ای از کشور الجزیره با قیمت 270 دلار در تن بر پایه ی فوب برای ارسال در اواخر جولای پیشنهاد شده است. پیش بینی می شود که تقاضای محدود از جانب کشورهای اروپایی و برزیل به کاهش قیمت اوره در هفته های پیش رو منجر شود.


سردمداران بازار:

  • هندوستان در دو هفته ی آتی مرکز توجه ها می شود زیرا تناژ خریداری شده توسط هندوستان هنوز به طور کامل پوشش داده نشده است.
  • تقاضای محدود خریداران، بازار برزیل را سخت کرده است. تقاضا باید در ماه آگوست افزایش یابد تا خیال تولیدکنندگان آسوده شود.
  • تناژ بالای اوره درچین بعد از اتمام مناقصه ی هندوستان به مهار قیمت اوره کمک خواهد کرد.

 چشم انداز ماهانه:

تاجران به دنبال خرید اوره در آسیا هستند و همین امر قیمت ها را در اوایل آگوست ثابت نگه می دارد. آینده ی بازار اوره بعد از ماه آگوست مشخص نیست.


آسیا:

ترکمنستان:

کارخانه ی گارابگاز (Garabogaz) اواخر هفته ی گذشته مجدداً فعالیت خود را از سر گرفت. از 12 جولای ارسال اوره این کارخانه آغاز خواهد شد. هم اکنون نرخ تولید گارابگاز 2 هزار تن در روز است و هنوز به حداکثر توان تولیدی خود نرسیده است. موجودی انبار کارخانه نیز 8 هزار تن تخمین زده شده است. شنیده ها حاکی از توقف فعالیت گارابگاز در ماه آگوست به علت تعمیرات است. اگر این خبر درست باشد کارخانه به مدت دو تا سه هفته بسته خواهد بود.

 شرکت دولتی ترکمن هیمیا (Turkmenhimiya) نیز 100 هزار تن اوره گارابگاز را از طریق تبادل در عشق آباد با قیمت 160 دلار در تن بر پایه ی فوب پیشنهاد داد. محموله ی دیگری هم با تناژ 25 هزار تن اوره ماری (Mary) با نرخ 185 دلار در تن، تحویل درب کارخانه پیشنهاد شده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 10 جولای 2019

هند:

شرکت MMTC در رابطه با مناقصه ی خرید خود در اول جولای به مشکل خورده زیرا تاجران حدوداً 250 الی 300 هزار تن اوره برای ارسال به این شرکت کم دارند. مجموع اوره خریداری شده در این مناقصه 1.7 میلیون تن بوده است و محموله باید در 16 آگوست بارگیری شود.

با توجه به وضعیت لجستیکی چین، بعید است که تناژهای تعهد داده شده در قراردادها به موقع ارسال شود. تاجران هندی هم اکنون از منابع غیرهندی اوره تهیه می کنند.

چین:

طبق گزارش ها 14 محموله اوره از چین به هند فروخته شده است. قیمت اوره پریل از 276 الی 278 دلار در تن به 280 الی 282 دلار رسیده است. شرکت زغال سنگ چین (ChinaCoal) دو محموله ی اوره گرانول را با نرخ 280 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخته است.

در بازار داخلی با کاهش قیمت اوره مواجه شدیم. با وجود بالا بودن سطح صادرات اوره˛ قیمت آن در بازار داخلی چین پایین آمد. قیمت اوره پریل در استان شاندونگ به 1830 الی 1870 یوآن در تن، تحویل درب کارخانه کاهش یافت. با این حال این نرخ بازهم اندکی از نرخ صادراتی بالاتر است. تقاضای اوره در مرکز و جنوب چین بالا است اما بازهم میزان تقاضا به اندازه ای نیست که قیمت اوره را ثابت نگه دارد. تولیدکنندگان چینی پیش بینی می کنند که عرضه ی اوره در فصل پاییز کم شود زیرا بیشتر موجودی اوره پریل به هند فروخته شده است. ثانیاً چین مراسم بزرگی در یک اکتبر به عنوان روز ملی پیش رو دارد. این جشن بزرگداشت، تولید اوره در برخی استان های چین و عملیات لجستیک و ارسال را با مشکل روبرو خواهد کرد.


خاورمیانه:

هفته ی گذشته هیچ فروش نقدی جدیدی در بازار فیزیکی انجام نشد. مذاکرات پیرامون اوره عمان برای فروش در نیمه ی دوم آگوست در جریان است. اوره گرانول چندین بار با قیمت 275 دلار در تن بر پایه ی فوب برای آگوست بر روی کاغذ معامله شد.

ایران:

تاجری 50 هزار تن اوره ی گرانول در بندر عسلویه بین 16 الی 26 جولای بارگیری خواهد کرد. مقصد این محموله کشور چین است.

See also  مروری بر بازار سنگ آهن 7 ژوئن 2019

آفریقا:

مصر:

شرکت مصری أبو قير (Abu Qir) در روز 16 جولای مناقصه ای برای فروش 25 هزار تن اوره گرانول برگزار کرد. این محموله در 25 جولای الی 10 آگوست ارسال خواهد شد. کل این محموله ی با قیمت 280 دلار در تن بر پایه ی فوب به خریداری فروخته شد.

دوره ی تعمیرات و نگهداری شرکت کود هلوان (Helwan) هفته ی گذشته به اتمام رسید و این هفته تولید خود را از سر گرفت و هفته ی آینده فروش خود را برای ماه آگوست آغار خواهد کرد.

تاجری مصری 25 هزار تن اوره گرانول را در 1 الی 10 آگوست برای ارسال به پاراناگوا در برزیل بارگیری خواهد کرد.

شرکت میدگلف (Midgulf) نیز 45 هزار تن اوره پریل را در اواخر جولای برای ارسال به داهج (Dahej) در هند بارگیری خواهد کرد. این شرکت 50 هزار تن اوره گرانول هم به برای ارسال در اواخر جولای و اوایل آگوست به هند فروخته است.

الجزیره:

هفته ی گذشته شرکت AOA محموله ی 27 هزار تنی اوره گرانول خود را به شکل نقدی به تاجری فروخت تا به کشوری غیراروپایی ارسال شود. این هفته نیز محموله ای برای اواخر ماه جولای با نرخ 275 دلار در تن بر پایه ی فوب عرضه کرده است.

نیجریه:

شرکت ایندرما (Indorma) 30 الی 40 هزار تن اوره گرانول را در اواخر جولای و اوایل آگوست بارگیری خواهد کرد. قیمت این بار 270 دلار در تن بر پایه ی فوب گزارش شده است.

اتیوپی:

شرکت EABC برای دهمین و آخرین پارت خرید خود با تناژ 50 هزار تن ال سی باز کرده است.

شرکت ETG در 5 ژوئن قیمت 351 دلار در تن بر پایه ی سی اف آر را به شرکت EABC پیشنهاد داد. این بار تولید عربستان صعودی و کمترین قیمت پیشنهادی است. این فصل شرکت EABC مجموعاً 500 هزار تن اوره گرانول برای فروش در اتیوپی خریداری کرده است.

تانزانیا:

شرکت ETG مناقصه ی شرکت TFRA را برای خرید 31 هزار تن اوره پریل برنده شد. نرخ این معامله 324 دلار در تن گزارش شده است. انتظار می رود که ETG محموله را در قطر و در ماه آگوست بارگیری کند.

تهیه گزارش: مهرداد نجفی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp