خلاصه جامع:

صادرات اوره مربوط به مناقصات هند به پایان رسیده و قیمت اوره در اکثر نواحی کم کم اصلاح می شود. اوره خاورمیانه با قیمت 270 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخته شد در حالی که اوره مصر با نرخ 265 دلار در تن بر پایه ی فوب معامله شده است. تاجران اوره چین را با قیمت 270 دلار در تن بر پایه ی فوب فروختند و سر پایین آمدن قیمت اوره شرط بندی می کنند! تقاضای محدود اوره عامل اصلی پایین آورنده ی نرخ اوره است و خریداران نقش بسزایی در تعیین قیمت اوره خواهند داشت. قیمت اوره در آسیا تا مناقصه ی بعدی هندوستان ضعیف باقی خواهد ماند. هفته ی گذشته در غرب هم خرید اوره توسط برزیل افزایش یافت. میزان خرید و فروش اوره در بازار اروپا، مدت زمان مورد نیاز برای اصلاح قیمت اوره را تعیین می کند.


سردمداران بازار:

  • فقط بازار آمریکای جنوبی در زمینه تجارت اوره فعال بود و در حال حاضر اوره در سایر بازارهای جهانی خرید و فروش نمی شود. احتمالاً این وضعیت تا سپتامبر ادامه یابد.
  • مناقصه ی هندوستان به پایان رسید و با توجه به تناژ بالای خریداری شده در جولای، احتمالاً تا سپتامبر مناقصه ای برگزار نخواهد شد.
  • تولیدکنندگان چین سعی می کنند که قیمت اوره را در 275 دلار در تن بر پایه ی فوب ثابت نگه دارند اما بازار ضعیف داخلی آن ها را تحت فشار گذاشته و تناژ اوره تولید شده در چین به نزدیک 160 هزار تن در روز افزایش یافته است.

چشم انداز ماهانه:

قیمت اوره روند نزولی در پیش گرفته و کم کم اصلاح خواهد شد. در نتیجه خریداران امید دارند که در ماه های آتی بتوانند با قیمت کمتری اوره مورد نیاز خود را تهیه کنند.


آسیا:

ترکمنستان:

طبق گزارش ها، کارخانه ی Garabogaz هفته ی گذشته تولید اوره خود را متوقف کرد و تا دو الی سه هفته ی دیگر به علت تعمیرات به همین روند ادامه خواهد داد. همچنین این کارخانه در حال حاضر در انبارهای خود اوره برای فروش ندارد. شرکت دولتی Turkmenhimiya چهار هزار تن اوره گرانول از کارخانه ی Mary خود را با نرخ 160 دلار در تن درب کارخانه فروخت. این محموله طی چهار ماه آینده ارسال خواهد شد. فروشنده 100% مبلغ معامله را به عنوان پیش پرداخت طلب کرده است. این معامله 25 دلار پایین تر از آخرین قرارداد منعقد شده ی این شرکت در ماه مه است. 21 هزار تن دیگر از اوره گرانول تحویل درب کارخانه Mary با نرخ 185 دلار در تن پیشنهاد شده است. همچنین شرکت Turkmenhimiya دو محموله ی اوره Garabogaz با تناژ 300 هزار تن را با نرخ 160 دلار در تن بر پایه ی فوب Bekdash به فروش گذاشته است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 1 مارس 2019

چین:

بازار چین به فصل تابستان که مصرف اوره کم است نزدیک می شود و تقاضای خرید اوره پایین آمده است. خرید هندوستان تکمیل شده و جایی برای صادرات اوره چین به هند باقی نمانده است؛ اما میزان تولید اوره در چین با تقاضای اندک آن هماهنگ نیست. بازار کساد متانول موجب شده که برخی از تولیدکنندگان به تولید اوره رجوع کنند. در نتیجه اوره تولیدی به 160 هزار تن در روز افزایش یافته که هفته ی گذشته معادل 153 الی 157 هزار تن در روز گزارش شده بود.

در بازار صادراتی هم قیمت اوره پریل چین به 275 الی 278 دلار در تن بر پایه ی فوب رسید. تاجران با قیمت 270 دلار در تن بر پایه ی فوب به سریلانکا اوره فروخته اند. نرخ اوره گرانول تولیدکنندگان هم چنان 280 دلار در تن بر پایه ی فوب برای نیمه ی دوم آگوست است در حالی که تاجران اوره گرانول را با نرخ 274 الی 276 دلار در تن بر پایه ی فوب پیشنهاد می دهند. تاجران بین المللی انتظار دارند که قیمت اوره به 270 دلار در تن یا حتی پایین تر در بازه ی آگوست الی سپتامبر خواهد رسید. به همین علت به دنبال خرید محموله های با تناژ بالا نیستند.

