به گزارش اکیوتی کامودیتی (Acuity Commodities) در هفته ی منتهی به 11 آوریل 2019 بازار جهانی گوگرد در نوسان به سر می برد. بعد از رکود مستمر که از اواخر سه ماهه ی سوم 2018  و اوایل سه ماهه ی چهارم 2018 در بازار حاکم شده، هم اکنون با نوسان قیمت روبرو هستیم. انتظار می رفت که بعد از نزول قیمت از 190 دلار در تن سی اف آر با احتکار گوگرد در بازار چین روبرو شویم؛ اما بازار ضعیف فسفات تمایل خریداران گوگرد را به خرید کم کرده است.

برخی از تولیدکنندگان کود چینی تمایل دارند تا تولید خود را در سه ماهه ی دوم 2019 کاهش دهند که طبیعتاً به دنبال آن مصرف گوگرد هم پایین می آید. با ورود به هفته ی دوم آوریل مذاکرات پیرامون قراردادهای گوگرد میان فروشندگان و خریداران در جریان است. بازار داخلی چین هفته ی گذشته نوسان داشت. این نوسان با پلتفرم Huaxicun شروع شد که از 980 یوآن در تن به 1050 یوآن تغییر قیمت داشت.

دوشنبه ی هفته ی گذشته حداکثر قیمت معامله شده 1050 دلار در تن درب انبار بود که معادل 130 دلار در تن سی اف آر برای واردات است اما این نرخ فقط برای 2 هزار تن بوده است. بسیاری از خریداران هم چنان احتیاط می کنند و ترجیح می دهند فقط به اندازه ی نیاز خرید کنند. شایان ذکر است که Puguang قیمت فروش خود را 20 یوآن در تن بالا برده است و بسیاری از فعالان بازار انتظار این افزایش نرخ را نداشتند. سه شنبه هفته گذشته شاخص Huaxicun پایین آمد و به 1020 یوآن در تن رسید. چهارشنبه 10 آوریل این شاخص 1025 یوآن در تن درب انبار بود که معادل 120 دلار در تن سی اف آر برای واردات است.

See also  بازار جهانی سنگ آهن 12 جولای 2019

قیمت نقدی چین 120 تا 125 دلار در تن سی اف آر برای محصول گرانولار ارزیابی شده است. ایران با صادرات گسترده گوگرد کلوخه خود به چین بازار کلوخه چین را در دست داشت اما به علت سیاست های زیست محیطی مصرف کلوخه در چین پایین آمده است و در نتیجه صادرات کلوخه ایران هم سیر نزولی دارد. چشم انداز بازار گوگرد روشن نیست. بعضی از فروشندگان محموله های ماه می و ژوئن خود را در مارس و آوریل فروخته اند که این موضوع می تواند نشانگر پیش بینی روند نزولی بازار توسط فروشندگان باشد.

قراردادهای خاورمیانه هم اکنون بر پایه ی سی اف آر و فوب منعقد می شوند. هفته ی گذشته حداقل یک محموله با قیمت 100 دلار در تن فوب، به صورت نقدی و بارگیری در آوریل فروخته شده است. معمولاً تولیدکنندگان گوگرد خاورمیانه به غیر از مونتاجات محصول خود را به شکل نقدی عرضه نمی کنند. قابل ذکر است که مونتاجات بیشتر از یک محموله گوگرد را به صورت نقدی از ابتدای امسال فروخته است و می توان نتیجه گرفت که به دنبال قطع همکاری بعضی از خریداران با مونتاجات در سال 2019، این شرکت محصول اضافی خود را در بازار نقدی می فروشد.

شرکت ترس (Toros) از ترکیه 15 هزار تن گوگرد را طی مناقصه ای با قیمت 100 دلار در تن سی اف آر خریده است. قیمت گوگرد فوب ایران هم 90 تا 95 دلار در تن ارزیابی شده است.

در آفریقا نیز باید منتظر بمانیم تا نتیجه ی نهایی مذاکرات پیرامون قراردادها مشخص شود. محموله های خاورمیانه با قیمت 90 تا 100 دلار در تن سی اف آر به آفریقا پیشنهاد می شوند. گزارش ها حاکی از عدم نیاز آفریقای جنوبی به گوگرد در حال حاضر است زیرا نیاز خود را تأمین کرده است. هفته ی گذشته فقط یک محموله ی 10 هزار تنی با قیمت 120 دلار در تن سی اف آر توسط مصرف کننده ای محلی در آفریقای جنوبی خریداری شده است. شرکت ان ا سی (NOC) لیبی هم محموله ی آوریل خود را با قیمت 80 دلار در تن فوب فروخته است.

See also  مروری بر بازار سنگ آهن 17 مه 2019

تهیه گزارش: انسیه اربابی

Other Article: dates supplier, iran dates, iran dates supplier , urea supplier, fertilizer supplier , sulfur supplier, sulphur supplier , cement supplier, iran cement supplier

× Call Us on WhatsApp