هند:

در حال حاضر مهم ترین خبر در بازار اوره هندوستان، افزایش بارندگی است. طبق گزارش منتشره در 31 جولای، بارش باران در ماه ژوئن به نسبت میانگین پنج ساله ی خود، 11% کاهش داشته است؛ اما کاهش بارندگی جبران خواهد شد و باران های سیل آسا بخش اعظمی از هند را در بر خواهد گرفت.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 26 آگوست 2019

شرکت کود هندی Madras تولید آمونیاک و اوره خود را در کارخانه ی Manali مجدداً آغاز خواهد کرد. به علت تعمیرات سالانه از 1 آوریل بخش آمونیاک و اوره این کارخانه تعطیل شده بود. این کارخانه توان تولید 487 هزار تن اوره در سال را دارد.


خاورمیانه:

هفته گذشته با معامله ی اولین محموله ی نقدی اوره در نیمه ی دوم آگوست، قیمت اوره گرانول در خاورمیانه پایین آمد. بازار آرام اوره در آسیا نشانگر پتانسیل ضعیف بازار نقدی اوره در این ناحیه است. در نتیجه تولیدکنندگان اوره خاورمیانه به دنبال فروش محصول خود در بازار آمریکا هستند.

عمان:

هفته ی گذشته شرکت SIUCI محموله ی اوره خود را با قیمت 270 دلار در تن بر پایه ی فوب فروخت که در نیمه ی دوم آگوست بارگیری خواهد شد. انتظار می رود که این محموله به خلیج غربی آمریکا ارسال شود. شرکت سوئیس سنگاپور هم محموله ی اوره گرانول خود را را در نیمه ی اول آگوست برای ارسال به هند بارگیری خواهد کرد. این شرکت به دنبال کشتی برای بارگیری 68 الی 79 هزار تن اوره در 5 الی 10 آگوست برای ارسال به خلیج غربی هندوستان است.

ایران:

تاجران ایرانی به دنبال کشتی برای ارسال 50 هزار تن اوره گرانول از عسلویه به Longkou در چین، 10 هزار تن به عراق و 25 هزار تن از بندرعباس به میانمار هستند.

قطر:

صادرات اوره قطر در ماه مه با کاهش نسبی همراه بود و از 517 هزار تن در مه 2018 به 477 هزار تن در مه 2019 رسید. استرالیا مه امسال 131 هزار تن اوره از قطر خریده است که این رقم در مه 2018 معادل 86 هزار تن بوده است. اوره وارداتی هندوستان در مه 2019 به نسبت پارسال افزایش داشته و از 33 هزار تن (مه 2018) به 88 هزار تن (مه 2019) رسیده است. برزیل پارسال مه هیچ اوره ای از قطر نخریده است اما ارسال 88 هزار تن اوره از این کشور وارد کرده است؛ اما اوره وارداتی از قطر به آمریکا و تایلند کاهش داشته و به ترتیب از 99 هزار و 165 هزار تن در ماه مه 2018 به 50 هزار و 44 هزار تن در مه 2019 رسیده است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 25 آوریل 2019

صادرات اوره قطر به طور کلی در بازه ی ژانویه الی مه به نسبت پارسال ثابت بوده است. سال گذشته قطر 2.33 میلیون تن اوره به کشورهای دیگر فروخته است که این رقم در بازه ی مشابه سال 2019 معادل 2.3 میلیون تن گزارش شده است. آمریکا بزرگترین خریدار در این بازه بوده است. شرکت قطری مونتاجات (Muntajat) ارسال های خود را از 534 هزار تن در ژانویه الی مه 2018 به 711 هزار تن در ژانویه الی مه 2019 افزایش داده است.


آفریقا:

مصر:

شرکت مصری Abu Qir مناقصه ای برای فروش 25 هزار تن اوره گرانول و 25 هزار تن اوره پریل برای ارسال در نیمه ی دوم آگوست در 30 جولای برگزار کرد. طی این مناقصه 15 هزار تن اوره گرانول با نرخ 265 دلار در تن بر پایه ی فوب و 15 هزار تن اوره پریل با قیمت 260 دلار در تن به چندین تاجر فروخته شد. نرخ اوره گرانول معامله شده به نسبت آخرین معامله ی این شرکت در نیمه ی اول آگوست، 15 دلار کاهش داشته است. سایر تولیدکنندگان مصری هم اکنون منتظرند تا نتیجه ی مناقصه شرکت Abu Qir را ببینند و بعد از آن اوره آگوست خود را سفارش بدهند.

تهیه گزارش: نعیمه فردوسی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier

× Call Us on WhatsApp